+ Ново Мнение
Страница 2 от 9
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 11 до 20 от общо 89

Тема: Електрическо превозно средство (безплатен транспорт)

  1. #11
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by passo View Post
    Браво Георги,че отговори на всички.Все пак какво следва-мото или електро?Темата е за електро возила и си е твоя.Чакам с нетърпение новите ти хрумвания е все пак,какво следва?

    Браво, Петьо и благодаря за проявения интерес!

    Хрумването ми е само едно и постепенно искам да го избистря за аудиторията: нов начин на мислене, съобразен с променящата се среда.
    Имам непреодолимото желание да направя този тест и да опиша подробно всичко, с което би се сблъскал нормалния потребител. Искам, като тегля след една календарна година чертата, да успея да докажа (най-вече на себе си), че всички разходи, съпътстващи едно електрическо возило са в пъти по-ниски, отколкото еквивалента му с ДВГ. По тази причина в съпоставката ще включа и досегашния си скутер, който е с аналогични размери и тегло.
    До този момент, след много четене, смятане, експериментиране, стигам до няколко възможни отправни точки и всички те са близки една до друга. Искам да съчетая две много интересни за обществото ни напоследък теми - тази за транспорта и тази за соларната енергия. Мечтата ми е да успея да пътувам една година САМО с помощта на слънцето, без това да се отрази по никакъв начин на домакинските или професионалните ми нужди.
    Всъщност съпоставката е продължение на една друга, която вече е към края си, но би имала смисъл само ако добавя и електричество към нея.

    Апропо, докарали са нова "партида" от мотопедите като твоя. Днес тествах един и останах много приятно изненадан. Върви, та пушек се вдига!!! Неудобството е в размера - малко ми идват длъчки краката... затова се спирам окончателно на варианта Vromos и започвам да засичам времето, за което ще събера пари за закупуването му. Това също е част от експеримента: доколко е възможен и общодостъпен екологичния транспорт за всеки един човек.
    Георги Русинов

  2. #12
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by Иво горанов View Post
    Браво Георги,
    Батериите са от мен.
    Ако нямаш претенции да са литий-сулфид (тоест приемаш LiFePo, LiMno, LiCo) ще ги докараме на форма и капацитет че и на мирис и вкус.

    Наздраве от Нигерия
    Браво, Иво!

    Благодаря за предложението!!! Отварят се нови хоризонти, друже...

    Наздраве и айде, че ще се развали течността... ти знаеш коя. ;)
    Георги Русинов

  3. #13
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by passo View Post
    Обясни зареждането от слънце-точно през деня когато караш,ще трябва и да зареждаш или ще се налага да спираш и да чакаш.Сметни по добре нощното зареждане на акумулатора и направи равносметка на стойноста на слънчев колектор,контролер на заряда, автоматики и др.Предцени за тези пари колко заряда ще направиш.
    На това не успях да отговоря одеве.

    При моя режим на използване, скутерът стои по цял ден на паркинга. Дефакто бездейства. Нямам за цел да го ползвам активно за работно муле през целия ден. Искам да ходя с него на работа, да се прибирам след работа (дотук това са минимум 2 лева дневно за градски транспорт) и да пазарувам за домакинството. През уикендите да си правя разходки из града или в близките околности. Нормалното ежедневие на повечето от нас. Не желая да ходя с колата до службата, понеже е супер енергоемко един автомобил да вози САМО един човек.
    Та така - мотопеда цял ден ще стои на паркинга. Защо през това време да не попие някой и друг ампер? Това са 10 часа всеки ден. Както и да го смятам, един подходящ панел с проста електроника за зареждане не надвишават сумата от 300 - 400 лева. Това е и основната идея - цената достига тази на един нормален "макси" мотопед от същия клас (под клас разбирам габарити, размер на колелата и товароносимост).
    Георги Русинов

  4. #14
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Значи,ако те разбирам правилно на мен ми е необходим само слънчевия панел.Не съм засякъл оригиналното зарядно колко Амп. черпи от 220В,но изхода му е 60В и 1,8А импулсно е защото не тежи нищо и при достигнат заряд светва зелено и спира заряда.Чакам с нетърпение слънчевата инсталация.Може да помолим и Ростимир да каже нещо по въпроса?
    Аз си карам,но не всеки ден и затова си мисля за един или няколко колектора върху гаража.
    П.С. За акумулаторите геловите според мен са най-дуракоустойчиви и прости в употреба.
    Петър Славов

  5. #15
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Абсолютно прав си!
    За мен единствения недостатък на оловните акумулатори е тяхното тегло. Всичко останало напълно задоволява нуждите за които са предназначени.

    Прави ми силно впечатление факта, че електрическите превозни средства някакси не могат да наберат скорост. Хората ги избягват, защото се притесняват от темата АКУМУЛАТОРИ. Някакси битува мнението, че АКУМУЛАТОР - това е нещо скъпо и ако някой ден се повреди, равностойността му е огромна сума.
    Мой познат, който има магазин за нови мотоциклети, сподели че не желае да продава електрически мотопеди защото... цитирам:
    "Как да продам моторче за 1 000 лева, след като акумулаторите му струват 400? Клиентът винаги пита първо за това и като чуе цената се отказва. Трябва да му продавам алтернативни (разбирай евтинджос), ноито бързо се скапват. Това е още по-зле за бизнеса ми!"

    Опитах се да помисля заедно с него и по тази причина ми хрумна идеята за електро-возило и за тази тема като цяло. Ако този търговец предложи в магазина си КОМПЛЕКТ за автономно БЕЗПЛАТНО придвижване (как звучи само, а?!), потребителят ще остави на заден план цената на акумулаторите. Нишата е неразработена. Спорадично се продават по 1-2 бройки от незнайни китайски марки. Ако тези МПС-та се продават с КОМПЛЕКТ за "Еко зареждане" и се наблегне на думата БЕЗПЛАТНО, това би означавало нов развой на този бизнес.
    Лично аз нямам пряк интерес към темата "бизнес", но след като така или иначе интересът ми е предизвикан, защо да не направя този експеримент? Всички очакваме това бъдеще - да черпим с пълни шепи, без да изпразваме джобовете си... Затова трябва да се правят малки крачки в тази посока.


    Относно соларната част, аз силно се надявам, че Матеев ще сподели нужната ми информация. Очевидно в момента е твърде зает, но и аз не съм се разбързал. Предпочитам най-напред да проуча нещата, да събера колкото се може повече информация, мнения, тези и след това да се захващам сериозно.
    Георги Русинов

  6. #16
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Добре,ще почакам.Сигурно до другото лято.Един познат моделист внася от Корея плочки/солари/ тук ги запояват събират панели и ги изнасят в Европа.Не съм разговарял с него за възможности и цени,но ще го попитам през идната седмица и ще напиша тук.Явно Матеев е зает,но ако говорите нещо по въпроса пиши или звънни.
    Предизвикваш интерес с това превозно средство "без пари".Чакам подробности!!!
    При положение,че се сдобия с колектор и при мен ще излезе на втората година без пари!!!
    Само не знам колко ще издържат акумулаторите.При положение,че са 4 по 28лв. това е 112лв. за две до три години си заслужава-при добро съхранение.
    Последна редакция от passo; 15.07.2012 на 13:10. Причина: редакция
    Петър Славов

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Придържам се към мнението, че геловите батерии са много по – добри от тези с токоностели литиеви йони.
    Струва ми се, че имам натрупан професионален опит от експлоатация на литиевите.
    В оборудването, което се ползва по дъното на морето, батериите са предимно такива. И само една такава играчка има повече батерии (разбирайте по-голям пазар) от хоби батериите за цяла Европа.
    Струва ми се обаче, че проблемите на този етап, са повече в електрониката отколкото в самите клетки, от които е съставена батерията.
    На практика електрониката е предназначена да компенсира в някъква степен недостатъците им спрямо геловите, защото в един прекрасен момент тези недостатъци са безкрайно фатални (изгаря Power Management Module “PMM” и ако течението е по силно, аварийното задвижване не е в състояние да върне игачката и едни милиони остават на дъното)
    Не разберам от тази част, по-точно „не ми е в ръцете” , както се изразяват музикантите.
    Това в което съм убеден, че мога да помогна и за това се обаждам в тази тема, проекта можем да го направим независим от към клетките, от които е съставена батерията. ЕДНА НЕИЗВЕСТНА ПО-МАЛКО.

    Малко пояснение, щото може някой да не е разбрал
    В много случаи едно готово изделие е зависимо от елементите му.
    Това се прави, не толкова за ефективност, колкото само и единствено този елемент да влиза и да работи и да не можеш го замени с нищо подобно.
    Един парадокс от практиката в моделните спортове.
    На много от вас е известно, че се човъркам с перки за лодки и нямам перка в ръката си само когато спя. Та изследвайки определени перки на известни производители стигнах до заклучението, че те са така проектирани, формите са така измишлотени, че показатерите на перката (момент, упор и кпд) са зависими от материял и технология на изработка. Тоест този който ги е замислил, се е погрижил в по-висока степен копията да не работят като оригинала, отколкото оригинала да е съвършен или направен с по-низка себестойност.
    Всеки се е срещал с подобни примери.
    Та, пренесено обратно към темата, това означава, че от към страна на батерията този който се е опитал да ни постави в партер може да духне таратора.
    Последна редакция от Иво горанов; 15.07.2012 на 15:16.

  8. #18
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Иво,
    нещо не разбрах по темата,ама ако имаш модел на някой винт двулопатен за FSR-7,5 изпрати да отлеем.Може и за други модели,а иначе сигурно в Пазарджик ще се видим!
    Петър Славов

  9. #19
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    :)

    Приложение 5074Приложение 5075 част от работния ми кът ..... умишлено съм снимал контролера с етикета !

    ajcinema
    зная , че знаеш батериите ... но аз не знаех , преди време ,че има и такива , които си отговарят на параметрите ... и споделям

    Иво Горанов е написал само верни неща , напълно го разбирам ... но така е устроен света .... може и да има пролука ...но е използваема само за лични нужди ....всичко останало е патентовано или е " военна работа " Е ... може и да се попромени нещичко


    ..три години ...с калциево+ не знам какво си ... много оптимистично според мен ( мое мнение )
    Последна редакция от sides; 16.07.2012 на 00:30. Причина: разширяване на мнението
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Пояснявам по темата
    В много от устройствата ползващи литиеви батерии, тези които конструират самите устройства са ги направили така, че само и един единствен вариант батерии се поместват. И съответно ние обикновените им ползватели се принуждаваме да копуваме само тях. Аз имам болки в кръста и не мога се навеждам. Следователно като не искам да ме навеждат си ги организирам процеса сам.
    И след като съм натрупал опит в батериите мога да помогна на Георги, като реши да подмени оргиналните с литиеви (Lipo LiFePO LiMno) имащи същата форма.
    Задачата Максимум Енергия И/ИЛИ Максимум Мощност в определени размери И/Или тегло съм я решил многократно „за да ми е в ръцете”


    Quote Originally Posted by passo View Post
    Иво,
    нещо не разбрах по темата,ама ако имаш модел на някой винт двулопатен за FSR-7,5 изпрати да отлеем.Може и за други модели,а иначе сигурно в Пазарджик ще се видим!
    Отностно перките - Проектирам и Конструирам перки само ако не намеря такива да се произвеждат и продават.
    Мога да оразмеря всеки един от 4 те типа перки исползвани при FSRV (всякакъв диаметър, резба на вала, диаметър на главината......)
    Отиграно до болка упражнение
    (На еко –стандартата си съм с перка тип V3 за FSRV ресайзната на диаметър 30 мм резба на вала М3 диаметър на главината 4.5мм надялкана на CNC от титаноалуминиева сплав)
    Ти какво предлагаш – да направиш отливки от стоманата която аз ще ти доставя в института за космически иследвания към БАН?
    Или...кво?

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен