+ Ново Мнение
Страница 3 от 5
ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 21 до 30 от общо 47

Тема: Mоделистика

  1. #21
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Авторското право и интелектуалната собственост са едни от най-разтегливите понятия, а тяхното регулиране доста трудно начинание. За щастие има една дума - ПУБЛИКАЦИЯ (или публикуване), която много лесно решава този проблем.
    Казано простичко - всичко, което бива ПУБЛИКУВАНО (обществено достояние), тоест всяка една публично оповестена информация, влиза автоматически в категорията "прочетен вестник" и авторските й права се регулират само в два диапазона - ЗАПАЗЕНО или ОБЩО ДОСТОЯНИЕ.
    Когато даден субект публикува ЗАЩИТЕНА информация, той е длъжен да оповести възползвалите се от нея за степента на защитеност и какво може и какво не може да се извършва с публичният продукт.
    Например една песен - певците я изпълняват безплатно за феновете си, но не позволяват нейното копиране, защото в друг времеви етап могат да извлекат съответните ползи.

    Това е свободен преразказ на закона за авторското право. Всеки, който има претенции към продукта си (информация, снимки, песни, танци, рецепти, изображения и прочие), е длъжен първо да провери дали някой друг преди него не е измислил съответното нещо, след което да го запази за определен срок, и най-сетне да АФИШИРА степента на защитеност, ако има намерения продуктът да притежава каквато и да е защитеност.

    В противен случай - кой какво казал, какво написал, какво публикувал - е собственост ничия. Всеки може да прави каквото прецени и ако има някакви граници, то те са само морални.


    Собственика на даден форум може с пълно право да прави каквото иска с информацията, давана от останалите потребители, без да подлежи на законови санкции, ако те предварително не са обявили защитата на дадена информация.

    Например - публикувам аз някаква снимка. След време виждам, че снимката е сложена от името на друг човек, а фактите в нея са изопачени. Ако не притежавам свидетелство за патент на тая снимка, нямам право да кажа и буквичка по нечий адрес.


    И тъй като всичкото това нещо се знае от повечето моделисти, се налага някакво морално ограничение или по-точно самоограничение. Вариантите изкристализираха във времето и са всичко на всичко два:

    1. Личности, които пазят информацията и не я предоставят никому.
    2. Личности, които споделят без претенции знанията си.

    Вид човешки номер едно е особено популярен в България. Това са моделисти над средна възраст, които цял живот са се блъскали с даден проблем и най-накрая намерили решението му, пазят ревниво тайната, за да са по-напред в хобито от съперниците си. Това е модел на подражание на повечето спортисти в миналото.
    Тези потребители обикновено четат, критикуват, дават негативни мнения и изобщо пишат по форумите много рядко. От пиедестала на позицията си, те се вживяват в ролята на полубогове-получовеци, защото смятат, че знанията им ги издигат на по-специално ниво.

    От друга страна, разновидност номер две се среща все по-често у нас. За щастие, разбира се!!! Няма как, ако искаме да сме малко по-опън-майндид или по нашенски казано "открехнати".
    Номер две е редно да бъде поощряван, за да може да възпита култура, точно обратната на възпитавана с десетилетия от разни политически партии.


    За съжаление и двата "вида" имат няколко проблема. Първият вид допринася съвсем малко, да не кажа дори нищо за развитието на моделизмите като хоби. Вторият вид остава недооценен и недолюбван и често престава да функционира по смисъла си и просто спира... някои дори минават към вид 1.
    Конкретен пример е Фоки - затвори се в поредната черупка и довчера споделял информация, днес вече е в друга категория.

    Решението на всички тези проблеми СПОРЕД МЕН е свързано с разбирането ни за споделеност на информацията и вътрешната мотивация на всеки. Ако всеки от нас приеме, че споделеното към останалите е един вид ПОДАРЪК без обратна стойност, тогава нещата ще се поочовечат. В противен случай, всеки един моделист ще си направи форум, в който да си пише на воля каквото иска и най-вече да БАН-ва който си поиска. Пример - Руменчо. Баннал е целия свят...


    Колеги, бъдете по-толерантни към знанията и уменията на останалите! Когато видите, че някой се мъчи, направете опит да му помогнете, вместо да обяснявате колко е тъп. Ако не успеете, не е фатално - ще успее някой друг. Тези, които имате повече опит - СПОДЕЛЯЙТЕ, за да вървят всички напред. А тези, дето са с по-скромен опит и възможности - НАСТОЯВАЙТЕ и бъдете безкомпромисни към по-знаещите. Щом един знаещ отказва да споделя, значи е по-глупав и незнаещ и от най-глупавия.
    А вие, "номер две", дето ви наричат "депронкаджии", "изолатори", "чупи-купи" или още подобни глупости, знайте, че депронът даде криле на толкова много деца и начинаещи, колкото хиляда "дърти моделари" не са успели да дадат.



    Ааа, а авторското право ли?
    Много е просто: ако всеки е наясно, че доброволно жертва време, усилия и знания, тогава не е редно да си ги търси после като зестра. И аз съм изписал една камара практически опит без капчица "мерси", но не си търся вересиите, защото ме радва гледката на все повече моделисти по поляните.
    Георги Русинов

  2. #22
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Подкрепям Георги Русинов. Нека всеки да прави с моите постинги по форумите каквото си иска - да копира, променя, цитира, редактира или дори и да ги трие. Когато съм ги писал, то е било с ясното съзнание, че правя подарък на някого или на всички. Глупаво е после да си го искаш този подарък.
    Росимир Матеев

  3. #23
    Заслужил Автор Аватар на Penev
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    439

    Абсолютно съм съгласен с Георги Русинов. Дори шапка му свалям, колко добре е успял да дефинира двете основни категории. Подкрепям такова разбиране на 100%.

    По отношение на желаещите да трият нещо някъде. Поводът е авторското право, причината е съвсем различна. Тези хора не искат да величаят и правят силни несправедливите модератори и администратори. Защото с техния труд даден форум е станал по-добър и посещаван. С тяхното име се прави реклама на нещо, което не е токова, каквото изглежда. Не желаят да помагат на такива хора да привличат във форумите си нови потребители, които да бъдат тъпкани и отвращавани от хобито.
    Направете преценка как би се почувствал и в последствие как ще постъпи един млад моделист след серия от подсвирквания, заяждания и накрая наказания. ..... Много вероятно да смени хобито.
    Димитър Пенев

  4. #24
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Аз дълбоко уважавам подобен начин на мислене!!!

    Но в предишния си пост аз не казах почти нищо за моралната страна на нещата.
    Да, законите трябва да се спазват. Те са неумолими. Но от друга страна елементарната човещина изисква да попиташ отсрещния какво да правиш с неговия труд, когато си го осъдил еднолично.

    Когато получих своя БАН в Моделистика, аз на практика излъгах десетки моделисти, защото не успях да изпълня ангажиментите си към тях. По онова време изработвах и подарявах кабели за симулатори в отговор на търгащината на няколко "колеги", които съзряха в това възможност да изкарат някой лев. Най-различни моделисти ми изращаха заявките си на лични съобщения и аз изработвах и изпращах кабелчетата, барабар с диск със симулатора Aerofly. Тогава трудно се намираше и само по руските торенти, пълни с вируси... с 300 зора го бях екстрактнал и се кефех на възможността, че мога да го споделя с други хора. Дотогава ФМС беше върха на сладоледа, а който можеше да си открадне майкрософтсткия аеросимулатор... беше цар.
    Е, в личните ми съобщения останаха няколко заявки (предполагам) с адреси, които просто нямаше как да изпълня, защото нямах достъп до уж личните си съобщения. Тогава те не се известяваха с e-mail.

    Ако бях на мястото на собственика на форума, щях просто да копирам всички лични неща и да ги предоставя на БАН-натия, за да може да не прекратява социалните си контакти. Тук вече става дума за МОРАЛ или просто етика.

    Така че - да, законът позволява всеки да си играе с безсънните ни нощи, претворени в информация, но етиката би трябвало да съпътства всяко едно кардинално решение. Матеев губи часове, дни, дори месеци от живота си, за да тества и описва даден технически казус. Всеки може да се изгаври с текстовете му, защото Матеев не ги е защитил с патент. И това (за съжаление) се случва и то нерядко.
    Да сте виждали някога някой моделист подробно да покаже как се е справил с проблема с електричеството на поляните? Матеев направи и показа...

    Да сте виждали някой да покаже приспособление за изработка на сегмент или бутало? Няма и да видите, защото тези, дето знаят се крият като мишки. Ами планерите F3J? Да сте видели някой да публикува информация за изработка или конкретни данни?!?! Няма и да видите - хората "пари правят"!

    Тааа... такива неща. Законът си е закон, но етиката и морала са истинските ценни човешки добродетели, които ако сами не провокираме, няма кой да ни научи на тях, защото времената са трудни. Точно в тези трудни времена се отсява кой какъв е и за какво се бори.
    Георги Русинов

  5. #25
    Заслужил Автор Аватар на Bovyanski
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. София
    Мнения
    243

    fokke вече не е модератор в Моделистика, но ми е чудно защо не е баннат след дивотията която сътвори.
    Едно зло по малко
    Анатоли Бовянски
    София

  6. #26
    Потребител Аватар на faktura
    Регистриран
    Jun 2010
    Живее в
    Сливен
    Мнения
    61

    http://modelistika.com/showthread.ph...977#post230977

    Добър материал - за Достойнството е поставил Fokke !!!
    Последна редакция от faktura; 12.04.2012 на 20:04.
    Д. Цанков

  7. #27
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Фокке все още е модератор, но само на раздела "Общи приказки". Чест прави на Ристис, че не го е BAN-нал за вечни времена. Не знам обаче какви очи има Fokke да продължава да пише в този форум, след като по негова вина беше унищожен труда на толкова много хора. И двамата дължат обяснение на хората за действията си, но интересно защо не го правят. Траят си, все едно нищо не се е случило.
    Росимир Матеев

  8. #28
    Потребител
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Горна Оряховица
    Мнения
    52

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Да сте виждали някой да покаже приспособление за изработка на сегмент или бутало? Няма и да видите, защото тези, дето знаят се крият като мишки. Ами планерите F3J? Да сте видели някой да публикува информация за изработка или конкретни данни?!?! Няма и да видите - хората "пари правят"!
    Георги кой прави планери F3J в България ??? Можеш ли да ми изброиш поне 1 , совен фирма НАН ???
    Не става въпрос за старите от преди 10 години технологии ....
    Няма такива .... просто .....
    Хората, които ги произвеждат не пишат по форумите, защото работят, а не си чешат езиците ....
    Достъпната технология за направата на един (не серийно) модел , я работят 5-6 човека, включително и аз ....
    Технологията е D-box .... Публикувал съм в раздела ракетомоделизъм, как си направих моя ракетопланер ....
    Еденици попитаха нещо, никой не ме последва ..... причината - много работа и сложно ....
    А до фабриката на НАН, предполагам много хора са я посетили и няма тайни особенни .... Просто технологията им не може да се прилага само за един модел (матриците са доста скъпи) ....
    Всеки който е бил там знае горе-долу как стават нещата, останалото е ОПИТ трупан с 20 години !!!
    Но мисля, че не е коректно да се коментира и показват снимки от фабриката, това си е техния труд и пот ....
    На мен лично Николай ми е обяснявал всичко, което съм го попитал и ми е казвал как точно да го направя, но неговата технология е за серийно производство .... а не за един модел ....
    Бил съм и в другата фабрика, която сега е в Пловдив, там нещата са 10 години назад, но пък правят евтини модели ....
    Моделите на НАН доминират в клас F3J в последните 6 години .... просто са най-добрите ....
    Ако ви интересува технологията D-box мога да покажа всичко подробно ....
    Между другото, при обсъждането с Николай, той ми каза, че за да стане леко - това е технологията .... много работа, но добър резултат ....
    Валентин Савов
    СК"Моделист" гр.Горна Оряховица

  9. #29
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Според мене много от моделистите от старото поколение са зле с компютърната грамотност и форумите са им последна грижа. Познавам такъв човек. Това е един от моите конструктори на соларни централи. Казва се Големанов. На външен вид е невзрачен, но всъщност е гений в конструирането. Печелил е конкурс в Австрия за някаква конструкция от типа на Айфеловата кула. Цял живот се е занимавал с моделизъм на самолети (планери) с ластичен двигател. Наричат ги ГУМЕНЯЦИ. Ако не знаете - това е нещо изключително сложно и прецизно. Такива модели не се купуват. Всеки си го конструира и прави сам самичък и прецизира до перфектност всеки един детайл. При този тип планери само механичните настройки изискват няколко месеца експерименти.

    Вътре в тези планери има някакво устройство, което прилича на механичен часовников механизъм. Сигурно има такива готови, но Големанов сам си го конструира и прави. Показвал ми го е. Човек изпада във възторг, когато види как това чудо цъка и дърпа едни малки лостчета, които променят ъгъла на елерони, елеватори, ръдери и т.н. И само като си помислиш, че това сигурно е стотна версия и всяка следваща е все по-съвършенна и по-съвършенна. Един цял живот, през който е натрупан колосален опит. Според мене е огромна загуба, ако това знание си остане в главата на един единствен човек.

    Между другото Големанов въобще не се интересува от състезанията в България. Ходи само на световни състезания, като не пропуска нито едно. И на всяко едно такова състезание обикновенно губи моделите си из горите тилилейски или пък ги подарява на някого, и когато се върне в България, запрята ръце и започва да прави нови, още по-съвършенни модели за следващата година. И така цял живот.

    За мене е чест да познавам такъв човек. Моята скромна помощ се изразява в това, да му помагам с компютрите и интернет, при закупуване на материали или при регистрация за поредното състезание. Такъв човек обаче никога няма да го накараш да седне в някой форум и да споделя знания. Предполагам, че в България има много такива.
    Росимир Матеев

  10. #30
    Потребител
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    Горна Оряховица
    Мнения
    52

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Според мене много от моделистите от старото поколение са зле с компютърната грамотност и форумите са им последна грижа. Познавам такъв човек. Това е един от моите конструктори на соларни централи. Казва се Големанов. На външен вид е невзрачен, но всъщност е гений в конструирането. Печелил е конкурс в Австрия за някаква конструкция от типа на Айфеловата кула. Цял живот се е занимавал с моделизъм на самолети (планери) с ластичен двигател. Наричат ги ГУМЕНЯЦИ. Ако не знаете - това е нещо изключително сложно и прецизно. Такива модели не се купуват. Всеки си го конструира и прави сам самичък и прецизира до перфектност всеки един детайл. При този тип планери само механичните настройки изискват няколко месеца експерименти.

    Вътре в тези планери има някакво устройство, което прилича на механичен часовников механизъм. Сигурно има такива готови, но Големанов сам си го конструира и прави. Показвал ми го е. Човек изпада във възторг, когато види как това чудо цъка и дърпа едни малки лостчета, които променят ъгъла на елерони, елеватори, ръдери и т.н. И само като си помислиш, че това сигурно е стотна версия и всяка следваща е все по-съвършенна и по-съвършенна. Един цял живот, през който е натрупан колосален опит. Според мене е огромна загуба, ако това знание си остане в главата на един единствен човек.

    Между другото Големанов въобще не се интересува от състезанията в България. Ходи само на световни състезания, като не пропуска нито едно. И на всяко едно такова състезание обикновенно губи моделите си из горите тилилейски или пък ги подарява на някого, и когато се върне в България, запрята ръце и започва да прави нови, още по-съвършенни модели за следващата година. И така цял живот.

    За мене е чест да познавам такъв човек. Моята скромна помощ се изразява в това, да му помагам с компютрите и интернет, при закупуване на материали или при регистрация за поредното състезание. Такъв човек обаче никога няма да го накараш да седне в някой форум и да споделя знания. Предполагам, че в България има много такива.
    Еееее Матеев, защо пишеш неща, с които не си запознат ....
    Това е класа в който аз се състезавам от 1980 година ....
    На незапознат човек, нещата му се струват невероятни, но това е само за незапознатите :)
    За Големанов мога да кажа, а други хора са го подтвърждавали, че е голям конструктор и инженер !!!
    Навремето режима не го е пускал на състезания в чужбина и е нямал възможност за изява, затова се е отказал почти .... допреди една година, когато реши да ходи на Световното в Аржентина .... и понеже в този клас никой не поиска да отиде (аз също) поради финансови причини .... Големанов взе участие в него .... Аз дълго го разубеждавах, да не участва, защото таксата е голяма и само ще похарчи парите си .... но той реши да участва ....
    Купи си най-добрия модел, гуменяк с електронен таймер от Игор Вивчар .... и участва ....
    Мога да кажа само, че на тези години няма как да участваш адекватно на големи състезания ....
    Самия Големанов е много приятен човек и събеседник, винаги има големи майтапи около него :)
    Но разказвайки случките и фактите, той ги украсява и така омайва хората, че незапознатите могат да ги приемат за невероятно чудо .... а нещата са много по-реални.....
    Авиомоделизма като спорт изисква съчетание на две важни качества, да си добър конструктор и моделист, а другото е да си опитен състезател и хладнокръвен играч ..... тове е стратегия и тактика на състезанието (при свободнолетящите)
    Хора, съчетаващи двете качества са най-добрите моделисти в спорта и стават Световни и Европейски шампиони
    (като пример мога да дам Костадин Абаджиев и Сашо Йорданов и др.)
    Жалкото е, че има отлични моделисти и коструктори, които никога няма да станат шампиони, заради липсата на психическа устойчивост и хладнокръвие .... Във всеки състезател има повече или по-малко от двата компонента, но шампиони стават не винаги най-добрите, а тия, които са играчи и имат ШАНС !!!
    Та за Големанов .... Отличен конструктор и моделист, но е много самоуверен и допуска груби грешки ....
    А се иска и физическа сила .... за да навиеш мотора максимално .... аз като навия подред три мотора, нямам сили за четвърти, трябва да си почина .... Аз му казах на Големанов, че не може да навива моторите .... то ми вика "ти ме подценяваш" :) ок ... а колкото до големи международни състезания, моите юноши са участвали на повече такива от Николай , просто него навремето не са го пускали, а сега на тези години му е трудно да се класира :)
    Та така .... а часовниковия механизъм, който толкова те е учудил е самоснимачка за руски фотоапарат "ФЕД",
    на която се добавят изпълнителните механизми .... така го правим от 40 години ..... железни механизми !!!
    Сега взеха да минават на електроника с едно серво, на за мен тази механика е номер 1 !!!
    Валентин Савов
    СК"Моделист" гр.Горна Оряховица

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен