+ Ново Мнение
Страница 12 от 15
ПърваПърва ... 2 8 9 10 11 12 13 14 15 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 111 до 120 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

  1. #111
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    За ВЕС-а

    Колеги,

    бях се загледал в един модел на Turnigy импулсен за вход до 40V и изход на 5 или 6V, осигуряващ ток до 3А постоянно, май ще бъде това. Като му гледам отзивите, те са предимно положителни и на всичкото отгоре го има в Бг хоби магазините. Е, ако ме тресне шайбата може и да пробвам да си сглобя нещо пробно - ще ми се да правя нещо по лодката, а в това студено време нямам условия да продължавам със смолите. Ако ми намигне някоя схема на dc/dc конвертор и ми се намират компоненти, не ми пречи да се позанимавам . А ако ме домързи или не ми хареса каквото се получи винаги мога да си купя готов... Важното е, че вече имам ориентир за това каква консумация да очаквам.

    До колегата plamby - на Ненов Техник сайта съм го гледал, и винтовете на Raboesh там също, но пишеше само че няма наличности, не съм разбрал, че може и да се поръчва. Направи ми впечатление обаче, че на повечето серии стъпката е много малка - 45мм диаметър, 46,2мм стъпка например. Май нещо такова ще ми свърши работа,
    Любомир Динков

  2. #112
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post

    До колегата plamby - на Ненов Техник сайта съм го гледал, и винтовете на Raboesh там също, но пишеше само че няма наличности, не съм разбрал, че може и да се поръчва. Направи ми впечатление обаче, че на повечето серии стъпката е много малка - 45мм диаметър, 46,2мм стъпка например. Май нещо такова ще ми свърши работа,
    Относно перките - такъв модел ти трябва
    Quote Originally Posted by Иво горанов View Post
    При лодка като твоята с много неизвестни ти трябва перка 0.8 -09 стъпково и 16-17 дисково
    Такава няма лесно достъпна.
    .
    Съответно
    154 или 145 серия
    правя уговорка че тези перки от този сайт са за копийни модели при малки скорости съответно моменти
    и от там следват опасенията до колко са здрави за твоето приложение

  3. #113
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Перки

    Да, и аз видях, че лопатите са им запоени. Не зная само как - ако е със сребърно-кадмиева композиция не би било проблем, но ако са само калайдисани няма как да е достатъчно здраво. На сайта им нищо не намерих, което да ме ориентира за технологията и изпълнението.

    Направих си една проста сметка и излиза, че за скорост на модела от 7,5 м/с (към която се стремя) серия 145 не е достатъчна - при заложено 25% плъзгане най-големият размер по сайта (ф50мм, стъпка 51,2мм) трябва да се върти с над 8000 об/мин за скорост на лодката 5,12 м/с. За да постигна търсената скорост ще трябва да захраня мотора с 24~28V, което води до твърде високи обороти като за пропелер със запоени лопати, според мен, а и не е сигурно какво става с кавитацията. Серия 154 е с дори по-малка стъпка. Ако правеха подобни модели със стъпково отношение 1,1 - 1, 2 щеше да ми е по-удобно. По-малките диаметри не съм ги смятал, за тях нужните обороти биха били още по-големи.

    Бях видял нещо подобно на модел 154 в магазин "Хобито" в Пловдив от месинг с доста по-издължени лопати и с незнаен диаметър и стъпка, ако стои все още на витрината ще го проверя по някое време тази седмица.
    Любомир Динков

  4. #114
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    Направих си една проста сметка и излиза, че за скорост на модела от 7,5 м/с (към която се стремя) серия 145 не е достатъчна - при заложено 25% плъзгане най-големият размер по сайта (ф50мм, стъпка 51,2мм) трябва да се върти с над 8000 об/мин за скорост на лодката 5,12 м/с. За да постигна търсената скорост ще трябва да захраня мотора с 24~28V, което води до твърде високи обороти като за пропелер със запоени лопати, според мен, а и не е сигурно какво става с кавитацията. Серия 154 е с дори по-малка стъпка. Ако правеха подобни модели със стъпково отношение 1,1 - 1, 2 щеше да ми е по-удобно. По-малките диаметри не съм ги смятал, за тях нужните обороти биха били още по-големи.
    Любо
    - Не ти ли казах да за...ш кавитацията ?
    - при кви обороти очакваш 7.5 м/с ?
    - от къде залагаш 25% хлъзгане ? (4-8 ми звучи по умерено)
    - стъпково отношение е 1.1-1.2 си е сериозно предизвикателство при формата на 154 серия при което се обезмисля идеята да може да подържа отношение упор-мощност при широк диапазон на плъзгане.
    Това са винтове на Z-Drives или казано по друг начин азимути. те в определент момент работят при 100% хлъзгане защото се използват да държат кораб на едно място.
    Така че идеята в тахната форма и си изисква стъпковото отношение!



    Quote Originally Posted by ldv6 View Post

    Бях видял нещо подобно на модел 154 в магазин "Хобито" в Пловдив от месинг с доста по-издължени лопати и с незнаен диаметър и стъпка, ако стои все още на витрината ще го проверя по някое време тази седмица.
    Няма как да са същите - по вероятно е да са полупотопяеми за катамаран което много по различно.
    По ефтино ти излиза да намериш кабаков от пловдив и някой перка за фср. Пък и ако се наложи кастренка поне това го знаем и можем. Иначе висиш в неопределеност
    А наздраве докато не ми е кипнала бирата

  5. #115
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Наздраве!

    25% беше за всеки случай. При положение, че не знам колко ще е , един вид застраховка. А ако наистина очакваш чак толкова по-малко плъзгане при нормална работа на винта и на скорост, значи направо си стават винтовете. На г-н Кабаков му писах по Фейса, че няма публикувана друга контактна информация в профила, но нямам отговор никакъв вече много време. Ще рече, че ще поръчвам от на Raboesh винтовете и с това се приключва още един въпрос около лодката.

    Благодаря и още веднъж наздраве!
    Любомир Динков

  6. #116
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    На г-н Кабаков му писах по Фейса, че няма публикувана друга контактна информация в профила, но нямам отговор никакъв вече много време. Ще рече, че ще поръчвам от на Raboesh винтовете и с това се приключва още един въпрос около лодката.

    Благодаря и още веднъж наздраве!
    Ами тези винтове от Raboesh убеден ли си че ще издържат механически защото аз дълбоко се съмнявам.
    Другото решение е да се разровиш из нашите търговци и да видим кое можем окастри.
    Поне малко моделизъм да вкараме в полза на подрастващите.
    Нали бе купил за моно направи и снимка и дай да видим дали няма се получи с кастрене

  7. #117
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Имам отливки 52/65 , Ама трябва и стругар. Стъпката може и да се увеличава до няколко милиметъра ,ама до около75- материала е мек и потдава. Основата на отливката е 10 мм.-фи.

  8. #118
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Благодаря за помощта, но ще търся такива варианти едва ако нямам друг изход. Засега е рано за бутикови винтове (това ми е първият опит за лодка), предпочитам да си купя няколко перки, ако трябва, тъкмо ще имам за по-нататък за други проекти. А ако стане абсолютно наложително, ще зная към кого да се обърна!

    Ако се разпадне перката на Raboesh, непременно ще пиша тук - най рано към средата на лятото, все пак - като гледам с каква скорост се развива лодката, няма как да е по-рано...
    Любомир Динков

  9. #119
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр. Разград
    Мнения
    29

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    Ако се разпадне перката на Raboesh
    едва ли... имам няколко и малко практика и наблюдение на подобни екземпляри. не се занимавам с FSR и за такива натоварвания не знам. но има хляб в тях. като алтернатива, за проба до намиране на оптималния размер... вярвам им на каталога - там са дали максимални обороти за ф40-7000об; ф45-6200; ф50-5600об - на 9 страница от каталога им за 2012год.(11стр във файла). ти как ще ги натоварваш и какво ще се случи - ще почакаме да видим на лято.
    Пламен Иванов

  10. #120
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Ега.ти.перките

    ф50х51,2 (модел 145) при 5600 об/мин. и 9% плъзгане ми дава 4,35 м/сек. А като съм си наумил 7,5м/сек. да гоня аз каква перка да търся, в крайна сметка? 25 км/ч не би трябвало да са толкова трудни за постигане - не търся да поставям световен рекорд. Малка разлика няма да е фатална, но наполовина почти някак не става...
    Любомир Динков

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен