+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 11

Тема: Юност

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    21

    Юност

    Донесоха ми един Юност 402В с повреден транзистор ГТ906, който е германиев. Въпросът ми е, как да го заменя със силициевия кт837, без да се свие картината, защото силициевите транзистори се нуждаят от по-високо напрежение на базата?
    Извинявам се, ако темата не е за тук! Питах в един форум за електроника, където 3 пъти се опитвах да напиша един пост и накрая разбрах, че един модератор ми го е трил постоянно.Не разбрах защо, ама това е друга тема...Казах му какво мисля и сега съм с доживотен бан.
    Георги Атанасов 16г. Варна

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    В много от случаите германиевият транзистор може да бъде заменен със силициев. Всичко зависи от това в каква схема е свързан. По-голямото напрежение база-емитер не е проблем, защото сигнала между стъпалата обикновенно се прехвърля през кондензатор. Може да се наложи да се промени някой резистор, за да влезе транзистора в режим. Може да се наложи смяната и на втория транзистор, ако е в противотактно крайно стъпало. Просто трябва да намериш схемата на телевизора и да покажеш как е свързан този транзистор.

    Другата идея е просто да сложиш силициев транзистор с подобни параметри и да пробваш - вероятността да заработи е над 90%.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    Feb 2012
    Живее в
    близо до София
    Мнения
    70

    90 % е утопия

    Вероятността е почти нулева.Руснаците са го сложили заради ниския спад емитер- колектор защото захранването е ниско и проблема не е в базата - там с голяма мъка би могло да се удурдиса нещо.
    Атанас Георгиев

    0878640251 soton@mail.bg

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    3

    Повиши захранващото напрежение чрез корекция с тримера в захранването. При това обаче с допълнително съпротивление трябва да се натъкми отоплителното напрежение на 11.2 волта. Ако разпъването не е достатъчно може да увеличиш стойността на кондензатора м/у Е-К на транзистора.

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by ge6aaaa3 View Post
    Донесоха ми един Юност 402В с повреден транзистор ГТ906, който е германиев. Въпросът ми е, как да го заменя със силициевия кт837, без да се свие картината, защото силициевите транзистори се нуждаят от по-високо напрежение на базата?
    Извинявам се, ако темата не е за тук! Питах в един форум за електроника, където 3 пъти се опитвах да напиша един пост и накрая разбрах, че един модератор ми го е трил постоянно.Не разбрах защо, ама това е друга тема...Казах му какво мисля и сега съм с доживотен бан.
    Погледнах другия форум. Там има едно правило, което явно си нарушил, и която ми хареса и на мене. Това правило може би трябва да се сложи и за този форум:

    Задължително давайте максимално пълни подробности около питането, което сте пуснали, защото първо - форумът е технически, а не "гадателски", и второ - никой няма да ви вади думите с ченгел.

    Изглежда в другия форум им е писнало да се мъчат с потребители, на които темата изглежда примерно така "Една лампичка ми светна на таблото на колата. Какво може да е това?"
    Росимир Матеев

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    21

    Ами щом си погледнал, значи си видял, че съм оградил точно за кой транзистор става дума и точно какъв е проблема. Просто там има един модератор, който прави каквото си иска, без никаква логика...Ето за кой транзистор говоря http://img205.imageshack.us/img205/4586/35800144.jpg .Четах, че трабва да се пренавие драйверния траф, но не искам да бутам там.
    Георги Атанасов 16г. Варна

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Вече всичко е ясно. Това е крайния транзистор, който управлява ТХО-то. Между базата и емитера директно е свързана вторичната намотка на Тр4, и тъй като тя е индуктивност, няма абсолютно никакво значение дали емитерния преход е силициев или германиев. Индуктивността ще се изхитри да подаде точно необходимото напрежение на базата, независимо от това колко е висок пада на емитерния преход. Остава проблема да е в напрежението на насищане на транзистора, но силициевите транзистори се насищат също толкова добре, колкото и германиевите. При това положение е непонятно защо се свива картината. Не съм специалист по телевизионна техника, но въпреки това бих направил следните предположения:

    1. Коефициента на усилване на новия транзистор е много малък
    2. Пробивното напрежение колектор-емитер е малко
    3. Диода Д242Б също е изгорял (по-скоро прекъснал)

    При всички случаи една картинка с осцилоскоп на формата на импулсите в емитера на транзистора много би ни помогнала за разнищване на случая.

    По-принцип честотата (и периода) на кадровите синхроинпулси са стабилни, защото те пристигат с телевизионния сигнал и се синхронизират с него. Там изненади не се очакват. Свиването на картината може да се получи по два начина:

    1. По някаква причина се появява по-ранен синхроимпулс, който прекратва развитието на развивката
    2. Самата развивка се движи с друга скорост - все едно някой е променил индуктивността на намотките

    Кое от двете се случва? В единия случай трябва да наблюдаваш отрязване на дясната част от картината, а в другия - цялата картина, но свита по хоризонтала.

    ПС: Ако знаеш каква хубава работа биха свършили два чакащи мултивибратора (или таймери 555) вместо Тр4 и транзистора преди него................
    С тях спокойно можеш да си формираш и настройваш както позицията на синхроимпулса, така и неговата ширина.
    Росимир Матеев

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    21

    Ето по коя схема съм го преправил http://www.qrz.ru/schemes/detail/15057.html . Картината не е отрязана, а свита.
    Георги Атанасов 16г. Варна

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    21

    Както каза bycec, увеличих стойността на кондензатора между е и к на транзистора и чудо- разпъна се идеално.Благодаря за помощта!
    Георги Атанасов 16г. Варна

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Горна Оряховица
    Мнения
    52

    Имам ГТ906 и ГТ905 .... Имам почти всичко необходимо за тези телевизори ....
    Ако имаш нужда, обади ми се ...
    Валентин Савов
    СК"Моделист" гр.Горна Оряховица

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен