Моята представа за оборудване на земята се е избистряла в продължение на повече от година. Направил съм задълбочено проучване в интернет и след това съм провел редица консултации със специалисти по един или друг аспект. Постепенно идеята започна да се избистря и към днешна дата вече имам следните решения:

1. За основен визуализиращ източник ще се използва голям телевизор, сложен вътре в соларния бус. Ако трябва, допълнително ще затъмня стъклата. Колегата Георги Русинов направи експерименти с проектор и се доказа, че неговата яркост не е достатъчна. Така че последно - ще бъде телевизор, по възможност с LED с голяма яркост. Задния капак на буса ще бъде отворен и там ще могат спокойно да се наредят да гледат поне 7-8 моделисти, седнали на масата с бирата и семките.

Допълнително сигнала, който се визуализира на телевизора, ще бъде излъчван с един или повече предаватели с малка мощност на различни честоти, за да може много хора на поляната да го наблюдават с видеоочила или с други телевизори. Самия пилот (един или двама) ще наблюдават същия сигнал с видеочила. Има и още едно решение, което е популярно в интернет и което явно е по-добро от видеочилата. Става въпрос за правоъгълно боклуджийско кошче (вече съм купил няколко), на дъното на което е сложен малък телевизор. Кошчето е така ориентирано, щото да спира директните слънчеви лъчи и телевизорчето да остава в сянка. Пилота може само с едно отместване на погледа да гледа или модела или телевизорчето. С видеоочила това няма как да стане без участието на ръцете, а те са заети с управлението.

2. За основно записващо устройство ще се използва стандартен 4-канален DVR от тези, които се използват за видеонаблюдение. В него има твърд диск и може да записва информация от 4 камери в продължение на стотици часове, преди да започне да припокрива стари записи. Една от екстрите на DVR-a е, че ще може на телевизора да се наблюдва мултиплексирано изображение - например един голям процорец и три малки отстрани. Така всички камери на модела и/или на земята ще бъдат видими едновремено. Има още една хитра екстра - не трябва въобще да се занимаваме с DVR-а по време на престоя му на поляната. Просто го включваме сутринта и го спираме вечерта. И той съвсем автоматично ще започне запис, ако по някой от каналите се появи движещо се изображение (излитане и полет на модела).

Този DVR дава и други възможности. Например на статив слагаме камери отстрани на буса и те гледат към буса или към поляната или накъдето трябва. С маломощни предаватели прехвърляме изображение към входовете на DVR-а. И той ще записва клип само ако пред някоя камера се появи движение.

Друга екстра - и четирите канала ще се записват абсолютно синхронно, което в бъдеще ще позволи лесен монтаж на клип за YouTube със смяна или смесване на различните погледи от различните камери на модела или на земята.

Забравих да кажа - има и два канала за запис на синхронен звук, които също могат да се използват по предназначение. Например ако това е в Казанлък - единия канал записва микрофона на Розен, а втория - бръмченето на мотора в модела.