+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 115

Тема: Електровелосипед или казано по нашенски Колело на ток

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    Големината на изпарителя мисля не е функция на минималния дебит, а мисля че най-добре е да е вакумен. Трябва все пак да се пробва.

    Quote Originally Posted by Николай View Post
    Влизаме в специфична област, която повече няма да коментирам. Само ще отбележа, че с колкото по-малък от максималния дебит работи един изпарител, токова е по-линейна характеристиката му.
    ..........................
    Когато бензиновият генератор захранва заваръчен апарат, или ъглошлайф, натоварването се променя доста по-динамично, сравнено с моторетка.
    По въпроса за дебита - не знам дали някой от вас двамата е правил лично експерименти със скутери. За сметка на това, аз съм минал неколкократно по този път и ЕЖЕДНЕВНО карам скутер. Много добре знам каква е динамиката на подаване на газ, при това за кубатури от 36, та чак до 650... В момента в гаража си имам точно 4 такива екземпляра - 71сс ТМ двутактово, 125сс - Dayang 4-такта, 150сс - Epicuro пак 4 такта и 650сс - Burgman 2 цилиндъра, 4 такта, като всички са минали през опити за газификация. Успешна само на 150 и 650, защото 150 има повече апетит и не е толкова капризно, а 650 е инекцион - там нещата са лесни като детска игра. При ТМ-а газификацията бе неуспешна заради резонансната тръба. Ако я сваля и заменя със стандартен заглушител - няма проблем, но а нямам и мощност. Ако я поставя - имам режим само преди да влезе в резонанс. При Даян-га - разход 1,3 бензин, просто няма нагласяне в ниските и средни обороти с нормален автомобилен изпарител. За да стане, трябва изключително прецизен такъв, само че не мога да намеря.

    Под репликата "успешна" имам предвид мотора да работи така, както работи на бензин, без да се налага какъвто и да е компромис. Дефако и 4-те мотора работят на газ, но два от тях са компромисни - глъхнене, чат-пат задавяне и подобни чалъми, които на пътя привнасят дискомфорт.

    Да, принципно и двамата сте прави - колкото по-в долната граница на дебита, толкова по-добре... само че автомобилните изпарители са предвидени да подават огромни количества газ, в сравнение с консумацията на скутер 50 кубика. Опитвам се да кажа и на двамата, че от това страда РЕЖИМА, а ниските обороти са почти невъзможни за нагласяне.
    Вероятно (всъщност 100% сигурно) има начин да се нагласи, чрез различни приспособления и джиджавки, но аз лично предпочитам нещата да са "слагаш и работи", вместо безкрайно преправяне и компромиси.
    Вероятно съществуват достатъчно прецизни автомобилни изпарители, които могат да се монтират на мотопед, но аз досрга не съм намирал такъв. Може и в мен да е проблема - не споря!
    Георги Русинов

  2. #2
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Схемата слагаш и караш е най-лесна ,но няма тръпка.По въпроса с газификация на двутактов мотор всички експерименти рано или късно стигат до блокаж на мотора заради липсата на контрол на мазането-без значение какви схеми на мазане ползваш. Има изминали десетки хиляди километри, но накрая резултата е - блокаж на вала без да е изработил ресурса си . Аз лично не бих поел риска, камоли на клиент- винаги съм отказвал.

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Точно за това иде реч. Показаната от Ники система ми хареса много - тя е слагаш и караш, но не може да се намери.

    Впрочем, има как да се реши проблема с износването на вала. Слагат се няколко щуцера, през които да капе масло директно в областта на вала. Така са направени повечето двутактови скутери с разделно мазане - един щуцер капе в карбуратора, един под цилиндъра и два в зоната на вала.
    За сметка на малко повече масло, работата става и то без износване и опасност от заклинване. При моделните 4-тактови мотори принципът е подобен - долу отива много малко масло.
    Георги Русинов

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Запознат съм с много системи на мазане и смятам,че крайния резултат е блокаж. Не случайно собствениците на чз350 преди много години се отказаха от разделната система на мазане и започнаха да добавят маслото в горивото.

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    ЧЗ-тата нямат нищо общо с истината. Казвам го като собственик (вече бивш) на два такива мотора. Архаична немска концепция, тиражирана безкрайно много и безкрайно дълго от соц.-държавите в лицето на ижове, чезети, яви, декавета и тям подобни (в низходящ ред по отношение на годината на производство).
    В мазето ми още се мъдри (или май го подарих - не си спомням) двигател за едно от най-адските изчадия - Ява Велорекс... Триколка за "пътешествия" от метална стоманена тръбна конструкция, облечена с кожа. Двигателят й е странна приумица, съчетаваща в себе си следните "гениални" изобретения:

    - Династер (динамо-стартер), който служи като елмотор, щом му се подаде ток. Триколката няма задна скорост и за целта има превключвател - включваш го "назад", въртиш ключа и мотора пали наобратно... извършваш маневрата, гасиш и палиш "напред".
    - Принудително въздушно охлаждане - вероятно най-странното възможно решение - в лявата част на двигателя, на капака има отвор, заустен със семеринга, а през отвора минава удължение на коляновия вал, който върти ремъчна шайба, която върти двустранна турбина, разположена в специален кожух, захванат за двете глави на цилиндрите... При вариантите с двигател 250сс, това става с една проста перка
    - Крачен съединител - спор няма, едно от най-полезните неща. Ако човек се усъвършенства достатъчно, дори може да го използва при тръгване... с риск да се пребие. Какъв кеф - само щракаш скоростите, без да натискаш ръчката
    - Комбиниран лост за палене и скорости - това вече е стопроцентов хит. Обувките редовно ми бяха изпрошнати в опит да вкарам или изкарам лоста за някоя от двете му функции.

    Та за разделното мазане:
    Почти всички съвременни двутактови мотоциклети (изключая някои спортни варианти) са с разделно мазане. Дори има доста видове масла, на които специално е написано че не са подходящи за предварително смесване - повреждат се ако стоят повече от няколко часа в бензин.
    Георги Русинов

  6. #6
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Е последно- има ли контрол на мазането и ако има какъв е.Ако само се разчита на контрол на нивото в казана Няма ли пряк контрол - няма и сигурност и оттам само късмета остава. Все едно е да си караш колата без датчик за налягането в маслената магистрала.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен