+ Ново Мнение
Страница 4 от 15
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 8 14 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 31 до 40 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

  1. #31
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    От мен една критика:
    Аз не мога да си обясня как хвърляте толкова любов, усилия, материали, време и мерак по един модел,
    а в един момент почвате да правите тънежи със самоделки тип ТНТМ, визирам спийдконтролера.
    При положение, че един четков спийд без реверс, със всичките му благинки и защити е до 15 лв.,
    а с реверс около 30 лв, тръгвате да правите нещо, дето ще ви струва модела и резила пред кибиците...
    Да не говорим за батериите...
    Втора критика:
    Този модел с два мотора, без рул ще бъде относително маневрен при ниска скорост.
    Задай си въпроса какво ще стане на висока скорост, ако трябва внезапно да избегнеш сблъсък?
    Оставям настрана случая на отказ на един от спийдовете / моторите / винтовете.
    Стоян Пулевски '71 набор.

  2. #32
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    спийд

    Колеги, цялото това упражнение с лодката е самодейност от началото до самия край. За момента гледам да си правя сам всичко, което мога. Доста неща не мога, но се надявам да се науча. Оттам нататък... Мотори мисля да не правя, приемник и предавател също, 60см дейвуди и противоположно въртящи се винтове също. Най-лесното е да идеш в един магазин, да дадеш едни пари и да се тупаш в гърдите, че имаш най-бързата (засуканата, красивата и т.н.) лодка. Аз нямам нищо против да съм юзър и аз също да давам едни купища пари, но не е в това въпроса. По въпроса със спийдовете преди някоя страница питах някой дали има впечатления от един спийд - нямам нито един отговор и досега. Не че ме устройва идеално - пише в описанието, че е за батерия до 7,4в. На мен обаче ми трябва за 12 волта. Не е каквото трябва и все пак е най-близкото, което успях да намеря в нашенските сайтове. Бих си купил с удоволствие, но нямам представа къде са тези спийдове по 15 лв, дето всичко си имат.

    За мощността на мотора във форумa Modelboat Mayhem има сериозен раздел за четкови моторчета и там четох, че максималната мощност е линейна спрямо подаваният на мотора волтаж. Също там пише, че няма нужда да шпориш мотора на пълният му волтаж, а можеш да засечеш ампеража накъсо при напрежение, при което можеш да спреш оста без да ти пропушва кожата на пръстите и оттам екстраполираш. Може и да се бъркат хората, за мен това значи, че при 0,8А на 0,6V това е 16А на 12V, и оттам 192W. Там също съм чел, че максимална ефективност под товар такъв мотор има при 80% от максималните си обороти на празен ход, и ето оттам и получавам 16 000. По въпроса с кавитацията знам също, че по-малките диаметри винтове могат да се въртят до по-високи обороти без да се получи. Какъв диаметър винт и с каква стъпка не знам още, надявам се някой да ме насочи на базата на данните, които съм дал по-горните си постове.

    А, за случая на отказ - то е ясно, че ще се плува. Май тия със самолетчетата са по-добре - при отказ си падат автоматично на земята моделите, не се налага на моделистите да умеят да летят, за да си ги прибират...
    Любомир Динков

  3. #33
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    На мен не ми харесват четковите мотори накрая излизат по скъпи
    - това с 80 процента дето го пишат ни им вярвай. Много от сметките по окомплектоване не ми харесват.
    тези 16 000 оборота също - отиваш на перки с големи размери и при грешни конфигурации си с пушек под капака.
    Не съм човекът с опит !
    Не си копувам "дървени" корпуси, които да се гърча да накарам да вървят. За това нямам опита на мазохистите.
    Но колкото и малко да разбирам ми се струва че си в грешна посока.

  4. #34
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Предстои да видим

    До колегата plamby - някъде из интернет бях видял такава схема с 555, само че се използваха други транзистори. Понеже IRF 3710 са с подходящи характеристики според мен, а са на добра цена бих могъл да ползвам тях. Не съм електрончик, но да си навържа 10 - 20 елемента мога, така че не смятам да откривам топлата вода. Не помня къде гледах схемата, но когато опра до там ще потърся пак. Благодаря за линковете!

    До Иво Горанов - 16000 излиза да са търсените обороти на мотора. На всеки мотор ще има по двойка зъбни колела между вала на мотора и дейвуда. Какво да е предавателното число е все още загадка за мен. Какви да са оборотите на винтовете не е решено още, чакам някакви градивни предложения от членовете на форума за обороти, диаметър и стъпка на винтовете. Иначе вместо да хвърлям много пари за бръшлеси и контролери за тях бих могъл да ги дам за хубави батерии и да мина на Li-Po. А и при 2x10,80лв за моторчетата даже и да не дават толкова, колкото смятам ще ги сменя с 2x16лв за много по-тягови 18 волтови и пак няма да съм и наполовина на цената на един бръшлес. Другия въпрос е, че вие се състезавате с над 70 км/ч, а аз търся максимум 25-30, но поне 30 минути спокойно каране на лодката или 10 минути с газ за комплект батерии. Засега съм се прицелил да не преминавам 3кг на готова оборудвана лодка, така че батерии ще мога да си нося.
    Любомир Динков

  5. #35
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Любо, ето линк на евтин четков спийд без реверс: http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...USHED_ESC.html
    Като ориентир:
    На моето корито засега сетъпа е такъв: винт 30мм, четков мотор 540, спийд като горния, батерия Ли-По 2 клетки на 2200 мАч, тегло на модела 1,1 кг. на пълна газ около 5-6 минути. ВМГ е без редуктор, с каре.
    Спийда и мотора са с водно охлаждане. Скоростта едва ли му е над 40...
    Стоян Пулевски '71 набор.

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    наясно съм че няма се гони висока скорост.
    Проблемът е в неопределеностите. Поне аз не мога да помогна, ако не си изясня входните величини.
    - Тези 3 кг тегло - съответно 3 литра обем на каква намокрена площ отговарят?
    - колко вата мощност предвиждаш?
    от там ще следват скорост и нужният мощностен запас за достигането и
    на база на това се подбира винт или винтове спрямо обороти.
    Рутинно упражнение но иска захранване с данни на входа.

  7. #37
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр. Разград
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    Понеже IRF 3710 са с подходящи характеристики според мен, а са на добра цена бих могъл да ползвам тях.
    Ти си решаваш. При нас твоите струват 2,3лв. и са на 25m ома при отпушено състояние. А какво ще кажеш за IRF 3205 за 2,9лв, но на 8m ома - ще отделят три пъти по-малко топлина. Може да има и по-добри, ако се търси старателно в каталозите им.
    За захранването - пак си е твоя работа. Да припомня и едно по-старо - Литиево-йонни клетки с размер 18650 за 9,9лв. на Елимекс. Ползват се в лаптопите, във винтовертите, в прожекторите
    Пламен Иванов

  8. #38
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Трудна работа, много опции...

    Колеги благодаря ви за ангажирането и за темите за размисъл, които ми дадохте... Толкова са много опциите, че за момента наистина не съм сигурен какво точно да предпочета. Изкушавам се да си поръчам спийдове от една страна и това ще ме облекчи много, от друга ми се иска сам да направя възможно най-много неща по лодката, ако ще и да са с по-ниско качество от фабричните в някои отношения...

    Днес напълних догоре аквариума на костенурката (нямаше време да снимам, че трябваше да заминавам на бачкане) и пуснах моделчето да плава. Общо взето нивото на водата е на 0,5см над ръба при кърмата и по средата на модела е на 1 см над ръба по страничната най-широка част при тегло засега частично китван 2,44кг. Поставих точно върху задницата шише ~0,5кг и тя потъна още с най-много 0.5см и с толкова се вдигна носа. Щеше ми се да е по-дълъг аквариума и да я видя как пори водата, но и на това съм доволен засега. Иначе китване, шкурене и пак едно и също започва да ми омръзва, макар че започва да изглежда все по-добре.

    Намокрената площ ще я извадя от Delftship, сега като имам представа за газенето при лимита, който си поставих - 3кг и ще я постна по-късно като приключа с шкуренето за тази вечер, че сега съм целия в прах. А ако са ми верни сметките мощността чиста на моторите трябва да е 384W, и си мисля че се връзва- за 12в винтоверт не бих очаквал нито много по-голяма, нито кой знае колко по-малка мощност от тия 192W на брой, дето ги изчислявам.
    Любомир Динков

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post

    Намокрената площ ще я извадя от Delftship, сега като имам представа за газенето при лимита, който си поставих - 3кг и ще я постна по-късно като приключа с шкуренето за тази вечер, че сега съм целия в прах. А ако са ми верни сметките мощността чиста на моторите трябва да е 384W, и си мисля че се връзва- за 12в винтоверт не бих очаквал нито много по-голяма, нито кой знае колко по-малка мощност от тия 192W на брой, дето ги изчислявам.
    Намокрената площ - трябва много грубо, грешката при определянето и малко влияе върху пресмятанията при малките скорости.
    За мощността под "Чиста" предполагам разбираш полезна
    ако е така 384 вата са напълно достатъчни моделът да ускори и достигне 6-7 м/с
    Дано не ме лъже паметта за дъното че не виждам изображенията.

  10. #40
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Ето и евтин четков с реверс:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...d_Car_ESC.html
    Радиаторчето му може да се смени с водно охлаждане.
    Е, за две клетки е, не е за 12в., но е вариант.
    Стоян Пулевски '71 набор.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен