+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 106

Тема: задвижване на лодка

Threaded View

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Nov 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    14

    задвижване на лодка

    Здравейте намислил съм да се захвана с направа на рибарска лодка за захранка. Общо тегло около 6кг (със захранката). Скорост от 3 до 7 км/ч. Размери на корпуса: дължина 70см, широчина 40см, височина 11см. Лодката ще гази с около 6 см (няма да е моно , а нещо като катамаран). Аеродинамика: като на тухла четворка J . Въпроса който решавам сега и се надявам да ми помогнете е какво задвижване да използвам: с винт или с въздушно витло (пропелер)?
    Повечето подобни лодки са с винт, но като се замисля въздушното витло ще има предимство защото няма да се оплита във водната растителност, а и монтажа ще е по-упростен ако ползвам въздушно витло, така че предпочитанията са ми за витло.
    От друга страна, какви трябва да са оборотите на въздушното витлото, ако приемем че диаметъра му ще е около 30см, за да постигна скорост 7км/ч с 6кг общо тегло?
    Предполагам че броя перки(незнам дали така му се казва ама на англииски е blade) във витлото също е от значение.

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на GMateev
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    569

    Обзалагам се, че на така поставеният въпрос от теб, няма да имаш споделени мнения !
    Георги Матеев
    Видеонаблюдение, Контрол на достъпа, Автоматика за врати
    ascom_bg@abv.bg

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    Nov 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    14

    ОК, ще се опитам да перефразирам въпроса си.
    Възможно ли е да бъде постигнато задвижване на лодка(габаритите и вида са в първия пост) с въздушно витло с диаметър 30см.? Като изискванията са следните: максимална скорост 7км/ч, общо тегло 6кг и ако е възможно какви трябва да са оборотите на витлото и броя перки (2, 3 или повече)?

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    108

    И като се набие в тръстиката каво ще правиш?

    П.П.1 Възможно е да е с въздушно витло.
    2 Не е удачно.Заради горе казаното.
    Пламен Първанов

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    Nov 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    14

    За тръстиката си прав - неприятно е , но тя поне се вижда и може да се заобиколи (или поне да се опитам), а боклуците които плуват по водата или са до нивото и няма как да ги предвидя. Е разбира се могат да се поставят предпазни мрежи както на винта така и на витлото. Това което ме подтиква към витлото е идеята за много упростен корпус: две PVC тръби върху които да сложа една платформа и цялата конструкция да е върху нея.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    108

    Щом си решил да се мъчиш давай смело.
    Пламен Първанов

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by krasimir View Post
    ОК, ще се опитам да перефразирам въпроса си.
    Възможно ли е да бъде постигнато задвижване на лодка(габаритите и вида са в първия пост) с въздушно витло с диаметър 30см.? Като изискванията са следните: максимална скорост 7км/ч, общо тегло 6кг и ако е възможно какви трябва да са оборотите на витлото и броя перки (2, 3 или повече)?
    Аз много не разбирам ама тези 30 см диаметър
    сещаш ли се какъв усукващ момент ще предизвикат и това как ще се контрира за да не се преобърне.
    Тази перка трябва се движи значи поставена поне на >15 см височина ако и моторът е похендрен там лодката ще се преобърне от липса на устойчивост без да се задвижва витлото.

    иначе завъртането на каквато и да е перка не е проблем както и оразмеряване за определена сторост

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    Nov 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    14

    Quote Originally Posted by Иво горанов View Post
    Аз много не разбирам ама тези 30 см диаметър
    сещаш ли се какъв усукващ момент ще предизвикат и това как ще се контрира за да не се преобърне.
    Тази перка трябва се движи значи поставена поне на >15 см височина ако и моторът е похендрен там лодката ще се преобърне от липса на устойчивост без да се задвижва витлото.

    иначе завъртането на каквато и да е перка не е проблем както и оразмеряване за определена сторост
    Реших да е 30см. защото корпуса е широк 40см. може и по-малко например 20см. но си мисля че тогава оборотите трябва да са по високи (всъщност тук не съм напълно сигурен), а идеята ми е да използвам бавно оборотен мотор, защото от друга тема http://modelist.bg/showthread.php?t=1299&page=3 разбрах че моторите за модели имат живот 20 или 30 часа (тези които се въртят с 30KRPM), което не ме удоволетворява. А как точно ще е разположен мотора, ще мисля след като си отговоря на въпроса с кави обороти трябва да се върти с избраната перка (30см, 20см, или по малко). Засега си мисля за ел.мотор от парно на автомобил, ако е такъв със сигурност няма да е на 15см. над корпуса а ще е с някаква предавка. Предпочитанията ми за такъв мотор са: работи продължително време без да загрява; няма да ми трябва спиид контролер.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    http://www.ecalc.ch/motorcalc_e.htm
    можеш да пробваш и да споделиш за останалите

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен