+ Ново Мнение
Страница 5 от 5
ПърваПърва 1 2 3 4 5
Визуализирани са от 41 до 47 от общо 47

Тема: Mоделистика

  1. #41
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Накратко каква е ситуацията до момента с Моделистика:

    1. Хостинга е платен и е лимитиран по трафик. Това предполага налагане на ограничения на посетителите с цел икономия на трафик.

    2. Сайта Моделистика е разположен на компютър заедно с поне 20-30 други сайта. Процесорната мощ е лимитирана. Паметта също е лимитирана. Като цяло сайта върви бавно, а в определени случаи дори забива, ако друг сайт претовари компютъра.

    3. Ристис няма достъп до операционната система и дисковете на компютъра. Има достъп до някакъв виртуален интерфейс или най-много до някаква виртуална машина, което силно затруднява и забавя администрирането. Факт е, че възстановяването на форума отне почти 24 часа, а трябваше да е за 3 минути.

    4. Ристис НЕ ПРАВИ ежедневни Backup-и. Как така ще възстановява форума с дата от преди 12 дена. Норматива е този срок да е от преди 1 час. Извода е един единствен - Ристис не си е направил труда да организира работеща система от Backup-и и е ползвал автоматичния Backup, който хостинг компанията прави веднъж в месеца.

    Да ме извинява Ристис за критиките, но в момента пиша самата истина. Аз 5 години поддържах FOREX брокер и през тези 5 години услугата не е прекратявана дори и за 1 секунда. Сам си зная обаче какво ми е коствало това като пари и време. Такова нещо може да се случи и с Моделистика, обаче РИСТИС НЕ ГО ЖЕЛАЕ.
    Росимир Матеев

  2. #42
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Как биха изглеждали нещата, ако хостинга го поемат вече изградените структури на моя холдинг:

    1. Централния офис е наша собствена сграда, която е оборудвана с 60 kW автоматичен дизел генератор. При спиране на тока генератора се пали за 7 секунди, през което време всички компютри в сградата се поддържат от централизиран мощен UPS. Има структурно окабеляване до всяка една стая и всички хардуерни устройства се захранват от него. Дефакто откакто всичко това е направено, ТОКА ЗА КОМПЮТРИТЕ НИКОГА НЕ Е СПИРАЛ. Говоря за повече от 20 години.

    2. Тази свръхнадеждност се хареса на няколко интернет доставчика и те сложиха в нашия офис техните централни устройства, които осигуряват интернет на целия регион (града и околните села). Например една от точките на националната оптична мрежа на NETТERA е в нашия офис. Също така при нас е и една от централните точки на DigSys, както и (представете си) точка от оптичната мрежа на БТК. Във всяка една от компаниите имаме по една клас C мрежа (256 истински IP адреса), както и привилегията на едва ли не UNLUMITED честотна лента за лично ползване (това за благодарност, че не им вземаме наем). Аааа забравих. Имаме в наследство от СТС Финанс (FOREX брокер, който продадох) и една сателитна чиния с двупосочна връзка към един австрийски доставчик). Честотната лента е широка, но не се хваля с нея, защото Ping-а е голям. Но като Backup канал изпълнява перфектна роля. Като цяло интернета в офиса никога не е спирал дори и за 1 секунда (повече от 20 години). Заслуга за това имат и 4 броя Cisco рутери от най-висок клас.

    3. В нашия офис се намира и един от най-точните Stratum 1 Time сървъри в света - http://time.sts.bg. Чукнете линка и ще видите текущата точност. Грешката, която ще видите, е под 10 микросекунди. Такива сървъри в света са около 1000, а в България - само 7, като повечето от тях нямат публичен достъп. Грешката на неговия еталонен атомен (цезиев) часовник е от порядъкая на няколко микросекунди. Можете спокойно да го използвате като Time Source за сверяване на вашите компютри. По-точен публичен еталон едва ли ще намерите в България (на максимум 10 ms разстояние). Всички компютри във холдинга се сверяват от този сървър и техните часовници вървят синхронно с грешка, по-малка от 1 ms. Тази система беше направена заради Forex брокера, но тя си работи и до ден днешен.

    4, На Ристис му предложих да сложа Моделистика на отделен сървър, като му обещах 100%-ов достъп до компютъра. По този начин възстановяването на базата при бъдещи проблеми е едва ли не е детска играчка. 100% от ресурсите на процесорите (2 бр. 8-ядрени XEON-a) и 100% от RAM-а (32 GB) ще са на разположение само на Моделистика и на никой друг.

    5. В реално време данните от форума и промените в базата с данни ЩЕ СЕ РЕПЛИЦИРАТ на втори сървър и той ще се поддържа в бойна готовност в случай на хардуерна повреда на основния сървър. Ако нещо все пак се обърка, превключването на единия от сървърите към другия ще отнеме по-малко от минута. Загубени ще са само постингите през тази минута.

    6. Допълнително всички промени ще се реплицират на един трети сървър, които физически се намира в друга сграда, на 15 километра от първата. Дори и атомна бомба да падне върху основната сграда, втората ще оцелее. Данните от форума - също.

    7. В тази втората сграда има два специални сървъра (единия с 12 бр., а другия с 36 бр. 3-терабайтови дискове), на които е инсталиран продукта Microsoft Data Protection Manager. Тези сървъри правят Backup на данните на всеки един час, а от този Backup се съхраняват като история 60 поредни копия. Единия сървър съхранява 60 поредни дневни копия, а другия - 60 поредни седмични копия. Благодарение на тази система, която отдавна работи в холдинга, данните от Моделистика ще имат 120 стари копия с давност повече от 2 години, като за последните 2 месеца копията са през ден, а за последното денонощие - през 1 час.

    Всичко това го предоставям БЕЗПЛАТНО на Моделистика и на Ристис, НО ТОЙ ОТКАЗВА.

    Причината - кой да ти каже. Важното обаче е само едно:

    Ристис взема решения, които са ПРОТИВ ИНТЕРЕСИТЕ НА ВСИЧКИ МОДЕЛИСТИ.

    ПС: Има ли вероятност аз да направя мръсно на всички моделисти, като изключа достъпа до форума?
    Отговор: Твърдо не. Та всеки моделист ще може когато си поиска лесно и бързо да се сдобие с Backup копие на форума и после да го сложи на друга локация.
    Росимир Матеев

  3. #43
    Автор
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    108

    Супер е това което сте направили.Линка по горе не работи.
    Пламен Първанов

  4. #44
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Вероятно системния администратор е забранил порт 80. Това обаче не е проблем при сверяване на времето. Time порта е отворен и всички наши приятели и познати го използват, за да държат компютрите си с точно сверен часовник. Просто настройте своя Windows при сверяване на компютъра вместо time.windows.com да използва time.sts.bg и ще получите точност с 2 порядъка (десетични разряда) по-висока от досегашната.

    Ето ви едно безплатно програмче, посредством което можете да настроите съществуващия Time Service на вашия компютър, ползвайки стандартен Windows-ки интерфейс:

    http://www.greyware.com/tryout/domtime/w32tmdt.zip

    Не си мислете, че това програмче сверява времето. Това не е така. Това програмче просто настройва по правилен начин вече съществуващия Time Service във вашият компютър. На първия ред като Primary Time Source сложете time.sts.bg. Обявете Special Interval и отгоре сложете 60 секунди. Следващите редове ги настройте като Failback Only със следните сървъри:

    0.bg.pool.ntp.org
    1.bg.pool.ntp.org
    2.bg.pool.ntp.org
    3.bg.pool.ntp.org
    time.windows.com

    В страницата Agent за Reference NTP Server сложете time.sts.bg.

    От тук нататък вашето време ще се поддържа с точност +/- 1 секунда. По-точно не може, защото това е ограничение на Windows-кия Time Service. Ако искате по-точна поддръжка, трябва да използвате програмата Domain Time от http://www.greyware.com. Тази програма поддържа точност на системните ви часовници от 1 ms. По-висока точност е възможна само с Linux операционна система и с цезиев часовник, с какъвто е оборудван нашия Time Server. Цената на този часовник обаче е по-скъпа от цената на златото, ако е със същото тегло.
    Росимир Матеев

  5. #45
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Искам да информирам всички моделисти за нещо, което ще ми изчисти съвеста и морала. Веднага след като форума беше възстановен, изпратих следното лично съобщение на Ристис:

    Здравей,

    Непосредствено преди да унищожиш форума ти бях писал ЛС и не знам дали си го прочел. Затова ти пиша отново:

    1. Предлагам ти безплатен хостинг с гарантирани едночасови бекъпи и поддържане на архивни копия по едно в денонощие за последните 60 денонощия и по едно в седмица за последните 60 седмици. Такава система вече имам и работи безпогрешно. Дори ще те сложа на отделен физически сървър и ти ще имаш 100%-ов достъп до него.

    2. Предлагам ти да ме направиш модератор. Не се безпокой - няма опасност да направя проблеми. По скоро обратното - ако друг път възникне подобен проблем като днешния, ще го реша за няколко минути. Имал съм такива проблеми с друг форум и всичко вече е отиграно.

    3. Предлагам ти да прекратим враждата. И двамата можем да имаме позитиви от това. Дори ти предлагам да станем приятели и съм готов да дойда на някое състезание с лодки, на което и ти ще отидеш, за да можем да се срещнем лично и да се опознаем.

    Точки 1,2 и 3 не са свързани една с друга. Можеш да се съгласиш само на някои от тях.

    Ако не ми отговориш, ще го възприема като НЕ и по трите точки.

    Поздрави

    До момента отговор няма, въпреки че Ристис вече няколко пъти е влизал във форума. Следователно:

    Ристис НЕ ЖЕЛАЕ да прекратяваме враждата.
    Ристис НЕ ЖЕЛАЕ форума да се хоства на по-надеждно място с една камара допълнителни екстри.

    Ристис НЕ ЖЕЛАЕ да ме направи и модератор, което е обяснимо на фона на първите две.

    Предложих му да избере само някои точки. Можеше преспокойно да се съгласи само с точката за прекратяване на враждата, но не го направи. Явно военното положение по-му харесва. Но той явно не знае, че във всяка война жертви дават и двете страни. Въпроса е какво количество жертви може да си позволи всяка една страна. Не знам какво да мисля по въпроса. Може би отново трябва да извадя на бял свят скритите теми за безобразията в Моделистика.

    Също и отказа за хостване на много по-надеждно място, което освен всичко друго е безплатно и има почти неограничени ресурси. Хостването на новото място щеше да даде възможност всички да си качват снимките директно във форума и щеше да премахне глупавия лимит от 65 лични съобщения. Въобще можеха да бъдат свалени всички лимити на Моделистика.

    Няма да коментирам повече. Изводите си ги правете сами.
    В интерес на истината Ристис днес ми написа лично съобщение и се съгласи с точка 3 - прекратяване на враждата. Според него дори "вражда" не е имало. По точки 1 и 2 - пълно мълчание, което аз го възприемам като отказ.

    Живот и здраве някога да се срещнем по поляните или гьоловете, да се запознаем и да пообщуваме и тогава ще повдигна въпроса отново. Не че се натискам, но все пак би имало полза за всички.
    Росимир Матеев

  6. #46
    Потребител Аватар на rusi
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Кърджали
    Мнения
    68

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    .................
    Живот и здраве някога да се срещнем по поляните или гьоловете, да се запознаем и да пообщуваме и тогава ще повдигна въпроса отново. Не че се натискам, но все пак би имало полза за всички.
    Не се познавате ??????? Та той беше в Казанлък т.г. и миналата
    Руси Петков
    0899248862

  7. #47
    Наблюдател
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    21

    Матеев, не приемай нещата толкова лично! Не ми се вярва да те е нарочил някой. Влез във форума за електроника http://forum.eshop.bg/ и ще видиш какво в несправедлив и незнаещ модератор.Два пъти ме банват, защото като питам нещо единия модератор ми обяснява колко съм глупав и не му оставам длъжен.В момента са ме блокирали по ИП и мога да вляза само с прокси сървър и всичко, защото съм отговорил на г-н модератора.
    Още повече, щом не ти харесва нещо в Моделистика, напиши си мнението там, за да стигне до когото трябва.Ако ти изтрият мнението, значи критикуваш с право, а ако не-модераторите ще си вземат от дума.
    Георги Атанасов 16г. Варна

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен