Напълно оборудвано PC с 16-канална платка вече си имам и ми е до болка познато от последните 4-5 години. Избрах DVR защото имах шанса да видя както едното, така и другото. При PC-то 25-те кадъра са само пожелание. Платката може и да го може, но в реалността компютъра не успява да насмогва да записва на диска. При четене изображението силно насича. При запис изглежда също губи кадри, защото като плейвам AVI-то, то върви по-бързо от нормалното. На диска стават едни безкрайни и бездънни директории и само местенето на мишката от една на друга предизвиква 10 секундно стържене.

Не знам как DVR-ите решават проблема с бързината на диска, но факт е че го правят. Използват по-добра, по-бърза и по-компактна компресия H.264. Не пропускат кадри. Правят невероятно мазно движение - тоест 25-те кадъра са факт, и то по всички камери едновременно. Записват с по-висока резолюция. Всички камери се записват на 1 файл и освен това операционната система не е NTFS, която се бъгва при огромен брой файлове, а някаква си линукска, много по-добра и по-бърза за конкретния случай. При вече готова инсталирана система за видеонаблюдение просто преместих кабелите от едното на другото и направо останах учуден. Разликата е светлинни години. Все си мислех, че камерите ми са скапани и дават размазано изображение. Да, ама не. На DVR-a от раз се избистриха.