Отварям нова тема в която смятам да опиша конструирането на един самолет от нулата до реалните полети. Ако модела се окаже успешен ще публикувам и чертежите.
За модел който да се кара всекидневно, и да е един вид универсален пилотажник за тренировки си мечтая отдавна, но все не ми оставаше време да седна и да го започна. Как да е преди няколко дена обаче го започнах, първо на лист си пишех какво искам от дадения самолет , после в солид ворка чертах. В няколко мнения поред ще публикувам това което съм си писъл и водил като бележки за самия модел преди да започна със самото чертане и мислене на конструкцията.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++++++
При конструиране, чертане и последваща направа ще се водя от няколко изисквания:
-Максимално лесно и бързо сглобяване.
-Евтини и достъпни материали.
-Самолета ще бъде за ежедневни тренировки по пилотаж и акробатика=симетричен профил на крилото и стреловидност, както и големи стабилизатори. Големи елерони и клапи за управлението.
-Разпереност около 1,5м. , и тегло около 2кг. са оптимален вариант. Това е един вид среден модел между големите и малките модели. Ще се пада максимално голям самолет при малките модели, и минимален при големите модели. По малка разпереност от 1,5м., и по-малко тегло от 2кг. значи само да се нервя при ветровито време, и да не мога да го пускам на по далечно разтояние от мене! При 1,5м. разпереност и тегло над 2кг. ще може да лети и при вятър, също ще може да се вижда и на по голяма дистанция. Ще се събира лесно във всяка една лека кола при транспорт на задната и седалка, и няма да имам проблем с транспорта както с големия ЯК-54 дето е 2,2м.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++
Витломоторна група и енергоемкост:
-За основа на размерите на самия самолет изхождам от двигателя защото тои се купува и не се прави-следователно самолета се прави под даден прадварително избран и подготвен двигател. За тези размери 1,5м., и тегло около 2кг. може да ползвам двг с кубатура от 6,5 кубика за нормално литкане по кръга тип учебно, до 10куб. за всякакви видове фигури. За двигател най-изгодно ми идва да използвам китайския ASP52/8,5кубика/ с мощност от 1400вата и тегло от 520грама. Изгодата е първо от съотношението мощност-тегло при този двигател е най-доброто от цялата гама на ASP/смятал съм ги всичките/, и второто е цена-качество където е пак без конкуренция! Този двигател при купешко витло от 12х4 до 13х5 ще даде статична тяга около 3,5 до 4кг. според форумите за рц моделизми по света където хората са мерили с кантара за опашката на самолета. Това означава че за пълен акробат аз трябва да се вместя в коефициент минимум 1,7 към1 тяга към тегло.Значи идва 3,5:1,7=2кг. , или 4:1,7=2,35кг. общо полетно тегло на самолета. Самолет ще стане с тегло 2кг. до 2,35кг. и да е с разпереност от около 1,5метра и горе доле същата, или малко по-малка дължина!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++
Аеродинамична схема и визия:
-На мен ми трябва самолет за ежедневни тренировки по пилотаж F3A, и чат пат за удоволствие и малко 3D при безветрие. Двата класа са коренно различни и искат различни модели, но ще се опитам да ги съвместя някак си в един модел, пък ще видя какво ще се получи накрая. Както навсякъде другаде и тука ще имам низ от компромиси за да опитам и двата класа в една конструкция. За целта трябва да имам големи клапи на управленията който да имат големи ходове и от радиото да се кара на два, или три режима на отклонението им според вятъра и фигурите който ще се изпълняват. Големите отклонения за 3D и малки скорости, малките отклонения за F3A пилотажа и високите скорости. Следващото изискване за двата класа е теглото и натоварване на площ-при 3D ми трябва малко натоварване на площ да кажем под 40гр./кв.дм., а при F3A ми трябва повече натоварване да кажем около 55гр./кв.дм. При летене във ветровито време също ми трябва поне едно 55-60гр./кв.дм. за да е по-стабилен самолета. Следователно трябва да направя самолет с натоварване около 40гр./кв.дм., и когато реша /при силен вятър/ да мога да слагам тежест докато стане до 60гр./кв.дм. за да изпълня горе доле и двете изисквания. Също трябва крилото да е със стеснение към краищата си и малко отрицателен ъгъл на крайната хорда за да не се срива лесно и да работи добре по вертикала. За профил нямам голям избор, трябва да е симетричен Е-474 добре познат, или като на ЯК-55 да мащабирам реалния му профил-тои ми е непознат като поведение, но се осланям на опита на другите ако се спра на него. Относителна дебелина около 14% до 18% в основата и 8% до 12% в крайщата. Идеята е да се получи леко V от долната страна като се намалява дебелината на профила в краищата на крилото. Също и да не е много тънко за да работи добре и при ниски хоризонтални скорости, но и да не е много дебело за по малко челно съпротивление и по добро планиране при изгаснал двг. Значи дебелината ще е нещо по средата между профил на фан, и на класически пилотажник.
За да може да лети на нож то тялото трябва да е по височко, за да има странична площ. За да има управляемост при големи ъгли на атака вертикалния стабилизатор трябва да стърчи малко и под самото тяло надоло за да работи когато горната му част е засенчена от тялото при големи ъгли на атака. Крилото трябва да е на една ос с вала на ДВГ, а хоризонталния стабилизатор трябва да е малко над нивото на крилото за да не попада във завихрения поток от елероните! Също за да може самолета да планира при евентуално спиране на двг то трябва да се стремя да е с минимално сечение отпред тялото. Сечението на тялото отпред зависи само от размера на ДВГ. Според ДВГ ще направя размера на предното сечение на тялото!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++++++++++++