+ Ново Мнение
Страница 1 от 11
1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 106

Тема: задвижване на лодка

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Nov 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    14

    задвижване на лодка

    Здравейте намислил съм да се захвана с направа на рибарска лодка за захранка. Общо тегло около 6кг (със захранката). Скорост от 3 до 7 км/ч. Размери на корпуса: дължина 70см, широчина 40см, височина 11см. Лодката ще гази с около 6 см (няма да е моно , а нещо като катамаран). Аеродинамика: като на тухла четворка J . Въпроса който решавам сега и се надявам да ми помогнете е какво задвижване да използвам: с винт или с въздушно витло (пропелер)?
    Повечето подобни лодки са с винт, но като се замисля въздушното витло ще има предимство защото няма да се оплита във водната растителност, а и монтажа ще е по-упростен ако ползвам въздушно витло, така че предпочитанията са ми за витло.
    От друга страна, какви трябва да са оборотите на въздушното витлото, ако приемем че диаметъра му ще е около 30см, за да постигна скорост 7км/ч с 6кг общо тегло?
    Предполагам че броя перки(незнам дали така му се казва ама на англииски е blade) във витлото също е от значение.

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на GMateev
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    569

    Обзалагам се, че на така поставеният въпрос от теб, няма да имаш споделени мнения !
    Георги Матеев
    Видеонаблюдение, Контрол на достъпа, Автоматика за врати
    ascom_bg@abv.bg

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    Nov 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    14

    ОК, ще се опитам да перефразирам въпроса си.
    Възможно ли е да бъде постигнато задвижване на лодка(габаритите и вида са в първия пост) с въздушно витло с диаметър 30см.? Като изискванията са следните: максимална скорост 7км/ч, общо тегло 6кг и ако е възможно какви трябва да са оборотите на витлото и броя перки (2, 3 или повече)?

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    108

    И като се набие в тръстиката каво ще правиш?

    П.П.1 Възможно е да е с въздушно витло.
    2 Не е удачно.Заради горе казаното.
    Пламен Първанов

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    Nov 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    14

    За тръстиката си прав - неприятно е , но тя поне се вижда и може да се заобиколи (или поне да се опитам), а боклуците които плуват по водата или са до нивото и няма как да ги предвидя. Е разбира се могат да се поставят предпазни мрежи както на винта така и на витлото. Това което ме подтиква към витлото е идеята за много упростен корпус: две PVC тръби върху които да сложа една платформа и цялата конструкция да е върху нея.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    108

    Щом си решил да се мъчиш давай смело.
    Пламен Първанов

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    Nov 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    14

    Е аз още съм в началото, засега съм спретнал нещо като корпус: две PVC тръби 11см. диаметър, дълги по 60 см. на разтояние 40 см. една от друга и върху тях има текстолитова платформа. В момента умувам как да си спретна някакви конуси с които да затапя тръбите, най-вероятно ще ги правя от фибран или стириопор. Друго което трябва да реша е задвижването, може и винт но някак си трябва да изплува във въображението ми как ще са разположени двигателя, дейдвуда и винта, спрямо корпуса и ватерлинията, докато с витло ми се струва по-лесно.
    Последна редакция от krasimir; 25.11.2012 на 21:31.

  8. #8
    Почетен Автор Аватар на GMateev
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    569

    Само една идея от мен:

    Георги Матеев
    Видеонаблюдение, Контрол на достъпа, Автоматика за врати
    ascom_bg@abv.bg

  9. #9
    Автор Аватар на peturgp
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    гр.Сливен
    Мнения
    137

    много хитро колега.за това не се бях сещал.догодина май и аз ще си имам вече лодка за захранка.сега като се замисля ще мога да събера 10-15 лв. за корпуса
    П. Петров
    Сливен

    МРАЗЯ ДУМАТА CRASH. Все пак сме българи!

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    Nov 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    14

    Е-е-....идеята е , за тези ъгловите и т-образните тръби не ми беше хрумвало, ще ги взаимствам. Металния контейнер отзад, правил ли си го или е взет готов? Двигателчето в дървената кутия ли е или под нея? Изобщо ако се навиеш да споделиш още малко информация,размери и снимки от модела (под капака) ..... цена няма да имаш.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 3 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 3 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен