Искам да добавя към това което Георги Русинов изнесе.
В случаите когато се ползват пощенските служби се оказва по бързо и по евтино.
Дори и декларираната стойност много надвишава обмитяемата не съм плащал мито. Особенно когато стойността е близка до реалната и служителите не са провокирани да ползват интернет и проверяват истинската стойност. Почти не съм плащал мито и ДДС просто служителят се убеждава в предназначението на стоката и пише някъкъв параграф подписвам се и доставката е моя за минути.

Нещастието обаче е когато пратката идва с куриер. В такъв случай българските парньори за да си приберът пари за транзитни документи както и магазинаж влизам във друг сектор на митницата и вече преминавам по описаната от Георги по -горе процедура с плащане.
На практика пратката с куриер се получава с един най-много два дена преди обикновени пощенски услуги.
при което се плаща мита, транзити, ддс, декларации.......
Най - брутални в това отношение са българските партньори на Fedex (Flying cargo Bulgaria) На практика с тях пратката се получава след обикновенни пощи. И плащаш много. А служителката им така подготвя транзита, че без да съществува никъде името и по манифестта митническите служители я разпознават. Спазвам правилата на форума иначе ще цитирам "да кажеш на оная куха........"

Аз и в друг форум съм споменавал, че за доставка от китай пощите на хонк конг са най-благоприятни