Quote Originally Posted by mmfsr View Post
Май стана много сложно вече за един модел. Затова и нитрото е на мода.

За мен не е сложно, а по-скоро забавно. От доста време обмислям такъв двигател, само че... дизел. Работещ с помпа, дюзи, компресор и всичко останало. Идеята ми е максимално оползотворяване на горивото и максимално извлечена енергия. Друг аспект е самото гориво. В момента се налага да добавяме масло, което не изгаря и дори е в пречка на горенето. Защо да не създадем условия, в които горивото да е еднородно и да извличаме максимума от него? Така в моделите ще има в пъти по-малко гориво... Правя опити от години, а резултатите са изключително добри. Насочих се към този проект именно заради възможността да променям не фази и горивни камери "в движение", а време и начин на впръскване (както е при автомобилите). Това е по-лесно, а и електрониката върши чудеса. В момента съм на етап самозахранване с електричество, нужно за процесите.

Паралелно с този проект върви друг - старата парна машина. Само дето името е "парна машина"... всичко останало е модерен поглед върху възможностите на пневматиката. Представи си двигател, който може да работи в толкова гъвкав режим, че да можеш да избираш - или да ти дава максималният си въртящ момент при близки до нулевите обороти, или да го променя автоматично в зависимост от натоварването, или да запазва въртящ момент и да променя обороти според натоварване... Дефакто идеалният двигател. На финалната права съм и снимам целия процес. Дотук двигателят работи точно така както искам. Изглаждам визията, защото ще бъде експонат и трябва да изглежда впечатляващо. Паралелно с това в проекта влагам нетрадиционни и нови материали и елементи като полимерни лагери, датчици за следене на буталото и прочие. Този двигател може в реално време да променя дори хода на буталото/буталата си...
Идеята изглежда безсмислена, но всъщност това е един преход, който рано или късно ще трябва да направим. На този етап алтернативните енергийни източници все още нямат нужната мощ и напредват бавно. Не можем да използваме 30 киловата ток от фотоволтаик с размерите 10х10 сантиметра по никакъв начин. Дори не можем да съберем този ток в батерия, която да е ръчно преносима... Но въпросният двигател го може. Може да използва енергия, която се акумулира във времето лесно и в достъпни "съдове".