По някое време миналата година бях попаднал на един немски сайт с чертежи на летящи крила-планери. Идеята доста ми допадна и започнах да делам нещо такова, но по разни доста причини не го завърших. Сега съм започнал един голям ФПВ самолет (за когото ще пусна тема когато започне да добива вид) и реших, че преди него ще завърша въпросното крило. Снимки ще кача като се прибера довечера, защото трябва да ги изровя.
Размахът на нещото е 160см. Полетното тегло още не е ясно, но доста често чувам за себе си, че цепя грама на 4-5 и очаквам всичко да стане доста леко. Материалите - 3мм депрон за тялото и няколко парченце 6мм за подсилване на 1-2 места + 3мм карбонова тръбичка колкото да мога да кажа, че ползвам 'модерни' материали. Елевоните ще са 2, за сега задвижвани от 9-грамови китайчета. Ще лети с батерия 3 клетки 1000мА/ч, ако се получи центровката ще го пробвам и с 500мА/ч. Немците ги правят безмоторни, но понеже тук в София няма условия за slope soaring, аз ще му сложа мотор ( http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idProduct=6547 ). Ще бъде напълно достатъчен да го изкара почти по вертикала и няма да пречи кой знае колко на аеродинамиката, стига да има добра спирачка на контролера, който пък ще бъде 12А, 9гр. Първоначално мислех да спазя оригиналния профил, който мисля беше MH-45, но не съм сигурен, че с тези материали и това тегло ще успея, но се надявам да стане нещо подобно. В момента затварям крилата. Остава само да монтирам елевоните (които първоначално ще бъдеат външни, в зависимост от резултатите може и да ги изрежа в самите полукрила) и мотора. По чертежа, който ще покажа при първа възможност има даден ЦТ, но не мисля да го спазвам. По-скоро ще го търся на поляната при облитането. Хордата на полукрилата ще бъде еднаква по цялата им дължина - 20см. Ако всичко мине без изненади се надявам утре да мога да го облетя и да споделя впечатления от модела, както и евентуалното му приложение за снимане в уголемен мащаб. Летящите крила с изтъняваща се хорда, които съм правил до сега не ми харесват за целта. Ето една снимка от съхненето на надлъжниците в крилата от преди 2 дена, а по-късно като се прибера от бирата с цаца ще изорвя още снимки, скици, чертежи .. общо взето всичко, което е останало.

https://lh6.googleusercontent.com/-9...6+22.52.19.jpg