+ Ново Мнение
Страница 14 от 15
ПърваПърва ... 4 10 11 12 13 14 15 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 131 до 140 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

  1. #131
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Каквото стане

    Понеже нито мога да захраня с ток мотор, дърпащ 100А, нито разполагам с такъв, а и понеже не ми се изхвърлят батериите поради причините, които писах в предния си пост продължавам с каквото имам, пък каквото се получи. Не съм се отказал да правя и по-бърза лодка, но остава за по-нататък, както и разходите за бръшлес, липо и т.н. Засега ще сглобя това корито и ако се държи добре на вода може и да мисля за нещо повече за по-нататък. Мощност около 350W мисля, че мога да осигуря, и оттам каквото стане.
    Любомир Динков

  2. #132
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    В такъв случай бих сложил 154 серия перка с диаметър 37 - 40 мм и да се моля да издържи на 8000 оборота.
    Скоросттта при коато се очаква достигне моделът е под 5 м/с.

  3. #133
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Пропелер

    Има ли смисъл да вземам винт с три лопати? От две към три лопатите се качват с 50%, а количеството засилена назад вода би трябвало да се увеличава макар и не с толкова, но поне с 20-25% за всеки оборот на винта спрямо винт със същата стъпка, но с две лопати. И другото при какви обороти повечето лопати започват да си пречат?
    Любомир Динков

  4. #134
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    Има ли смисъл да вземам винт с три лопати?
    Има ако моторът ти е с висок въртящ момент. (Многополусен аутрънер)

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    И другото при какви обороти повечето лопати започват да си пречат?
    Любо този въпрос е твърде ПРОФИ и не ми се обсъжда във форум.

  5. #135
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Ясно, разбрах

    За лопатите разбрах. За да мога да уточня мотора ще ми трябва малко време да си завърша ТЕС-чето, за да мога да го захраня. Моторите които обмислям не са outrunner, но са многополюсни и най-вероятно ще съм на варианта с трилопатен винт, по три причини: стъпката е малка и дори с три лопати няма да товари кой знае колко, после оборотите не са колосално големи (не и десетки хиляди), и последно ми изглежда по-добре (повече като винт на истинска лодка).
    Любомир Динков

  6. #136
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    За лопатите разбрах. За да мога да уточня мотора ще ми трябва малко време да си завърша ТЕС-чето, за да мога да го захраня. Моторите които обмислям не са outrunner, но са многополюсни и най-вероятно ще съм на варианта с трилопатен винт, по три причини: стъпката е малка и дори с три лопати няма да товари кой знае колко, после оборотите не са колосално големи (не и десетки хиляди), и последно ми изглежда по-добре (повече като винт на истинска лодка).
    Разбрал си грешно многополусен аутрънер като многополюсен или аутръннер
    За твоето приложение трилопатна перка иска мотор моментен тип Не знам как да го кажа
    примерно Neu Motors 1112 и 1704 са с еднаква мощност но 1704 е развива мощността си при малки обороти тоест това е мотор с висок момент. Сътветно 1112 обратното притежава малък въртящ момент.

    Стези четки как ще извадиш въртящ момент?

  7. #137
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Моторите, които имам са автомобилни - за разлика от моделарските (Граупнер, например), които са с три намотки на ротора (бързооборотен) или 5 намотки (по-бавнооборотен, с по-малък ток накъсо , но с повече въртящ момент), моите са с доста повече. Единия, от парно на Опел Астра 1993г е с 12 намотки. С монтирана турбина тегли 20А , с перка би отнесъл и повече тормоз (въртял съм го на 24V и не му пука). Само теглото не ми харесва, че е около 1кг. Другия е от Рено 19 от парното пак, марка Валео. Малко е по-слаб, но теглото му не е повече от 400г. Това са ужасно преоразмерени мотори (колекторите и на двата са като нови, намотките са от доста по-дебели от на моделарско или винтовертно моторче.) На всичко отгоре четките са огромни, предвидени за години работа почти нон-стоп. Другите ми четкови моторчета правят страхотно искрене по колектора при повечко волтаж, а тези не го усещат. Въртящия момент на един ел. мотор е до голяма степен функция от диаметъра на ротора и броя полюси, а моите и по двата параграфа са перфектни. В Англия на мотор от Астра по моделните влекачи праскат по два винта многолопатни на 70мм поне и си правят състезания по теглене. Ако не ми излизат оборотите моторите мога да ги пусна и с повишаващ редуктор даже.
    Любомир Динков

  8. #138
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    нЕ ЗАБРАВЯЙ, ЧЕ ПРИ ТИЯ 20А,турбината охлажда мотора. Ще се наложи при тая консумация охлаждане навярно, иначе май ,ще опържиш ротора. Другото, което може да стане е да отлепиш магнитите ( при тия мотори почти всички са лепени).Повече от втулките са синтеровка. На някои мисля френските са графитено -1угунени, а немските е графит -бронз. Помисли за влагата, която неминуемо ще влезе. При ДВГ-няма грижи -всичко е в масло. Чугунено -графитните синтеровки много бързо ги лови влагата.

  9. #139
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Наясно съм с много от тези неща. Влагата не е проблем с по малко WD40 тук-там и по капка смазка на втулките от време на време. Монтирани в колата не виждат и толкова с години наред и пак бачкат. Охлаждането също не е проблем - по едно вентилаторче процесорно ще осигури достатъчно поток през корпуса. Тези мотори са предвидени да бачкат натоварени часове наред в режим вътрешна циркулация на купето при пуснато парно на мах, та не се притеснявам особено какво ще им се случи при един заряд на батериите време на каране. Повече ме притесняват батериите, понеже не вярвам да могат да живеят дълго при разряда, който се очертава. Тя лодката няма да се кара на пълна газ нон-стоп, но ми се получават едни разряди от 4С максимум, което е на границата на това, което биха изтърпяли безнаказано батериите. Да се преборя с ТЕС-а и ще реша какво ще правя с моторизацията. 18-20А до 20-тина волта за въртене на мотори и до 24 за други цели туч линеен довършвам, и скоро ще съм готов, пък после следва ВЕС и така, едно по едно, макар че няма какво да снимам и покажа още.
    Любомир Динков

  10. #140
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Интересна тухла се заформя.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен