Quote Originally Posted by Иво горанов View Post
Аз много не разбирам ама тези 30 см диаметър
сещаш ли се какъв усукващ момент ще предизвикат и това как ще се контрира за да не се преобърне.
Тази перка трябва се движи значи поставена поне на >15 см височина ако и моторът е похендрен там лодката ще се преобърне от липса на устойчивост без да се задвижва витлото.

иначе завъртането на каквато и да е перка не е проблем както и оразмеряване за определена сторост
Реших да е 30см. защото корпуса е широк 40см. може и по-малко например 20см. но си мисля че тогава оборотите трябва да са по високи (всъщност тук не съм напълно сигурен), а идеята ми е да използвам бавно оборотен мотор, защото от друга тема http://modelist.bg/showthread.php?t=1299&page=3 разбрах че моторите за модели имат живот 20 или 30 часа (тези които се въртят с 30KRPM), което не ме удоволетворява. А как точно ще е разположен мотора, ще мисля след като си отговоря на въпроса с кави обороти трябва да се върти с избраната перка (30см, 20см, или по малко). Засега си мисля за ел.мотор от парно на автомобил, ако е такъв със сигурност няма да е на 15см. над корпуса а ще е с някаква предавка. Предпочитанията ми за такъв мотор са: работи продължително време без да загрява; няма да ми трябва спиид контролер.