+ Ново Мнение
Страница 2 от 5
ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 42

Тема: Копие на Bleriot XI - мащаб 1:4

  1. #11
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Привет г-н Цанков!
    Поздравления за поредното страхотно начинание!
    Надявам се, че няма да имате против публикуването на следващия клип в темата Ви.
    Моделът е стендов и "раздвижен".
    Изработен е от един от най-добрите майстори на стендови модели Валентин Петров.
    Поводите за това са няколко годишнини. Насладете се!

    А малко история и снимки от самото изработване на модела има в темата му:
    http://scalemodelsclub.com/forum/vie...hp?f=86&t=4642
    Стоян Пулевски '71 набор.

  2. #12
    Потребител Аватар на faktura
    Регистриран
    Jun 2010
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    61

    И ската се получи добре

    Д. Цанков

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    Aug 2012
    Живее в
    Свиленград
    Мнения
    2

    Здравейте, г-н Цанков!
    Поздравления за начинанието! Пожелавам Ви скорошното му завършване и много безаварийни полети!

    Един въпрос, ако позволите- Конкретно самолета от снимката ли ще правите? Ако ще правите точно този самолет, още малко информация за него:
    http://model.airgroup2000.com/viewtopic.php?f=17&t=3361

    Ако мога да бъда полезен с нещо друго, насреща съм!
    Успех!

  4. #14
    Потребител Аватар на faktura
    Регистриран
    Jun 2010
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    61

    Благодаря ти. Колегата Пулевски пусна тоя клип .
    Да - ще бъде същия модел , но с размах на крилото 84 инча. ( 2133 мм )

    С удоволствие ще приема всяка информация за модела.
    Д. Цанков

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    Aug 2012
    Живее в
    Свиленград
    Мнения
    2

    Войната с Турция е обявена на 5- ти октомври 1912 г, когато е щурмуван и превзет Свиленград /Мустафа паша/. Към тази дата поручик Топракчиев е в летателната школа Етамп- Франция. С депеша от 6- ти октоври 1912 г на командващия българската армия, всички български елтци от Франция и Русия са мобилизирани да се върнат в България и да вземат участие в бойните действия. Топракчиев тръгра от Етамп с трен на 9- ти октомври 1912 г, като на трена е натоварил и тренировъчния си самолет Блерио 11, даден му от френската летателна школа. От това, което съм чел, написано в българската авиационна литература по спомени от онова време, самолета, който поручик Топракчиев докарал на 11- ти октомври на летище Мустафа паша, бил френско производство 1909 г /аз отначало останах с впечатлението, че е от дарените от Руската Севастополска република/, с най- слабия двигател Анзани, с 35 к.с. Самолетите, които са доставени от Руската севастополска република, от една страна пристигат на летище Мустафа паша 2- 3 дни преди да загине Топракчиев и явно към датата на неговата гибел- 19- ти октомври 1912 г, все още не са били сглобени и приведени в летателна годност, което е било предпоставка той в деня на полета да подмени надупченото хоризонтално кормило на своя самолет, с друго такова, от друг подобен самолет, явно от самолетите от Русия, които са били от типа Блерио 11- 2, Блерио 21 и Блерио 11 бис, т.е., по късно производство. Ако се доверим на артефактите /снимката на Топракчиев пред САМОЛЕТА, с който загива" и това, което го пише в литературата, че той е загинал с "неговия си самолет", то самолета трябва да е Блерио 11, френско производство 1909 г, с трицилиндров двигател Анзани, с мощност 35 к.с., витло тип РАТМАНОФФ, с тръбна, кръстата задна стойка от шасито, с двойна тръбна ферма за обтяжките от горната страна и със симетрично /в план/ кормило за посока.
    Очевидните разлики между отделните модификации на самолетите Блерио доставени в България през 1912 г, съм ги описал в линка към форума на Еъргруп.
    Тъй като и аз държах да направя именно самолета, с който е загинал Вашият съгражданин, се придържах именно към тази фактология.
    Е, "вкарах" и малко сюжет в модела, но по конструкцията на планера, съм се придържал стриктно към фактите.
    Дълбок поклон пред самоотвержеността и героизма на един българи, роден именно в града на 100- те войводи!
    На неговото лобно място в Свиленград, в момента се издига монумент със Самолет Л- 29, а гробът му в старите гробища на Свиленград, единствен от всички гробове там е запазен и до днес и в момента се реновира, послучай 100 годишнината от неговата героична гибел.
    Ще съм радостен да посетите Свиленград и да Ви покажа тези места, както и да Ви заведа на първото българско бойно летище Мустафа паша, което съществува и до днес.
    Събрал съм доста снимков материал и чертежи, които биха могли да са Ви от полза, както и пълно документиране на моята изработка.
    Ако мога да съм ви полезен с нещо, на скайп, който е същият като ника.
    Още веднъж- Поздравления за начинанието. Ще съм радостен да видя този Ваш модел във въздуха на живо!
    Последна редакция от valko-bg; 20.08.2012 на 18:17.

  6. #16
    Потребител Аватар на faktura
    Регистриран
    Jun 2010
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    61

    Още веднъж благодаря за добрите думи. Много полезна се оказа информацията за вида на витлото.
    Д. Цанков

  7. #17
    Потребител Аватар на faktura
    Регистриран
    Jun 2010
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    61

    Днес деня беше посветен на дърводелство





    За да се придобие представа за големината на детайлите

    Д. Цанков

  8. #18
    Потребител Аватар на faktura
    Регистриран
    Jun 2010
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    61

    И "братчето" му е готово

    Д. Цанков

  9. #19
    Потребител Аватар на faktura
    Регистриран
    Jun 2010
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    61

    step-by-step - дърводелставането продължава ...




    Исках да постигна този ефект на дървената конструкция



    За целта байцвах с байц орех на водна основа




    след което с безцветен лак , също на водна основа се получи този ефект на дървесината

    Д. Цанков

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Internet
    Мнения
    8

    Имам един файл на въпросния Bleriot XI с двигател Анзани - 25 к.с. Ще сложа част от него понеже е по-голям от макс. допустимия размер за публикуване на форума. Ако е полезна информацията, мога да добавя и останалата част.
    Успех!
    Прикачени файлове
    Митко Алексиев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен