+ Ново Мнение
Страница 1 от 9
1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 89

Тема: Електрическо превозно средство (безплатен транспорт)

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Електрическо превозно средство (безплатен транспорт)

    Идеята ми хрумна от една съседна тема - Електровелосипед или казано по нашенски Колело на ток. Последните няколко месеца доста почетох, поработих и помислих (не в тази последователност, разбира се) по тази тема и се спрях на вече готови решения, защото топлата вода вече е открита. Вместо да влагам енергия и средства в разработката на нещо, което вече се налага на пазара (електрически транспорт), реших да експериментирам в усъвършенстването му.

    Каква е крайната цел:
    1. Електрическо МПС, което да е напълно функционално,
    2. Да бъде достатъчно полезно (да има някаква практическа полза освен просто транспортиране на 1бр. дупе от точка А до точка Б)
    3. Достатъчно икономично.

    Ето го и въпросното МПС:



    Електрочески мотопед ECO CRUISER

    Електрически мотор: Интегриран 1000W
    Акумулатори: Гелови, 12V, 22Ah, 4 броя
    Зарядно устройство: 220V, 3A
    Време за зареждане: 4-5 часа
    Собствено тегло: 80 кг.
    Максимална скорост: 45 км/ч.
    Максимален пробег: 60 км.
    Спирачна система: хидравлична дискова отпред и отзад
    Размер на гумите: 130/60-13
    Разход на 100 км. 5 KW/h


    Публикувам данните едно към едно. Разбира се, виждат се няколко несъответствия, но ще ги пренебрегна докато финиширам действията по закупуването.


    И тук идва интересното. Точки 1 и 2 се реализират автоматически със закупуването на скутера.
    Точка 3, обаче, представлява за мен огромен интерес, защото смятам зареждането да се извършва изцяло със слънчева енергия.


    На пръв поглед тази проста идея има няколко разклонения, но аз ще се спра на предварително начертаните: функционалността на това МПС е изцяло насочена към урбанистичния живот (градска среда) и целта е да обслужва всекидневните нужди на средностатистически гражданин в средна възраст - ходене до работа, ходене до магазина, двете заедно и кратки разходки през уикенда.

    При това БЕЗПЛАТНО!

    Желанието ми е в продължение на една календарна година да не похарча нито стотинка за изминат километър, освен за консумативи (гуми, накладки, смазка, нормално износване на детайлите и първоначалната задължителна подмяна на консумативите по време на разработката), да опиша всичко това и накрая да кажа уверено: ВЪЗМОЖНО Е!

    След което, ако съм се справил добре до тази точка, да модифицирам возилото с по-добри батерии (защо не полимерни?), по-добър заряд, по-добър двигател (защо не хибридно задвижване?) и т.н.



    Да видим дали ще успея в начинанието си.
    Пожелайте ми успех и... се включвайте с коментари, мнения, препоръки, критика и всичко, което ви дойде на ум!
    Засега темата ще дрейфува известно време, докато успея да закупя скутера, но през това време може да се обсъждат подробностите.
    Георги Русинов

  2. #2
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Георги,насочил си се правилно,но винаги има-но.При тази мощност на мотора от 1000W,ще ти трябва регистрация,гражданска и данък-ето ти разходи от 90-100лв.за годината без дори да караш.Обясни зареждането от слънце-точно през деня когато караш,ще трябва и да зареждаш или ще се налага да спираш и да чакаш.Сметни по добре нощното зареждане на акумулатора и направи равносметка на стойноста на слънчев колектор,контролер на заряда, автоматики и др.Предцени за тези пари колко заряда ще направиш.
    Иначе добра идея.Вече обикалям с такова колело и съм напълно съгласен с теб за градската среда,а сетих се за акумулаторите.Геловите са според мен отличния за момента вариант.Не са капризни,не изискват електроники,зареждат се просто,не се надуват и не изискват някакво обслужване,а и цената им е смешна в сравнение с по интелигентните.
    Очакваме с интерес развитието на нещата.
    П.С. ще ти трябва и каска!
    Забрави да кажеш за цената на скутера!
    Петър Славов

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    То за да е безплатен този транспорт не трябва да се забравя а също и да се сметне първо колко ще струват акумолаторите и слънчевия панел или тока от енергото. Този разход е все едно за гориво при нормален мотоциклет тип скутер. Да се види после колко цикъла ще се направят с дадените акумолатор и панел да се сметне разхода на сто км в левове и да се сравни с бензиновия аналог при дадения фиксиран пробег. Примерно с един панел и три комплекта акумолатори ще може да се минат еди колко си км и те ще ни струват еди колко си лева, после за същия пробег да се сметне и колко ще ни струва бензина при скутер с двг. Когато почнем да си говорим с числа ще е по лесно и разбираемо. Разбира се друг е въпроса ако акумолаторите и панела/тока/ са ни безплатни ако зареждаме на работното място където некои друг плаща , или в другия случаи ако бензина е също безплатен.

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    При сегашните цени на горивата, инвестирай в 4-тактов моторет и му сложи газова уредба.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    :)

    http://www.mkbattery.com/index.php От тези купувам за електрическите столове 12 В 52 Ач - около 260 Еу ... прочетете , има доста информация


    поправка: два броя са около 260 Еу ...

    не на всичко на което пише GEL ...... е точно това което трябва да представлява ... доста разтегливо понятие е

    П.п. относно точка 2. от поста на ajcinema - те точно това му е приложението :–)
    Последна редакция от sides; 13.07.2012 на 00:13. Причина: пропуск
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Много и интересни мнения!

    По един или друг начин всички те задават въпроси, чиито отговори са трудни или невинаги еднакви.

    Към muns:

    От две години търкалям ето този скутер:





    Това е идеалното превозно средство според това, което ми предложи: 4 тактов, икономичен. То отговаря и на част от моите критерии - носи доста товар, сравнително добри габарити, удобно, бързо, стабилно... (150сс). Дефакто този мотопед ми спести пари точно колкото е цената му за две години от разликата в разхода с този на автомобила ми (около 2 400 лева). Нееднократно ми е минавала мисълта за газифицирането, но моторетките от този тип до 250 кубически сантиметра имат един недостатък - липса на маслен филтър. Това не е голям проблем за експлоатацията, но е проблем взимането на разклонение за гореща течност (в случая масло) за поддържане на температурата на изпарителя... А съвсем друг е въпросът, че изпарители с толкова малък дебит е невъзможно да се намерят. Да не говорим за инжекционни...

    Освен това консумативите на един ДВГ мотопед никак не са малко като стойност. Маслото, което ползвам струва 35 лева литъра - френска двойноестерна пълна синтетика и го сменям на всеки 1 000км. Изборът за вид и интервал си е мой, но нека си уйдисам на акъла...
    От там насетне филтри (цели 5 - въздушен, горивен, за вакуумната мембрана, за вариаторния отсек, за изгорелите газове), ролки, ремъци, вариаторни шайби, съединител, масло на трансмисията... сметката набъбва до около 200-400 лева годишно, ако всичко трябва да бъде перфектно. Повечето собственици на скутери дори не са чували за някои от тези неща, но аз държа поддръжката да е безкомпромисна, за да разчитам на возилото си винаги и по всяко време.




    Към passo:
    Петьо, няма да взимам предвид страничните разходи по регистрация и консумативи (батерии). Те не са перо, но ще бъдат добавени накрая като BTL разходи, тъй като и ДВГ и електро имат своите консумативи.
    Оригиналните оловни акумулатори при правилна експлоатация и добра поддръжка в студените месеци би следвало да ме изкарат не по-малко от 3 години. Цената им е около 150-200 лева.
    Каски... абе не е като да нямам. ;)


    Към sides: знам какво е оловен акумулатор, знам какво е гел и електролит, но смятам да не използвам оловни акумулатори след края на живота на оригиналните, а дори и преди това. LiPo или LiFePo4 ми се въртят в главата...
    Георги Русинов

  7. #7
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Браво Георги,че отговори на всички.Все пак какво следва-мото или електро?Темата е за електро возила и си е твоя.Чакам с нетърпение новите ти хрумвания е все пак,какво следва?
    Петър Славов

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Браво Георги,
    Батериите са от мен.
    Ако нямаш претенции да са литий-сулфид (тоест приемаш LiFePo, LiMno, LiCo) ще ги докараме на форма и капацитет че и на мирис и вкус.

    Наздраве от Нигерия
    Последна редакция от ajcinema; 14.07.2012 на 12:59. Причина: Неволна моя грешка.

  9. #9
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Браво на Иво за предложението,да не си на лов в Нигерия и стягаш ли В1Е ?
    Петър Славов

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    На лов съм, само дето аз съм плячката а не ловеца.
    На път съм да пропустна истезанието а В1Е не съм правил.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен