+ Ново Мнение
Страница 5 от 9
ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 41 до 50 от общо 82

Тема: Тренер за пилотаж и акробатика

  1. #41
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Модела беше облетян днес, накратко отчета. Отидох с 1 литър гориво на поляната, като имах гости от Пловдив, човек от форума пак с който да се видим и почешим езиците докато си литкаме и упражняваме хобито. Резервоара който бях сложил е със вместимост от 250мл. ДВГ-ASP52 чисто нов запали от ряз с първото връткане на стартера което ме учуди приятно. Първия резервоар го изгорях на земята с цел разработка на двигателя, времето което работи двигателя с тези 250мл беше 22 минути на средни обороти с богата смес. Витло използвах 11х5 за да не се мъчи двигателя, по натам след 5-6 литра гориво може да премина през 12х4 до 12х6 или 13х5. За сега с това витло 11х5тягата без да я меря точно с кантар е повече от теглото на модела-тоест повече от 2,1кг. Модела виси на около половин газ иначе, като съм ограничил от радиото дросела да не се отваря с около 2мм докато трае разработката му за да не се блазня и да дам пълна газ първите няколко часа. Втория резервоар също го изгорих на земята пак на средни обороти. Третия резервоар вече беше във въздуха, изобщо не ми мина през ъкъла че е с малко задна центровка 34% и забравих да сложа тежест в носа за да я докарам до 28%, но модела литна добре с тези 34%. Модела излетя от ръка на половин газ, плавно под ъгъл от около 15градуса си набрах височина около 30-40м., беше много чувствителен по елерони и по височина, но то нема как да не е чувствителен с тези големи плоскости на управленията който съм му сложил и максимален ход на серво машинките . Искаше тримиране по елерони две натискания, и по височина едно натискане за да почне да държи правилен хоризонтален полет. След направени няколко полета по кръга за да го усетя направих и няколко хоризонтални осморки и един лупинг. Лети стабилно и бавно на 3/4 газ, на половин газ вече става бърз и нервен. Ръчките на управленията за нормално литкане и нормални завои ги мърдах само с по 2-3мм., тоест за нормално си летене и пилотаж трябва от апаратурата да намаля ходовете на сервомашинките на половина, а за три Д летене, и щуротии да ги оставям така на макс. Модела и по крен и по тангаж е много рязък и нервен, не става за първи модел нито за втори с гаранция защото първото натискане по елерон или височина ще бъде почти сигурен краш ако се прави от човек с малко опит, но за трети или четвърти модел с намалени ходове на управленията и експонента от 20-30% мисля че е идеален. След няколко минути спокоен полет с различниве видове завои с набор и загуба на височина направих първия лупинг и един завой през крило. Самолета се държеше добре и послушно без да прави некви си своеволия. След още няква минута реших да се отпусна малко и да го видя на какво е способен. На втория лупинг обаче ми загасна двигателя когато самолета катереше нагоре по вертикалата. Тъй като карах на половин газ и двигателя изобщо не беше разработен като видя малко зор взе че угасна, аз правих лупинга с голям диаметър за да не натоварвам конструкцията излишно още при първия полет-тоест модела беше строго вертикален и катереше нагоре. Благодарение на големите ходове на вертикалното и хоризонталното кормило и елероните успях да го завъртя на 180градуса буквално за 1 метър загуба на височина така че да го вкарам в пикиране и да набаре спасителна скорост като се бях притеснил да не влезне в плосък свредел поради това че беше останал без скорост висейки неподвижно за част от секундата във вертикално положение. Самолета се врътна обаче бързо и енергично когато тръгна надоло с опашката да пропада, но с макс команда се врътна бързо и при отвесно пикиране си набрах скорост така че хоризонтирах и си кацнах без никакви щети почти до себе си на около 10 метра. Профила на крилото е добър, добре съм го измислил значи, може да си планира модела, не е сривен изобщо както примерно ако това се беше случило със стария ми САР-232 щеше да влезне в плосък свредел и да приключи полета със сигурен краш. Качеството на планиране в този случаи не мога да кажа точно колко идва, но височината при която го хоризонтирах беше около 3-4 метра, а полета по хоризонтала докато да кацне беше около 50 метра това на око разбира се . С това приключи облитането на модела, реших следващия полет да бъде след като изгоря поне 3 литра гориво на земята и добре разработя двигателя за да няма други подобни изненади във въздуха.
    Накратко въпреки че съм направил само един полет мисля че самолета ще може да изпълнява всички фигури от пилотажа, както и да се върти на всички възможни посоки и да прави всякви щуротии и три Д без опасност от сриване и крашове. Просто поведението на модела си е едно такова спортно, рязко и енергично-точно това което търсих. Следват сега едни около 50 полета за центровки и финно настройване на модела, и чак след това ще мога да кажа как се държи модела при пилотаж и щуротий.
    Мисля също че това ще ми бъде основния самолет в близката година или две, докато да се разлепи/разскъса/ фолиото на сто места, а дървенията да почне да се гъне и скърца от старост при натоварванията който ще изпитва на всеки един полет.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	Ivan sas Samoleta G-55.JPG‎
Views:	907
Size:	130.9 KB
ID:	5249   Click image for larger version

Name:	1polet 25.VIII.2012.JPG‎
Views:	900
Size:	133.5 KB
ID:	5250   Click image for larger version

Name:	Plamen sas G-55.JPG‎
Views:	895
Size:	131.1 KB
ID:	5251  

  2. #42
    Потребител Аватар на Bruchpilot
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    84

    Честито и успешни полети!
    Константин Фъртунов

  3. #43
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Едно важно допълнение към дадения самолет. За елероните използвах две серво машинки TG9 с по 2кг усилие ужким. На днешния полет едната превъртя по време на няколко поредни тона, и зверско душманско ръчкане на модела по елерони. За мои късмет самолета макар и с един работещ елерон си го кацнах успешно без никакви щети. Тъй като имах предчуствие че това ще стане все някога защото 2кг са си малко за елерон при спортно каране бях поръчал и имах дошли преди няколко дена от хобито серво машинки пак на турниги TGY-225MG вече с метални зъбни колела, цифрови и с усилие от 3,5кг. при тегло 26грама. Тази вечер с макетно ножче увеличих малко отвора от 12,5х23мм. на 16,5х31мм. и монтирах новите серво машинки на двата елерона. Ще видим сега те колко време ще издържат.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	servo eleron TGY-225MG.JPG‎
Views:	683
Size:	22.0 KB
ID:	5305  

  4. #44
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Чак днес успях да свърша със всички видове центровки по модела и да го видя как лети реално настроен, тримиран и аз горе доле свикнал да го управлявам.
    Накратко сега крайното заключение за този модел.
    Двигателя макар и не разработен напълно и ограничен с около 20% от максималната си мощност има толкова мощност и тяга че модела лети вертикално право нагоре докъдето може да се вижда с окото.Модела при полет вертикално нагоре не крени на никъде и без да се пипат управленията лети вертикално и точно право нагоре-нема нужда от никакви миксове. Същото е и при пикиране право надоло не си променя посоката ако не се пипат управленията. При минимална обороти на двигателя около 2800 са сега щото още не е разработен модела може да лети хоризонтално на бръснещ полет без да иска да каца, кацането при тези обороти го правя само като гася двигателя 50 метра преди пистата с бутон от радиото. Това ще се промени след като разработя двигателя и оборотите паднат на около 2000 об/мин. и след като монтирам по голям винт 12х4 или 12х6. Тогава вече винта няма да дава толкова тяга и модела ще може да каца и с работещ двигател. С две думи двигателя идва малко по мощен от колкото е нужно за този модел, но така ще се кара на по ниски обороти от максималните си и ще има доста по дълъг живот вследствие на това. За нормално летене по кръга съм го карал с около 1/4 до 1/3 подадена газ, на половин газ вече върти лупинги с това витло 11х5 с което го разработвам. Спокойно може да се монтира двг от 6,5кубика или 7,5 кубика, или електричка с тяга около 2 кг. и нагоре. При гръбен полет иска съвсем малко подпиране с долна команда което си е нормално. Настройх апаратурата на два режима, първи на 100% ходове на серво машинките и втори режим на 60% ходове на серво машинките.Тоно при намалени на 60% ходове от управленията може да направи за около 1 сек, а при 100% го прави за много малка част от секундата.При лупинга положението е горе доле същото може да се завърти като запетайка може и с голям колкото си искаме радиус. При изпълнение на пилотаж с нормална скорост добре се управлява на втори режим с 60% ограничени ходове на сервомашинките, а при бавно каране, щуротий, и три д е добре да се включва чат пат и първи режим на 100% ходове на сервомашинките. Експоненти не съм слагал, нито миксове защото не видях нужда от тях, при друг пилот може да се сложат обаче. При включване на елероните като задкрилки силно намалява скороста си и леко вдига нос, ако се кара с газ на пуснати задкрилки е добре с леко долна команда да се коригира полета ако искаме да държим хоризонтала, ако е без газ няма нужда от долна команда.
    Ако хода на управленията се намали на 45-50% модела става почти тренер, лети бавно и мудно и изпълнява тоно и лупинг също бавно и мудно. Сривната му скорост е около 20км/час, при срив си накланя носа надоло и набира скорост сам, ако се случи близко до земята сигурно ще има леки щети. При кацане е добре да се държи една постоянна скорост от поне 20км/час докато да се търкулне сигурно и стабилно поне метър по земята. На трева при кацане пробега е около 2 метра докато спре напълно.
    Ми това е за този модел, от тук насетне следва само литкане, и когато дървенията по него омекне от старост сигурно ще си направя още един същия.

  5. #45
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Прикачам и чертежа готов подготвен за лазерно рязане в това мнение като зип.
    Прикачени файлове

  6. #46
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Днеска имах гости трима човека дойдоха от Пловдив на моята полянка та благодарение на Стоян Пулевски имам вече и два клипа с този модел. От нашата Асеновградска група бяхме също трима и по едно време имаше поне едно пет модела едновременно във въздуха. Относно модела- добре се държи, двигателя е горе доле на 90% разработен и след още литър два ще мана ограничението от дросела.
    Ето и клип с модела от днес:
    http://www.youtube.com/watch?v=7oO-3ITDOkA
    Последна редакция от Gogo55; 24.10.2012 на 20:36.

  7. #47
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Модела претърпя едно изменение. Двигателя го сложих да е с вертикален цилиндър и ауспуха му да е отстрани. Преди когато ауспуха беше под тялото на модела имах проблем при кацане често защото ауспуха беше на около 3-4 см над земята поради малкия колесник. Тъй като не можах да намеря по дълга тел за да направя колесника по голям промених разположението на двг и така вече няма опасност ауспуха да се удря в земята при малко по твърдо кацане. Сега вече си има спокойно 7-8см ход на колесника надолу и нагоре, а изгорелите газове със мъркуч когато са изведени доста под нивото на тялото и страни от него не го цапат толково много. Направил съм с тази промяна около десетина полета и веднага се видя че е по добре спрямо преди когато ауспуха на двг беше под тялото само на 3-4 см над земята. Прикачам снимка на модела и зипнат новия чертеж на реброто на тялото към което се захваща моторамата на двг когато е с вертикален цилиндър. Тази промяна е актуална само когато нямаме достатъчно дълга тел за да направим колесника по голям.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	G-55.JPG‎
Views:	647
Size:	107.3 KB
ID:	5448  
    Прикачени файлове

  8. #48
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Понякога, макар и рядко полетите завършват с краш. Днес беше първия краш на този модел и то доста интересен, не съм имал до сега подобен уникален направо краш.

  9. #49
    Почетен Автор Аватар на GMateev
    Регистриран
    Aug 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    569

    Може би става дума за катастрофа. Адаш, искрено съжалявам за модела !
    Георги Матеев
    Видеонаблюдение, Контрол на достъпа, Автоматика за врати
    ascom_bg@abv.bg

  10. #50
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Quote Originally Posted by GMateev View Post
    Може би става дума за катастрофа. Адаш, искрено съжалявам за модела !
    Щетата е само в първата една трета на тялото която стана на трески поемайки удара. Затова и съм проектирал това тяло от 4 части със идеята за лесен ремонт , новата предна част на това тяло ще резна на лазера за десетина минути, ще я слепя за още десетина минутки = една вечер, и на другата вечер ще облека с фолио. Ремонта няма да е по дълъг от около 1 час общо за една или две вечери и пак ще лети. Крилата са цяли, дори без драскотина колкото и чудно да звучи.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен