+ Ново Мнение
Страница 1 от 4
1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 35

Тема: Двупосочно дигитално излъчване на 869-915Mhz

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    52

    Двупосочно дигитално излъчване на 869-915Mhz

    Системата LRS 869-911MHz(на български системи за далечен обхват), работеща в диапазона ISM (Industrial Scientific and Medical band), честоти запазени предимно за нетърговска употреба, промишлени, научни и медицински цели, e еднa от най-добрите, ефективни и доказани системи по света за радиоконтрол нa дълги разстояния.

    Със системата LRS 869-911MHz(869 за Европа и 911MHz за останалите страни) може да се постигне висока степен на сигурност за радио контрола на FPV или UAV и телеметрия на разтояния, надвишаващи нашето въображение и не се нуждае от лиценз. Освен това може да се ползва мощност до 500mW, което е предостатъчно и спазва европейските стандарти.

    Доказано е, че с мощност от 25mW лесно се постигат 25km обхват.
    Благодарение на тази система авиомоделизмът вече няма да е каквото беше преди. До не отдавна пилотиране във FPV на разтояние 500м беше истинсо предизвикателство. Сега вече има рекорди от по 65км и с повече от 6 часа времетраене.

    Със стандартните апаратури, както всеки знае е почти невъзможно да се отдалечи модела на повече от няколкостотин метра до 2 , 2.5км. Дори се прибягва до използване на усилватели, което не винаги е съобразено с Националния план за разпределение на радиочестотния спектър.
    Проблемът на старата технология е вече решен с технологии работещи на 433Mhz или на 869-911MHz.
    Полети на 5 km и повече с камера на борда и система за видео нямат нищо общо със стандартния авиомоделизъм и се доближават повече до пилотирането на реален летателен апарат и нещо повече, може да си позволим полети невъзможни за истински самолет, например много ниски полети, между дървета и храсти. Разбира се не е нещо, което може да прави всеки.

    Боравенето с технологията LRS 869-911MHz и пилотирането в режим FPV и UAV е комбинация от техники, които трябва да се научат и не е за всеки. Изисква комбинирани познания по авиомоделизъм, електрикество, радиоконтрол, действително пилотиране и навигация, информатика, много търпение и най-вече здравия разум, когато се пилотира.

    При пилотиране на големи разстояния освен голям обхват, системата за далечен обхват трябва да разполага с OSD(On Screen Display), даващ ценна информация за състоянието на модела и информация от различни сензори, надежден автопилот с различни режими най-вече RTH, система за стабилицация и система за видео с голям обсег.

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Нова Загора
    Мнения
    96

    ей най накрая някой да ме подкрепи за ниските честоти. много им се чудя на някои колеги къде са хукнали в гигахерцовия обхват. ниските честоти са сладка работа. малко влияние на препятствията. малки радио сенки. лесни антени (милиметър дължина не влияе много).
    Нико - не е важно какво правиш, а как го правиш

  3. #3
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    ами как да ти кажа приятелю,едната причина специално за мен е ,че усилвател 1ват на 2,4гхц е 100лв а модул на ниска честота си е парички около 250 долара.Не че не подкрепяме ниските честоти ,просто за стандарта в БГ са си сума
    Даниел Георгиев

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Quote Originally Posted by dakata44 View Post
    ......Доказано е, че с мощност от 25mW лесно се постигат 25km обхват.
    Здравей и от мен,
    Аз ползвам това - https://store.diydrones.com/3DR_Radi...try-3dr433.htm и не мога да се похваля с някакви супер постижение.....в нашия планински район едва "хвърля" до около 2км. Вярно, тествал съм го в планински условия и знам, че всичко е относително, но все пак ....25mW....малко несериозно ми се струва за Long Range.....

    Поздрави
    Николай Арсов

    П.П. Цените в сайта ти малко ме шокираха..... . Скоро във форума обсъждахме LRS ( http://code.google.com/p/openlrs/ ) и там нещата са малко по-човешки. Не приемай поста ми, като упрек, просто имам база за сравнение...
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Хубавото тука е, че всички компоненти са от една и съща фирма, което означава, че сглобката е проверена. Е така е поне на теория, а на практика - ами ще видим. Отделно от това обещават големи километри - чак звучи невероятно. Никоя друга система по света не се изхвърля с толкова километри, но всички останали са на 433 MHz. Тука използват 900 MHz и дано приказките за километрите да са верни. Ще видим.....

    Надявам се продавачите си дават ясна сметка, че ако излъжат, че излъжат само един единствен моделист в България, и всички останали моментално ще научат за това. Е аз съм готов да съм опитното зайче, но така като гледам, май няма да са в състояние да ми съберат един пълен комплект от днес за утре.
    Росимир Матеев

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    52

    Quote Originally Posted by nickarsow View Post
    Здравей и от мен,
    Аз ползвам това - https://store.diydrones.com/3DR_Radi...try-3dr433.htm и не мога да се похваля с някакви супер постижение.....в нашия планински район едва "хвърля" до около 2км. Вярно, тествал съм го в планински условия и знам, че всичко е относително, но все пак ....25mW....малко несериозно ми се струва за Long Range.....
    Този комплект е предназначен за приемане и предаване на телеметрия, ако си го приспособил за радиоконтрол, евала и с 3db антени 2км в пресечена местност ми се струва доста добре.

    П.П. Цените в сайта ти малко ме шокираха..... . Скоро във форума обсъждахме LRS ( http://code.google.com/p/openlrs/ ) и там нещата са малко по-човешки. Не приемай поста ми, като упрек, просто имам база за сравнение...
    Да вярно, цените са за шокиране, за жалост не ги определям аз, и тук става въпрос за професионална електроника, изпитана и доказана в световен мащаб, а не за електроника с отворен код, която предполагам не отговаря на европейските стандарти.
    Поздрави.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    52

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Хубавото тука е, че всички компоненти са от една и съща фирма, което означава, че сглобката е проверена. Е така е поне на теория, а на практика - ами ще видим. Отделно от това обещават големи километри - чак звучи невероятно. Никоя друга система по света не се изхвърля с толкова километри, но всички останали са на 433 MHz. Тука използват 900 MHz и дано приказките за километрите да са верни. Ще видим.....

    Надявам се продавачите си дават ясна сметка, че ако излъжат, че излъжат само един единствен моделист в България, и всички останали моментално ще научат за това. Е аз съм готов да съм опитното зайче, но така като гледам, май няма да са в състояние да ми съберат един пълен комплект от днес за утре.
    Характеристикита на системите LRS са взети от производителя, не е в наш интерес да пишем измислени неща.
    Имате пълното право да не се доверявате, и аз съм на този принцип "Око да види-ръка да пипне". Можете да се запознаете с "Условия за връщане на закупена стока" на нашия магазин.

    Поздрави.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    52

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    Само да попитам , тези 25 км с 25mW в този диапазон с какви антени са постигнати , в какви условия и колко точно лесно ? Можете ли да ги демонстрирате или само се опитвате да ни продадете нещо?Прегледах всичко рекламирано в българския саит и нещо не съм много очарован.......Нищо лично, просто мнение!!!
    До колкото си спомням антената на модела е 5db, а на предавателя 9db пач. Демонстрация точно с този комплект не мога да направя, понеже го нямам. Но с предавател 500mW(антени 5db омни или 9db пач) и приемник с антена 5db мога да направя демонстрация на колегите от Варна, само трябва да се уговорим.
    Проби на 10 километра съм правил на земята със стандартните антени резултати: получен сигнал -85dBm без препядствия между антените, заглушаване - 105dBm. OSD644DMD притежава много интересни инструменти за замерване на качеството на сигнала, един от които е измерване на заглушаването. Друг полезен инструмент е изчисляването на обхвата в километри, в зависимост от получените пакети и заглушаването. Пвече информация тук.

    Поздрави.

  9. #9
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by dakata44 View Post
    До колкото си спомням антената на модела е 5db, а на предавателя 9db пач. Демонстрация точно с този комплект не мога да направя, понеже го нямам. Но с предавател 500mW(антени 5db омни или 9db пач) и приемник с антена 5db мога да направя демонстрация на колегите от Варна, само трябва да се уговорим.
    Проби на 10 километра съм правил на земята със стандартните антени резултати: получен сигнал -85dBm без препядствия между антените, заглушаване - 105dBm. OSD644DMD притежава много интересни инструменти за замерване на качеството на сигнала, един от които е измерване на заглушаването. Друг полезен инструмент е изчисляването на обхвата в километри, в зависимост от получените пакети и заглушаването. Пвече информация тук.

    Поздрави.
    10km със стандартен сетъп при пряка видимост и добра проходимост на атмосферата при мощност 500мW реални не са никъкъкъв проблем даже и със самоделни неща с каквито аз работя, качете се на връх Ботев или на друг някои връх, дигнете една мачта и после обхождайтъе с един патч отдоло насочен към върха да видим до къде ще се стигне

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    52

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    10km със стандартен сетъп при пряка видимост и добра проходимост на атмосферата при мощност 500мW реални не са никъкъкъв проблем даже и със самоделни неща с каквито аз работя, качете се на връх Ботев или на друг някои връх, дигнете една мачта и после обхождайтъе с един патч отдоло насочен към върха да видим до къде ще се стигне
    Връх Ботев ми е малко далече, а тук около Варна няма толкова висока точка. Единственото място за което се сещам е от кв Галата до нос Калиакра, има 50 км разтояние, може да се уреди една демонстрация стига да има заинтересовани.

    Относно обхвата от 25км с 25mW го дадох като пример, но бих искал да погледнеш характеристиките на този и на този модул предавател. Вече не се произвеждат до колкото знам, целта на производителя е с един и същ предавател 500mW да се постигат различни обхвати в комбинацията с различни по чувствителност приемници. А за военни нужди има и друга серия, която не е за любители авиомоделисти и по тази причина не я предлагаме в магазина за сега.
    Поздрави.
    Последна редакция от dakata44; 05.05.2012 на 10:36.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Подобни теми

  1. Replies: 32
    Последно мнение: 22.02.2013, 19:59

Ключови думи за тази тема

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен