+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 15

Тема: ДВГ или електричка

  1. #1
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    ДВГ или електричка

    В тази тема предлагам да обсъдим предимствата и недостатъците на двата вида задвижване. Всеки си има предпочитания и нека да сподели мнението си. И нека да е без остри спорове за достойнствата на едната или другата система, просто кажете предпочитанията си и защо.
    Ако Админа прецени, че темата не е за тук, да я премести.

  2. #2
    Автор Аватар на Николай Николов
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Чирпан
    Мнения
    173

    Моето мнение че електрото е по добре повече мощност пред двг
    двете си имат предимства и недостатъци

    Всеки си има мнение все пак

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    9

    Електричката е по-лека за обслужване и като цяло по-удачна за прохождащите в авиомоделизма като мен. Струва по-малко, достъпна е. Ама си е друго като бръмне ДВГ-то.
    Николай Драганов

  4. #4
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Quote Originally Posted by Ники View Post
    Електричката е по-лека за обслужване и като цяло по-удачна за прохождащите в авиомоделизма като мен. Струва по-малко, достъпна е. Ама си е друго като бръмне ДВГ-то.
    Мой приятел пътувал с племеника си ,и малкия заключил:
    -Бате ,готина ти е колата , но на тати Ладата по- ме кефи ,защото бръмчи по-яко
    И ще цитирам синът си: "И мирише на кеф"
    Станислав Христов

  5. #5
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Аз предпочитам електрото, щото е с по - малко масрафи. По - лесно се прави, по - лесно се стартира, за минутка сменяш батерията и си във въздуха. Колата ти не мирише на гориво и не чистиш масло с парцала. Не се разправяш със стартери и щипки за палене. И не на последно място, по - лесно излитат от ръка и кацат по - лесно по корем на тревата. Щото свястна площадка си е проблем. Ако захода за кацане е лош, даваш газ и отново. ДВГ -то, ако каца по корем, трябва да спреш мотора и няма втори опит...
    Инак и на мен ми се кара нещо бръмчащо. Ама се заглеждам в бензинките...

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    В енергийно отношение електричките са няколко пъти по-евтини. Става въпрос за цената на 1 полет. Точно снощи обсъждахме с колегата този въпрос и изчислихме, че един полет на T-Rex 700 струва 1 лев, ако е с акумулатори, и 5 лв. ако е с гориво.

    Дайте данни и за други модели и да се опитаме да сметнем дали наистина съотношението е 1 към 5.
    Росимир Матеев

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Един акумулатор 5000mAh 6S струва 70$ в Китай и 160 лв. в България. През живота си може да бъде зареден и разреден около 300 пъти. Следователно по време на полет той ще отдаде 300 пъти * 4.5Ah * 24V = 32400Wh енергия. Тоест повече от 32kWh. Следователно цената на 1kWh електрическа енергия във въздуха е 160/32 = 5 лв.

    Дайте данни за ДВГ-тата, за да сметнем как изглеждат тези неща при тях.
    Росимир Матеев

  8. #8
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Аз не правя калкулация на полетен час, но това също е важен аспект. Та в контекста, какъв е живота на двг - тата, според кубатурата. Щото и тяхната цена е разход.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    71

    До някакъв размер на модел може би нещата клонят към електро но от там нататък сигурно се изравняват разходите за единица полет . Да не забравяме и бензинови те .

  10. #10
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ами за да сме справедливи, трябва при ДВГ-тата да включим цената на горивото и цената на мотора. При електрото мотора не се включва, защото ако е бръшлес, той е практически вечен. А пък ако искаме да сме още по-справедливи, трябва при ДВГ-тата да включим и допълнителното оборудване за палене на мотора. Според мене цената на полет с ДВГ е тотално неизгодна, добре че остава удоволствието да чуеш истински звук и да помиришеш истинско гориво. Но това удоволствие си е доста скъпо и те вкарва в доста допълнителни неприятности.

    Колкото до това, че според Sevo от някакъв размер нататък ДВГ-тата са по-изгодни - с това не съм много съгласен. Има електромотори по 2-3 или по 5 киловата (за T-Rex 700), които мотори спокойно ще вдигнат във въздуха 10-15 килограмов самолет. И тяхната специфична енергийна консумация е по-малка, защото колкото е по-мощен един бръшлес, толкова е по-високо неговото КПД.

    Нека все пак специалистите по ДВГ-та да дадат някакви цифри, за да се опитаме да сметнем дали моите предположения са верни.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен