Да споделя и аз скромен опит. Подчертавам, че компресорчето се използва САМО за моделарска работа - издухване, боядисване, и чат-пат за пневматични експерименти с малки цилиндърчета (автоматично отваряне и затваряне на вратите в работилницата, някоя и друга автоматика, колесници и прочие занимавки). Понякога изработвам за собствено удоволствие и за експерименти различни пневматични "автоматики" с помощта на миниатюрни разпределители, каквито вече има на пазара на достатъчно добри цени.

Бутилка от фреон върши идеална работа. Подходих "иновативно" като пробих един отвор, в който с малко зор намуших обикновен автомобилен вентил. Вярно - видях зор, но на 3-тия опит с много смазка успях! Това е входа на въздуха. За изход използвам стандартния сферичен кран на бутилката или друг вентил. Дефакто човек може да сложи толкова вентили, колкото иска. Продават се в магазините "за 1 лев", също там могат да се намерят различни бързи и не толкова бързи (резбови) връзки за помпане на автомобилни гуми. Особено резбовите връзки са перфектни за една такава домашна системка.

От там нататък - автомобилно компресорче от най-евтините. Ако входящия му отвор се пази от прах и чат-пат се смазва (гресира) "механиката", издържа удивително дълго.
Имах "късмета" да си купя малко по-читаво компресорче от Метро. От време на време са в промоция на цена 60 лева. Пише, че е за камиони и големи автомобили. Работи много тихо и дебитът е учудващо голям. Не намирам голяма снимка, но е точно като този:



В комплекта има няколко накрайника и удобна чантичка. Компресорчето е способно да напомпи напълно спаднала автомобилна гума 15" за 1,5 - 2 минути. Ползвам го и в колата си, и за хоби-цели. Крайно време е да си купя още едно...

Свързано е с пресостат, закупен от КА-Матик. Там ползвам сериозни отстъпки, но евтини пресостати има във всички магазини за пневматика. На края на трасето съм поставил и миниатюрен редуцир-вентил, за да регулирам плавно необходимото ми налягане. Цялата система излиза под 100 лева, но идеята беше да си я направя сам най-вече за да разпределя отделните компоненти в удобно за мен място. Бутилката (ресивера) е скрита в част от помещението, където няма място за нищо друго. На 2 места съм сложил бързи връзки и щуцери, за да ползвам въздуха там, където ми е удобно. С няколко метра различно сечение полиуретанова тръба (пак от магазините за пневматика) мога да работя в цялото помещение (две стаи и коридор), където пожелая. Само за 10 минути системата може да се извади, комплектова и да се изнесе навън за работа на открито.


Това, което ми се ще да купя е ето този миникомпресор, който е с вграден пресостат и цифров дисплей:

http://sky-security.eu/Avto-kompreso...umi-p-100.html



С него системата става още по-компактна, ако реша да я ползвам извън помещението.


Тъй като сърцето на системата - компресорчето е сухо, нямам нужда от маслоотделител. Също така изобщо не съм забелязал да се е натрупал конденз. Дори да се случи, фреоновата бутилка е достатъчно лека и с едно обръщане и натискане на вентила, водата ще изтече.

За ресивъри успешно съм ползвал пластмасови туби за гориво 5 и 10 литра, от тези, които се продават по бензиностанциите. На капачката има доста място и удобно се навиват щуцери - един или два. На самата туба също могат да се навият щуцери на произволни удобни места. До 4-5 бара няма никакъв проблем, но все пак ако някой реши да си прави разширителен съд от такава туба, горещо препоръчвам да тества до 10 бара преди да я използва постоянно.


За съжаление нямам възможност да снимам подробно и да покажа всичко, но до няколко дни ще намеря време да визуализирам основните компоненти.