Много и интересни мнения!

По един или друг начин всички те задават въпроси, чиито отговори са трудни или невинаги еднакви.

Към muns:

От две години търкалям ето този скутер:





Това е идеалното превозно средство според това, което ми предложи: 4 тактов, икономичен. То отговаря и на част от моите критерии - носи доста товар, сравнително добри габарити, удобно, бързо, стабилно... (150сс). Дефакто този мотопед ми спести пари точно колкото е цената му за две години от разликата в разхода с този на автомобила ми (около 2 400 лева). Нееднократно ми е минавала мисълта за газифицирането, но моторетките от този тип до 250 кубически сантиметра имат един недостатък - липса на маслен филтър. Това не е голям проблем за експлоатацията, но е проблем взимането на разклонение за гореща течност (в случая масло) за поддържане на температурата на изпарителя... А съвсем друг е въпросът, че изпарители с толкова малък дебит е невъзможно да се намерят. Да не говорим за инжекционни...

Освен това консумативите на един ДВГ мотопед никак не са малко като стойност. Маслото, което ползвам струва 35 лева литъра - френска двойноестерна пълна синтетика и го сменям на всеки 1 000км. Изборът за вид и интервал си е мой, но нека си уйдисам на акъла...
От там насетне филтри (цели 5 - въздушен, горивен, за вакуумната мембрана, за вариаторния отсек, за изгорелите газове), ролки, ремъци, вариаторни шайби, съединител, масло на трансмисията... сметката набъбва до около 200-400 лева годишно, ако всичко трябва да бъде перфектно. Повечето собственици на скутери дори не са чували за някои от тези неща, но аз държа поддръжката да е безкомпромисна, за да разчитам на возилото си винаги и по всяко време.




Към passo:
Петьо, няма да взимам предвид страничните разходи по регистрация и консумативи (батерии). Те не са перо, но ще бъдат добавени накрая като BTL разходи, тъй като и ДВГ и електро имат своите консумативи.
Оригиналните оловни акумулатори при правилна експлоатация и добра поддръжка в студените месеци би следвало да ме изкарат не по-малко от 3 години. Цената им е около 150-200 лева.
Каски... абе не е като да нямам. ;)


Към sides: знам какво е оловен акумулатор, знам какво е гел и електролит, но смятам да не използвам оловни акумулатори след края на живота на оригиналните, а дори и преди това. LiPo или LiFePo4 ми се въртят в главата...