Quote Originally Posted by goti View Post
Аз мисля, че моделист може да се нарече САМО човек, който сам си прави моделите, другите са само потребители на готови продукти и не могат да се имат за МОДЕЛИСТИ ....
Прекалено крайно изказване, което изключва от кръга на моделистите хеликоптерджиите и автомоделистите.

Според мене общото, което обединява всички моделисти, е не правенето на модели, а любовта към моделите, във всичките нейни измерения - правене, тунинговане, колекциониране, ремонтиране, каране или летене, четене на литература по въпроса, сбирки с приятели и разговори по въпроса, ходене на съвместни мероприятия, състезания и т.н.

Няма смисъл да се изпада в крайности. Дори и тези, които сами си правят моделите, пак си купуват сервота, жироскопи, спийдове, апаратури и т.н. Важи и обратното - тези, които купуват готови модели, веднага след това започват да ремонтират и тунинговат. И едните и другите карат - кой повече, кой по-малко. Истината е, че всеки един моделист е някъде по средата между двете крайности - 100% направен или 100% купен модел. Всеки прави нещо (кой каквото може и каквото желае) и всеки купува нещо (ако правенето не си струва поради ниската цена на това нещо).

Аз например разбирам от електроника и ако поискам, мога да си разработя и направя собствен спийд контролер. Но предпочитам да си го купя. Е това прави ли ме по-малък или по-лош специалист по електроника? Ако все пак взема и наистина направя спийд контролер, трябва ли да обвиня всички останали, че нямат право да се наричат електронни специалисти?

Анкетата е донякъде подвеждаща, защото в нея като отговори са посочени само двете крайности. Няма нито един междинен отговор.