+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 11

Тема: Крило - планер

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    София/Казанлък
    Мнения
    54

    Крило - планер

    По някое време миналата година бях попаднал на един немски сайт с чертежи на летящи крила-планери. Идеята доста ми допадна и започнах да делам нещо такова, но по разни доста причини не го завърших. Сега съм започнал един голям ФПВ самолет (за когото ще пусна тема когато започне да добива вид) и реших, че преди него ще завърша въпросното крило. Снимки ще кача като се прибера довечера, защото трябва да ги изровя.
    Размахът на нещото е 160см. Полетното тегло още не е ясно, но доста често чувам за себе си, че цепя грама на 4-5 и очаквам всичко да стане доста леко. Материалите - 3мм депрон за тялото и няколко парченце 6мм за подсилване на 1-2 места + 3мм карбонова тръбичка колкото да мога да кажа, че ползвам 'модерни' материали. Елевоните ще са 2, за сега задвижвани от 9-грамови китайчета. Ще лети с батерия 3 клетки 1000мА/ч, ако се получи центровката ще го пробвам и с 500мА/ч. Немците ги правят безмоторни, но понеже тук в София няма условия за slope soaring, аз ще му сложа мотор ( http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idProduct=6547 ). Ще бъде напълно достатъчен да го изкара почти по вертикала и няма да пречи кой знае колко на аеродинамиката, стига да има добра спирачка на контролера, който пък ще бъде 12А, 9гр. Първоначално мислех да спазя оригиналния профил, който мисля беше MH-45, но не съм сигурен, че с тези материали и това тегло ще успея, но се надявам да стане нещо подобно. В момента затварям крилата. Остава само да монтирам елевоните (които първоначално ще бъдеат външни, в зависимост от резултатите може и да ги изрежа в самите полукрила) и мотора. По чертежа, който ще покажа при първа възможност има даден ЦТ, но не мисля да го спазвам. По-скоро ще го търся на поляната при облитането. Хордата на полукрилата ще бъде еднаква по цялата им дължина - 20см. Ако всичко мине без изненади се надявам утре да мога да го облетя и да споделя впечатления от модела, както и евентуалното му приложение за снимане в уголемен мащаб. Летящите крила с изтъняваща се хорда, които съм правил до сега не ми харесват за целта. Ето една снимка от съхненето на надлъжниците в крилата от преди 2 дена, а по-късно като се прибера от бирата с цаца ще изорвя още снимки, скици, чертежи .. общо взето всичко, което е останало.

    https://lh6.googleusercontent.com/-9...6+22.52.19.jpg
    Don't let your mouth write checks your ass can't cash
    Йордан Славов

  2. #2
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    Този профил плоскоизпъкнал ли е? Ребра ще има ли? Че съм забелязал, без ребра долната страна се опитва да се криви при затварянето и се получава леко огъната. Пък и няколко ребърца оформят добре челният ръб.
    Интересна тема, аз също имам идея за подобен самолет, чакам развитието.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    София/Казанлък
    Мнения
    54

    Нещо не мога да намеря оригиналния чертеж. Ето това е скицата, която бях си направил и основно по която работя




    Профилът е този:



    Колкото до ребрата, ако трябва да се получи профил различен от симетричния, трябва да има ребра. Няма да прекалявам с тях, слагам ги само от надлъжните назад, по 5 на полукрило, колкото да не позволят на долната част на крилото да се огъва след центъра на подемната сила. Не стигат до края, защото искам към края на крилото да се получи съвсем лека извивка нагоре. Това е полезно при крилата, защото с нея могат да летят с малко по-предна центровка без компенсиране от тримерите.



    Остава ми само да сложа елероните и мотора, които са напълно готови. На първо време ще пробвам с елероните на ужасното ми китайско крилце. Ще ползвам и неговата стойка за мотора, което означава още около час работа и съм готов за облитане.
    Последна редакция от worldchanger; 29.04.2012 на 10:09.
    Don't let your mouth write checks your ass can't cash
    Йордан Славов

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    София/Казанлък
    Мнения
    54

    Ходихме до поляната и стигнах до извода, че това крило в този си вид не е за силян вятър Даже и не се опитах да го вдигна. Облитането остава евентуално за утре. Нормално е да иска тихо време. Все пак полетното му тегло с батерия 1000мА/ч е 315 грама.. Може би малко съм се поолял, но нищо. Ще го пробвам така, ако е прекалено леко, ще увеличавам размера на батерията. По-нататък мисля да пробвам да го направя същото, но от 6мм депрон с повече подсилване и размах около 240см. Ето няколко снимки на почти завършеното издели. Приемника и контролера само са залепени върху корпуса, защото още не съм 100% сигурен къде ще ми дойде ЦТ. След като го облетя ще ги капсуловам и мисля евентуално за някакви разцветки.


    Don't let your mouth write checks your ass can't cash
    Йордан Славов

  5. #5
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Мнения
    451

    За никакъв вятър не е с тези показатели! Ще го вее яко.
    Сутрин е най-тихо, ако ти се става рано. Ще чакам резултати.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    София/Казанлък
    Мнения
    54

    С достатъчно крила съм си имал работа, за да мога горе-долу да ти кажа какви ще са резултатите ;). Ще лети много бавно. няма да иска да пада, ще бъде сравнително стабилно, има голяма вероятност упрвляващите повърхности да са малки и да трябва да ги угоилемявам, ще иска повече предна центровка от повечето крила, защото със задна ще се срива много лесно. Заради ниската си скорост няма да може да прави остри завои. Види ли термика, ще се катери като по ескалатор (което ми е и крайната цел за този модел). По-ксъно ще видим дали съм бил прав. Може и видео да направя, ще видим.
    Don't let your mouth write checks your ass can't cash
    Йордан Славов

  7. #7
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Кво стана с това крило, литна ли, ако да как?

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    София/Казанлък
    Мнения
    54

    Направих няколко проби. Вятърът е прекалено силен тук. Даже Бикслъра ми не иска да лети като хората в този вятър. Ясно е, че трябва да вдигна теглото, защото в тази си конфигурация, това нещо ще лети само в безветрие. Иначе го хвърлих няколко пъти без да го вдигам.. може да лети много бавно, подам ли му газ се изстрелва като ракета. Проблемът обаче е, че тези управляващи повърхности са много малки за управление при ниски скорости, а аз не искам да го карам бързо. Ако следващите почивни дни е по-тихо, ще ги увелича и сигурно пак ще пробвам. Ако времето е кофти, ще го облека в 6мм депрон като му увелича хордата и размаха, съответно и теглото и ще го метна така да видим..
    Don't let your mouth write checks your ass can't cash
    Йордан Славов

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    Oct 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    63

    ---

    И от 01.05 до 03.09.докъде стигна бре Йордане с това крило???
    Е еее няма значение!!!
    Успех ти желая!!!
    Александър Илиев

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    София/Казанлък
    Мнения
    54

    Е какво да стане.. направих го, стана около 320 грама полетно тегло, водих го на ливадата, но с това малко крилно натоварване иска безветрие или мнооого слаб ветрец, а тогава си подухваше. Направих няколко опита, но беше много рисковано и мъчно, затова реших или да изчакам условия, или да го заздравя и да го докарам до към половин кило и малко отгоре. Оообяче сега съм захванал лейзито и не ми се занимава с 2 неща едновременно. А самото лейзи като стане готово ще пусна тема за него, защото ще има интересни неща в него.
    Don't let your mouth write checks your ass can't cash
    Йордан Славов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен