+ Ново Мнение
Страница 13 от 15
ПърваПърва ... 3 9 10 11 12 13 14 15 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 121 до 130 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

  1. #121
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Смяна на посоката

    Колеги, ще се сменя посоката. Ще е най-лесно явно да се намери първо перка, която да ми осигури нужната скорост, да се види колко мощност ще и трябва и по това да се нагласи мотор, който да я осигури. Сега разбирам чак какво е имал предвид Иво Горанов преди време като писа, че комплекса корпус-мотор се избира според перката. Заданието за скорост си остава -7,5 м/с, корпуса хубав-лош също (107/23 см) , теглото с тия батерии под 4,5-5кг не мисля, че ще падне, мотора ще е четков със сигурност за първото корито, батериите 2 пакета по 10 R14 NiMH, сумарно 8000mAh, трябва да се намери потопена перка, която да осигури скоростта.

    Айде сега помагайте...
    Любомир Динков

  2. #122
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Мисля определящо е колко е мощен мотора , тъй ,като скороста е кратна към мощноста в кубична зависимост. Това е ,ако не се отчетат характеристиките на корпуса. Мисля ,че при заложената скорост Може да се каже ,че няма да влияят. Та остава ,колко е мощен мотора и оттам при определен винт какви обороти ще имаш . От тук вече по стъпката и ше намериш скороста при определено хлъзгане. Това е на теория. Важното да имаш резерв на мощност в мотора , от там и чрез стъпката ще намериш скороста и ще получиш инфо за батерията. С тоя малък мотор най-вероятно ще прегрееш четките и нещата ще се сговнят ПОвярвяй тоя мотор е пробван на претварване- не става. И то на лодка за захранка на риба.

  3. #123
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    мотора в коша за боклук и продължаваме...

    Ще се търси нов мотор, като не става, не става и толкова, но нещо аритметиката за перките ме върти в кръг...

    Примерно смятам винт ф50мм, стъпка 1,2, т.е 60мм на оборот, при плъзгане да кажем 10% са 54 мм. За 7,5 м/с (450 метра в минута ) се получават 8333 оборота в минута, че са ми нужни, а ми се струват много И ако заложа стъпка 1 се получават или огромни диаметри, или огромни обороти. При по-голямо плъзгане става още по-зле. Къде бъркам?
    Любомир Динков

  4. #124
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Нека Иво да ти направи сметките ,за да е ясно дали може да постигнеш тия обороти с тоя винт и с тая мощност на мотора. Според мен ти трябват поне 300 вата , ама тов а ти го казвам от усет.

  5. #125
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Извинавам се в момента съм малко неадекватен от смяна на работно място и тиквата ми е размекната от горещината.
    Наздраве от Нигерия

  6. #126
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Лично съм объркан трябва прочета по обстойно защото явно говорим различни неща.
    - какъв проблем е да работиш на високи обороти?
    (на Ф1Е съм с 66000 об/мин)
    - Трябва да проверя къде съм изписъл тая глупост с комплекса корпус – винт – двигател. Теорията е по корпус се подбира винт и тогава по двойката корпус винт се подбира мотор.
    На практка по корпус и мотор се подбира винт и колегите ми са много напред именно в това. Тяхният усет и интоиция компенсират всички теории.
    На работното си място имам плавателни съдове проектирани в институти и при приемо-придавателните изпитания разминаванията са над 30 % от заданието и прокта.

    Това дето с Весо фиксираме определени значения на мощност или скорост ..... е само да те улесним в ориентацията.

    Ако корпусът е този (досега си мислих че е 2.5 -3 кг – нямам време да чета всичко ) и перката е тази на Весо тогава пак не ми излиза сметката с хлъзгане по голямо 4.5 - 5%
    При толкова неизвестни не ми е ясно как мога сметна квото и да е

    Следващият момент
    Движение при постоянна скорост със 7.5 м/с - ако изисква минимално 300-330 вата то достигането на тази скорост иска запаса за който посочва Весо да е поне 1200 и контролер като тези за хелитата да развъртат бавно с възможно най ниска начална честота на въртене и действащи ограничения по ток.

    Вече ми заеха пъна на поляната! Наздраве!

  7. #127
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    мощност

    300-350W са си доста мощност - на 12V говорим за 25-30А минимум при пълна газ. Не зная дали батериите ми ще могат да отдадат толкова , пада се по 15А на пакет. Ще трябва и това да пробвам като сглобя пакетите, че на нормални NiMH батерии "С"-то не им го пише. Иначе моторизацията на лодката изглежда скоро ще се разреши, и моторчетата които замислям биха могли да дадат по 200W без много добавяне към теглото. Стартово перката ще е на Raboesh модел 145, d50мм, а дали ще са две ще зависи от батериите. Като минат първите изпитания ще стане ясно дали моторчето ще може да върти перка с по-голяма стъпка.1200W на 12V е нещо, което за сега не мога да си позволя, може би в светлото бъдеще...
    Какво може да се спечели от перка с три лопати в сравнение с такава с две, модел 145 спрямо 146 например?

    Наздраве за пън 234!
    Любомир Динков

  8. #128
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    В РЦ Герой полимерка 2.2 Ач 3 клетки е 22 лв. Не е проблем да спаралелиш 2, ако са нови и с еднакви параметри. Доста по-добре ще са от твоите.

  9. #129
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    По принцип си прав, но за 8Аh трябва да взема 4 от тия, после зарядно, балансер, правотоково захранване на зарядното, пищялка да следи заряда, чантичка ли беше, пликче ли беше за съхранение на батериите (или за зареждане, не помня вече)и още какво ли не и накрая тва липо излиза камила с рога. На всичкото отгоре не ме.е страх да оставя метал-хидридките в ръцете на детето. Той сина си има липо батерия в телефона и си го зарежда сам, ама с тия моделарските работата е различна...
    Любомир Динков

  10. #130
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    300-350W са си доста мощност - на 12V говорим за 25-30А минимум при пълна газ. Не зная дали батериите ми ще могат да отдадат толкова , пада се по 15А на пакет. Ще трябва и това да пробвам като сглобя пакетите, че на нормални NiMH батерии "С"-то не им го пише. Иначе моторизацията на лодката изглежда скоро ще се разреши, и моторчетата които замислям биха могли да дадат по 200W без много добавяне към теглото. Стартово перката ще е на Raboesh модел 145, d50мм, а дали ще са две ще зависи от батериите. Като минат първите изпитания ще стане ясно дали моторчето ще може да върти перка с по-голяма стъпка.1200W на 12V е нещо, което за сега не мога да си позволя, може би в светлото бъдеще...
    Какво може да се спечели от перка с три лопати в сравнение с такава с две, модел 145 спрямо 146 например?

    Наздраве за пън 234!
    Любо за да отместиш тези кила ти трябват 750 -1000 вата за да ускори. след което товарът пада до 300 -330 вата
    В темата за задвижване съм обяснил по подробно.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен