+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 12

Тема: Контролер за четков мотор

  1. #1
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Контролер за четков мотор

    Закупих контролер: Спиид контролер Turnigy 30A е предназначен за КОЛЕКТОРНИ /ЧЕТКОВИ/ електродвигатели.Контролера има защитна функция - независимо от положението на стика на апаратурата при първоначално включване , контролера не развърта двигателя.

    Основни характеристики:
    Номинален работен ток - 30А
    Максимален работен ток - 40А
    Размери - 45x21x8mm
    Тегло - 21 грама.
    BEC Режим: 5V/1A
    Захранващо напрежение - 6V-12V (Li-Poly 2~3cell,Ni-Mh 6-10cell)

    Подходящ е за двигатели 540 и 550. Удобства:

    Възможност за програмиране на спирачка.
    Функцията пауза може да се включите / изключите от Jumper
    Типа батерия може да бъде избран от Jumper
    Липо прага за всяка клетка е 3.4V, при по-малко от прага на ИСК постепенно ще намалява мощноста
    PWM честота е 2kHz
    Има защита при температура над 110C
    При загуби в сигнала /гаста/ за 1sec -постепенно ще намалява мощноста и след 2sec напълно ще прекъсване захранването.

    Видях че има настрийки за Хидридни и ЛиПо, а аз смятам да го карам с ЛиФе.Ще има ли проблем с заводските настройки за мин напрежение
    Последна редакция от steysi_gb; 05.03.2010 на 18:23.
    Станислав Христов

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    LiFe клетките имат следните характеристики:

    Номинално напрежение - 3.3V
    Максимално напрежение на заряд - 3.6V
    Минимално напрежение на разряд - 2.0V

    Ако ще използвате LiFe акумулатор с 3 клетки, то тогава той може да бъде разреждан до 6.0V. Но точно такова минимално напрежение има и една NiMH батерия с 6 клетки. Такова минимално напрежение има и една LiPo батерия с 2 клетки. Тоест контролера трябва да се настрои на NiMH с 6 клетки или на LiPo с 2 клетки. За всеки случай проверете в документацията на спийда при какви точно напрежения ще изключи, ако направите препоръчаните от мене настройки и изберете тази, която изключва при по-високо напрежение.

    Трябва да знаете, че в последните 3-5% от разрядния капацитет волтамперната характеристика пада много бързо. Тоест дори и да изберете напрежение за край на разряд с 5 или 10% по-високо от препоръчаното, пак ще можете спокойно да използвате 95-98% от разрядния капацитет.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Стойностите на номиналното и минимално напрежение на 3 ес лифе клетка наподобява пакет от 8 хидридни клетки. Проблема е там ,че на контролера не може да се регулира мин. напрежение. При първончалното включване ,подадения волтаж се отчита и програмата распознава броя клетки, а от там и волтажа на който трябва да изключи.... Да се готвим за изненади...
    Станислав Христов

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    При това положение задачата е още по-лесна. Има само 2 варианта - да се обяви LiPo или NiMH. Нямам никаква представа какъв брой клетки ще детектира контролера, но може да се направи експеримент с токоизправител, за да се види на колко волта ще изключи. И естествено ще се избере по-изгодния вариант. Напрежението на изключване не е чак толкова критично. Както вече казах, през последните 3% от разряда то се променя с много и всяка една негова стойност напълно ни устройва.

    ПС: Между другото умирам от нетърпение да се сдобия с поне един LiFePo акумулатор, за да му смъкна волт-амперната характеристика. Тогава много неща ще се изяснят. За съжаление обаче в Hobby King напоследък нещо много се бавят - една поръчка с LiFePo от 2 седмици все още не е пакетирана и изпратена.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Аз съм ползвал такъв контролер за корабче ЕСО старт. Работи перфектно. Използвах три клетки А123, и до колкото си спомням го бях програмирал, за режим ли-по. Напрежението на което изключваше контролера беше идеално-изчерпваше се целият капацитет на батерията.
    Водното охлаждане беше от медна плочка, върху която е запоена месингова тръбичка в 5мм вътрешен отвор. Контролера въобще не се затопляше.
    Неделчо Брънчев

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Харманли
    Мнения
    74

    Здравей

    Засичал ли си с екостарта за колко минути ти стигаха 3 клетки А123. С Две думи стигаше ли им капацитета за 6 минути.

  7. #7
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Quote Originally Posted by de_kata View Post
    Аз съм ползвал такъв контролер за корабче ЕСО старт. Работи перфектно. Използвах три клетки А123, и до колкото си спомням го бях програмирал, за режим ли-по. Напрежението на което изключваше контролера беше идеално-изчерпваше се целият капацитет на батерията.
    Водното охлаждане беше от медна плочка, върху която е запоена месингова тръбичка в 5мм вътрешен отвор. Контролера въобще не се затопляше.
    Полезна информация Неделчо.... Напрежението от 3S LiFe не е достатъчно контролера да го отчете като 3S LiPo .,а от там и минималното си остава като за 2S.
    Станислав Христов

  8. #8
    Заслужил Автор Аватар на steysi_gb
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    239

    Quote Originally Posted by Georgi Georgiev View Post
    Засичал ли си с екостарта за колко минути ти стигаха 3 клетки А123. С Две думи стигаше ли им капацитета за 6 минути.
    Гоше, да не си намислил да караш само с 3 клетки А123? Няма да скрия , че и на мен ми е минавала тази идея.....но дори и да сигнат "тоците" в правилника е казано : 6 бр ....
    Последна редакция от steysi_gb; 06.03.2010 на 14:09.
    Станислав Христов

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Харманли
    Мнения
    74

    ААА не аз твърдо спазвам правилника но ми е интересно. На първия кръг най-вероятно ще съм със миналогодишните NiMh, а за по-нататъка ще видим. То и не се знае моторите доколко ще издържат при по-високото напрежение. Пък и още не са излезнали окончателно изискванията.
    Последна редакция от Georgi Georgiev; 06.03.2010 на 14:32.
    Георги Георгиев

  10. #10
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    С корпус еко POWER на пълна мощност издържат 5мин, като да се има в предвит че в дейвуда иама около 4-5 тефлонови втулки.
    Неделчо Брънчев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен