В тази тема смятам да покажа как ще направя един самолет за видеозаснемане-за тези който не знаят Български език то ще бъде самолет за FPV Тоест модела ще лети и ще снима като ще се управлява от първо лице по картината която ще се предава на земята и ще се гледа от телевизор, и или видео очила.
Сега малко лирично отклонение:
Идеята за такъв самолет направен от мен ми се върти в главата от доста време, но чаках да отлежи достатъчно за да се избистри максимално.
Камера със видеопредавател и телеметрия съм слагал на два модела до сега през изминалите две години-единия е тр46 описан в тази тема:
http://modelist.bg/showthread.php?t=1646
Втория е тренер тип такси високоплощник.
И двата са ДВГ с разпереност от 1,5м. и тегло от около 2,2кг.
При тези два модела имах няколко недостатъка който ме накараха да реша че те не стават на 100% за тази цел.
-ДВГ плюе от карбуратора капчици гориво и рициново масло който зацапват обектива на камерата особено след десетина минути полет и картината става неясна и зацапана.
-Размер от 1,5метра идва малък да носи оборудване от 400грама.
-Челното съпротивление става доста голямо с камерата гопро сложена върху тялото им която действа много ефективно като въздушна спирачка по време на полет.
-Крилното натоварване отива на 55-60гр/кв.дм. което е доста и вследствие полета не е комфортен.
-Поради малкия размер и голямото тегло минималната им скорост е голяма отива на 25км/час, а заради голямото челно съпротивление от камерата максималната им скорост е малка - едва 80км/час.
В началото и първите полети тези недостатъци не ме дразнеха толкова, но след 2 години реших че трябва да направя друг носител където тези недостатъци да ги отстраня колкото мога.