+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 115

Тема: Електровелосипед или казано по нашенски Колело на ток

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Абсолютно съм готов да пробвам, даже имам тестов скутер, на който може да се направи. Въпросът е откъде може да се купи подобна система...
    Георги Русинов

  2. #2
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Няма смисъл да си харчиш парите- взимаш туристическа бутилка около 5 л. .Изхода на газта е отгоре и изпарението е вътре. Свързваш изхода директно към изпарителя,но бутилката е вертикална- с крана нагоре и караш- дано. Може да се наложи да правиш нов мощностен регулато на изхода на изпарителя,защото автомобилните на могат да затварят докрай и при ниска консумация не може да го регулираш. Успех. Ако тръгне не е лошо да боядисаш бутилката в черно.Не съм сигурен ,но може да има и проблеми с втечняване на газта в самия изпарител от голямото налягане-може да се наложат други непредвидени корекции-тия мои съждения са само теория.Четох някъде, че по подобна схема е правен климатик за кола с испаряване на газа в купето в радиатор за високо налягане преди изпарителя.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    За малки мощности, до около 10 - 15 коня може да се използва изпарение в бутилката. Демек, сондата не взема течн газ от дъното, а изпарена от горе. Все пак, мотор се кара в топлата част на годинта. По тази схема работят доста мотокари, вижте как са им закрепени бутилките. Те са обикновени битови и дават първо течна, а после изпарена.
    Преди време мои познат караше Пасат В2 1.6 с битова бутилка, която беше закрепена хоризонтално в багажника и в града нямаше проблем, навън нямаше мощност. Та мисълта ми е, че с обикновен изпарител-редуктор за кола, може да се кара малък мотоциклет без подгрев на изпарителя и с изпарена в бутилката газ. По тази схема карам електрогенератор Райдер на газ, работи перфектно с туристическа 5-литрова бутилка. Изпарителят е Стефанели, че е с по-малки габарити, но става всеки. Кеф ти електрически, кеф ти вакуумен.

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Е значи проблема е решен- малките скутери 4 такта ще вървят на газ.

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    Е значи проблема е решен- малките скутери 4 такта ще вървят на газ.

    Проблемът не може да се реши по този начин (с изправена бутилка и да се разчита на изпарението). Причините са няколко:

    1. Съвременните карбуратори на 4-тактовите мотопеди са доста сложно конструирани и нямат нищо общо с едновремешните от симсони, яви и т.н. По тая причина подаването на гориво трябва да е оптимално, защото и най-малкото несъответствие или неточност на сместта води до гаснене, задавяне или до неравномерна работа. При скутерите специално, паленето "на бутане" е невъзможно.

    2. Малките скутери и повечето мотопеди доста "друсат". Поради масово използвания размер на гумите 12 инача, карането по паваж или неравен път си е приключение. Газта е течна и тя постоянно ще се плиска в бутилката, особено ако е "туристическа". Това ще предизвика задавяне.

    Точно по тази причина работи безпроблемно генераторът на Николай - той не се движи, а и за неговата работа не е необходим кой знае какъв режим. Генераторите обикновено работят на едни и същи обороти, според консумацията на енергия. При тях няма постоянно боравене с газта, а ако го има, се случва твърде рядко - например при използване на бормашина или друг консуматор, който се включва и изключва периодично. И пак, въпреки това, режимите не са същите, защото дори с периодично включване, консумацията на уреда винаги е еднаква и не варира между няколко нива (освен ако не е бормашина, която напъваме с тяло или нещо от сорта, но въпреки това генераторът е така конструиран, че ще си отваря дросела толкова, колкото му е нужно)

    3. Остава отворен въпроса за изпарителя - на пазара просто няма такива с толкова малък дебит на газовата фаза.

    Могат да се изброят още много подобни причини. Казвам всичко това, защото вече съм минал многократно по този път и нещата абсолютно винаги са били компромисни. Подобна система е ненадеждна.
    Георги Русинов

  6. #6
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Ще си позволя да не съм съгласен.По първа точка- има след бутилката и изпарител и дори да попадне течна фаза там ще се изпари. Работата на един изпарител без подгряване преди да замръзне е поне 5 минути на празен ход. По втора точка- смесителя е извън карба и неговата конструкция не е от значение. ПО въпроса за регулатора ха газта- самия вакум регулира дебита на газта след изпарителя и от там нататък е въпрос на сечението на мощностния регулатор. Големината на изпарителя мисля не е функция на минималния дебит, а мисля че най-добре е да е вакумен. Трябва все пак да се пробва.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Влизаме в специфична област, която повече няма да коментирам. Само ще отбележа, че с колкото по-малък от максималния дебит работи един изпарител, токова е по-линейна характеристиката му.
    ..........................
    Когато бензиновият генератор захранва заваръчен апарат, или ъглошлайф, натоварването се променя доста по-динамично, сравнено с моторетка.
    Последна редакция от Николай; 13.06.2013 на 23:10.

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    Големината на изпарителя мисля не е функция на минималния дебит, а мисля че най-добре е да е вакумен. Трябва все пак да се пробва.

    Quote Originally Posted by Николай View Post
    Влизаме в специфична област, която повече няма да коментирам. Само ще отбележа, че с колкото по-малък от максималния дебит работи един изпарител, токова е по-линейна характеристиката му.
    ..........................
    Когато бензиновият генератор захранва заваръчен апарат, или ъглошлайф, натоварването се променя доста по-динамично, сравнено с моторетка.
    По въпроса за дебита - не знам дали някой от вас двамата е правил лично експерименти със скутери. За сметка на това, аз съм минал неколкократно по този път и ЕЖЕДНЕВНО карам скутер. Много добре знам каква е динамиката на подаване на газ, при това за кубатури от 36, та чак до 650... В момента в гаража си имам точно 4 такива екземпляра - 71сс ТМ двутактово, 125сс - Dayang 4-такта, 150сс - Epicuro пак 4 такта и 650сс - Burgman 2 цилиндъра, 4 такта, като всички са минали през опити за газификация. Успешна само на 150 и 650, защото 150 има повече апетит и не е толкова капризно, а 650 е инекцион - там нещата са лесни като детска игра. При ТМ-а газификацията бе неуспешна заради резонансната тръба. Ако я сваля и заменя със стандартен заглушител - няма проблем, но а нямам и мощност. Ако я поставя - имам режим само преди да влезе в резонанс. При Даян-га - разход 1,3 бензин, просто няма нагласяне в ниските и средни обороти с нормален автомобилен изпарител. За да стане, трябва изключително прецизен такъв, само че не мога да намеря.

    Под репликата "успешна" имам предвид мотора да работи така, както работи на бензин, без да се налага какъвто и да е компромис. Дефако и 4-те мотора работят на газ, но два от тях са компромисни - глъхнене, чат-пат задавяне и подобни чалъми, които на пътя привнасят дискомфорт.

    Да, принципно и двамата сте прави - колкото по-в долната граница на дебита, толкова по-добре... само че автомобилните изпарители са предвидени да подават огромни количества газ, в сравнение с консумацията на скутер 50 кубика. Опитвам се да кажа и на двамата, че от това страда РЕЖИМА, а ниските обороти са почти невъзможни за нагласяне.
    Вероятно (всъщност 100% сигурно) има начин да се нагласи, чрез различни приспособления и джиджавки, но аз лично предпочитам нещата да са "слагаш и работи", вместо безкрайно преправяне и компромиси.
    Вероятно съществуват достатъчно прецизни автомобилни изпарители, които могат да се монтират на мотопед, но аз досрга не съм намирал такъв. Може и в мен да е проблема - не споря!
    Георги Русинов

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    :)

    И аз съм с "триколка" Изрових го преди време от отдел забравени проекти.Било е някаква идея за голф-количка и забутана по рафтовете , но моторите се оказаха що-годе добри - английски, 300 Вата 24 В - редуктора не го знам колко е, но дава на изхода 530 оборота - измерено с тестер. С моделисткия ватметър и липо 6 кл дава стартов ток 45А ( при ускоряване ) след което се закрепва на 7-8 А ( това с моите 110 кг отгоре ) Контролера е набързо сглобен от мен с една 324 и 3 ирфз44 , задния ход е с релета т.е. сменя се с ключе .Макс скорост към 15-20 км - нямам скоростомер. Та, това си го ползвам за тестове ..а също да ходя за кафе
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Супер триколка!

    Аз днес карах ето това

    С полимерки е. С едно зареждане минава 40-45 км.

    Същото, с двигател 50сс е доста по-мудно и доста по-шумно!!! А 70сс-вариант (който карам от известно време) е направо чудовищно шумен. Имах идея за хибрид, но тя ще има нужда още да отлежи...

    Да се върна на електричките:
    На пазара има много подобни предложения. Повечето от тях са с "гелови" оловни акумулатори, които издържат една година и после... Продават се дори с опция "без гаранция" за по 400-500 лева. Интересното е, че всички се правят в Китай, но нивата на качество и оборудване са много различни. Това, което пробвах ( а аз изпробвах няколко различни варианта ) си показа точно тези качества, които са описани от дилъра - скорост, мощност, ергономичност. В съчетание с две години пълна гаранция и LiFePo4 батерии, предложението е доста примамливо.

    Очаквам мнения и се надявам да се оформи дискусия на тази тема, въпреки лиричните отклонения в предишните постове. Така или иначе няма сърдити, че темата се е разводнила, така че засега я оставям така.

    Всъщност това е и логичното развитие на подобни теми - след като търсим икономия в придвижването, защо да не обхванем всички възможни аспекти? Така ще стигнем секи за себе си най-бързо до истината. За мен тя се доближава до тротинетката от снимката по няколко причини:

    1. Електрическия велосипед е чудесно решение, но пробегът е ограничен от тежките оловни или скъпите полимерни батерии, които се предлагат фабрично.
    2. Фабричните електро-велосипеди (качествени) гонят цена около 2 000 лева и пробегът им рядко достига 20-22 километра, което за рамките на Троян (примерно) е прилично, но за Варна, София или Пловдив, е недостатъчно.
    2. По-мощните и съответно ергономични електро скутери предлагат по-дълъг пробег, но на цената на изключително тежка и ненадеждна оловна батерия. Тук нещата са на тото - ако китайците са сложили кадърни акумулатори, ще им се радваме 2, със зор 3 години. След това между 400 и 1200 лева за нови, което обезсмисля реализираната до този момент икономия. Имах идея вместо посочения в другата тема Вромос, да закупя два пъти по скъп и три пъти по-мощен електро макси-скутер, пълно подобие на притежавания вече от мен 150сс 4-тактов. Под пълно подобие разбирайте абсолютно 1:1 външен вид, окачване, спирачна система и т.н. Щеше да стане много добро сравнение между абсолютно еднакви МПС-та, но с различно задвижване. Уви, бюджетът ми не го позволява. Както и да е - скутера мога да закупя, но след 2 години ще трябва да сменям цели 5 акумулатора по 40 Ah..., защото скутера работи с толкова - 60 волта, 40 амперчаса (УАУ) и тежи цели 180 килограма...
    3. Ако батериите на по-големите и удобни скутери (над 1 киловат, достигащи до 5-6 киловата) са литиеви, то тяхната цена (на скутерите) достига 10 000 лева... което пак излиза от рамките на икономичния начин на придвижване, ако разделим цената на 5 години, колкото е приблизително живота на литиевите батерии.
    4. Тротинетката от снимката предлага много добра динамика и много изминати километри. Сгъва се, което я прави приложима в много случаи. Може да се използва всекидневно, дори при по-ниски температури, защото може да се движи и бавно, и бързо (за разлика от повечето скутери, които при скорост под 20 км/ч износват съединителя). Същата (тротинетката) предлага удобството на широка велосипедна седалка, има стабилно окачване, изключително здрава е, а батерията й е компактна и... литиева. :):) което означава, че в комплекта е включена иначе така скъпата и сложна електроника за заряд и баланс.
    А цената е повече от добра!!! Няма нужда да купувам електричка с оловни батерии, които после да мисля как да заменям с литиеви...

    Имам още 2-3 седмици обмисляне, след което ще продължа темата "Безплатен транспорт", където евентуално ще заменя първоначалния Вромос с една такава тротинетка. Трябва ми още малко време за размисъл. Очаквам и предложения за фотоволтаични панели, но там нещата също са доста разтегливи...

    Към Петьо: Спомням си, че Конрад предлагаха подобни оловни акумулатори - защо не се разходиш да разгледаш потребителския им каталог? Поне ако пише "гелови", значи ще са такива и ще се различават от китайската масовка. Само предположение.
    Последна редакция от ajcinema; 16.06.2013 на 13:00.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен