+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 5 от общо 5

Тема: Някой правил ли е такова?

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2012
    Живее в
    гр.Пловдив или Норвегия
    Мнения
    18

    Някой правил ли е такова?

    Страшно са ми интересни тези планери:
    http://www.youtube.com/watch?v=LP44_8sR8QQ
    Дали може да се направи нещо от депрон тъй като нямам много време да самолетоправя
    А пък съм и гол и бос по темата за планерите, ако някой с опит има идеи нека ги сподели с нас
    невежите.
    Благодаря предварително.

  2. #2
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Аз имам подобна конструкция на планер която е жива вече над 20 години/разбира се сменял съм два пъти тяло и три пъти крила за тези 20 години :) / . Пускам го както от ръка с въртене, така и с ластик и изтрелване в небето. При мене обаче тъи като планера е правен едно време е правен по стандартната си технология от време оно -стъклопластово тяло и крило от балса с композитни лонжерони. Преди около 5-6години когато му счупих крилото наполовина при изтрелването с ластика реших да направя депронено крило-тогава таман навлизаше депрона и трябваше да го опитам какъв е аджеба този вид матриал. Стана на външен вид, но като тегло дойде почти двойно по тежко това са си 100грама отгоре и като здравина двойно по слабо. Така че с депрона ще стане, не че няма да стане, но при първото по сериозно излизане от пикиране, или любимото пикиране за да набере скорост и после лупинг, крилото ще маха повече от това на щъркелите, а вероятноста да не се счупи е почти никаква. Имай едно на ум ако се заемеш с депрона как ще го тестваш за здравина, че по време на полета ако се прави теста не е много препоръчително.
    Успех!
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	Gogo planer.JPG‎
Views:	730
Size:	128.3 KB
ID:	4885  

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    Oct 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    63

    Quote Originally Posted by Gogo55 View Post
    Аз имам подобна конструкция на планер която е жива вече над 20 години/разбира се сменял съм два пъти тяло и три пъти крила за тези 20 години :) / . Пускам го както от ръка с въртене, така и с ластик и изтрелване в небето. При мене обаче тъи като планера е правен едно време е правен по стандартната си технология от време оно -стъклопластово тяло и крило от балса с композитни лонжерони. Преди около 5-6години когато му счупих крилото наполовина при изтрелването с ластика реших да направя депронено крило-тогава таман навлизаше депрона и трябваше да го опитам какъв е аджеба този вид матриал. Стана на външен вид, но като тегло дойде почти двойно по тежко това са си 100грама отгоре и като здравина двойно по слабо. Така че с депрона ще стане, не че няма да стане, но при първото по сериозно излизане от пикиране, или любимото пикиране за да набере скорост и после лупинг, крилото ще маха повече от това на щъркелите, а вероятноста да не се счупи е почти никаква. Имай едно на ум ако се заемеш с депрона как ще го тестваш за здравина, че по време на полета ако се прави теста не е много препоръчително.
    Успех!
    Здавей Gogo55.
    Много красив ''СКАКАЛЕЦ''.А случаино да му пазите чертежа???Ако до пазите, моля побликуваите го във форума.Правил съм го преди 45-50 год.,и като го видях,ми домъчня да го направя наново.Много леко и мазно се плъзга във въздуха.
    Благодаря предварително!!!
    Александър Илиев

  4. #4
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Този модел го взех от един приятел, той мисля че го прави по едно италиански списание като взе основните размери от това списание и го побългари, ама не съм сигурен-то минаха над 15-20 години от тогава. Последващите ремонти по него съм правил като съм взимал размер от готов самолет. Затова сега ще напиша тука основните размери и ще пусна още няколко снимки от които да се добие представа. Направията след това по тях ако искаш, чертеж оригинал нямам.

    Крило с профил плоско изпъкнал на око правен, центроплан-81см, хорда 185мм, дебелина хорда 15мм.Полукрило дължина 355мм., крайна хорда на полукрилото 140мм., разтояние между нервюрите 45мм.нервюри от 1,5мм балса без отвори за олекотяване.
    -Лонжерон балса 1,5х15мм, вертикално раположена, над и под нея карбон за усилване.
    -Атакуващ ръб балса 4х4мм
    -Изходящ ръб балса 1,5х20мм
    -полукрилата са скосени по атакуващия ръб,а изходящия ръб на цялото крило е една права линия.
    -тегло балсово крило стандартна технология с нервюри-120грама.
    -тегло стиропорено крило облекано със стъкло и плат-180грама.
    -Тегло депронено крило с тиксо -250грама

    -Хоризонтален стабилизатор дължина440мм.,хорди115мм., и 85мм. крайна, клапа на управлението 30х440мм. от плътна балса, дебелина хоризонтален стабилизатор 6мм. без профил-Тегло-30 грама.

    -Вертикален стабилизатор дължина 165мм, хорди110мм, и 75мм дебелина4мм., клапа управление 37мм широка х165 висока без профил от плътна балса. -Тегло 10грама.

    -Вертикалния стабилизатор залепен с епоксидна смола към хоризонталния стабилизатор, с две гаики и два болта се хваща към тялото, гаиките залепени в хоризонталния стабилизатор, двата болта М3мм. минават през тялото като се завиват от долната му страна.
    -Тяло дължина92см сечения най-отзад на опашката10х10мм, най-дебело сечение към кабината35х48мм.две гаики М3мм. запоени към две шаиби за да има по голяма площ и залепени с епоксидна смола към тялото към тях с два болта се хваща крилото. Тегло-110грама.

    -Две серво машинки за вертикален и хоризонтален стаб една зад друга в кабината, движещи управленията със по две корди на машинка, най-отпред в носа батерията от 4 клетки никел кадмии или магнезии батерии по 1,2V всяка=4,8V, между батерията и двете серво машинки е приемника, дължина на тялото пред крилото 220мм.
    Общо полетно тегло на планера
    - С балсовото крило-470 грама.натоварване на крило-17,7гр./кв.дм. със стандартни серво машинки.
    -със стиропореното крило облекано със стъкло и смола-530грама.натоварване на крило 20гр./кв.дм., като се сменят двете серво машинки от стандартни на мини.
    -Със депронково крило още по тежко и много по слабо-не е летял щото да не ме е яд.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	4.Krilo stiropor za planera.JPG‎
Views:	691
Size:	38.1 KB
ID:	4964   Click image for larger version

Name:	1.Profil planer.JPG‎
Views:	703
Size:	46.7 KB
ID:	4965   Click image for larger version

Name:	2.Tialo planer.JPG‎
Views:	704
Size:	55.5 KB
ID:	4966   Click image for larger version

Name:	3.Kabina planera.JPG‎
Views:	712
Size:	80.4 KB
ID:	4967  

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    Sep 2012
    Живее в
    Calgary, Canada
    Мнения
    1

    DLG - Дископодобно хвърляне на планер

    Здравейте, за парви път влизам в Български форум, имам много да питам, но ето с какво мога да съм полезен: http://www.arthobby.com/ има 2 модела: http://www.arthobby.com/index.php?pa...ry=31&item=255 на DLG на много добра цена в сравнение с други.
    А ето и друг линк : http://www.rcgroups.com/forums/showt...=840763&page=4 , разгледайте
    всички страници, има и чертежи.
    ако не ги намерите, пишете : ludgidiya@yahoo.com.
    Click image for larger version

Name:	IMG_6608.jpg
Views:	755
Size:	169.9 KB
ID:	5310Аз се завърнах към старото ми хоби след 25 години.
    Имам някои мои модели, които ще споделя скоро.
    Поздрави!
    АнгелClick image for larger version

Name:	IMG_6596.jpg
Views:	718
Size:	129.4 KB
ID:	5309

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен