+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 115

Тема: Електровелосипед или казано по нашенски Колело на ток

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    За тази цена ако минавам 70 километра, ще съм повече от доволен, защото алтернативата за същите километри е около хилядарка (оловни), на 3 пъти по-скъпо МПС...

    3 сезона са относително понятие - тези батерии няма да работят в екстремни режими. При кротка експлоатация аз лично смятам, че ще изкарат доста повече от 3 години (около 6-7).
    Използвам едни от най-качествените полимерки в не натоварени устройства. При написани 30С на батерията, аз черпя 0,5 до 2 максимум, като ежедневно се прави поне по един цикъл. За 5 години няма никакъв проблем по отношение на външния вид (подуване) или капацитета. Вероятно С-то е намаляло, но за моите нужди то не е от значение.

    В темата ми за Edge-540, която е във временен застой, мисля че показах една бордова батерия 2S 4000mAh, която беше предвидена за бордово захранване. Тъй като проектът е паркиран, трябва да използвам тази батерия за нещо друго. През тези 2 години, я ползвам за различни нужди и най-вече за да захранва една преносима машина. Правя й около 6-7 цикъла месечно и до този момент си е жива и здрава. Няма и следа от подуване и си отдава същия капацитет, който имаше като нова.

    Най-големият парадокс, обаче, е една 3S батерия 2200mAh, която купих в комплекта на един модел. Т.е. купих модела с нея. Беше използвана 3 години преди да купя модела, който е при мен вече 4-та година. Един цял сезон съм я карал, като я зареждах БЕЗ ДА Я БАЛАНСИРАМ. В името на експеримента, последната една година правя същото - използвам тази батерия, но БЕЗ да я балансирам при заряд. Балансирам я само когато я оставям зимата в Storage. Едва тази година (7-мата), усетих едва доловимо подуване след престой от . Клетките всички показваха еднакво напрежение. След зареждане до максимума, подуването изчезна...
    Георги Русинов

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    70 километра пробег - мечти!

    6 - 7 години живот - може, но не тези батерии на тази цена.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    :)

    Аз си мислех за един вариант - примерно: закупуват се поетапно, единични клетки по 5,8Ач - да кажем 6 броя ... прави се алуминиева кутия - сепарирана, за всяка клетка.В последствие се връзват в паралел х2 или х3 Изработва се система за следене на клетките ... като се забележи,че някоя не стига навреме заряда с другите - за ушите навън и нова .. А да, ще е хубаво да се разполага с 2-4 запасни . Само размисли ...

    п.п. м,да като са две в паралел - се подменят и двете - после се преглеждат - като цяло идеята е да се подменят бързо и ППС-то да не спира :)
    Последна редакция от sides; 24.06.2013 на 19:18. Причина: допълнение
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  4. #4
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Геловите акумулатори окончателно умряха.Пускам ги на контролен дозаряд,а те само се нагряват и миреше ужасно.Сега трябва да се търси варант.Нови гелови 4бр.х40лв или нещо друго.
    Петър Славов

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Е, за по 40 лева отдавна са си избили парите. За съжаление е въпрос на късмет, когато става въпрос за акумулатори.
    Пример - купих два абсолютно еднакви в един и същи ден от Кузмов. Една партида, поредни номера. Единия вече 4-та година безпроблемно ми пали мотоциклета, а изобщо не е проектиран за това. Става дума за смешно "сухо" акумулаторче 3,3 амперчаса при заводски изисквания минимум 7... след 4 зими върти като лудо и досега никога не съм го зареждал.

    Другото ми е в "универсалната стартерна кутия" и умира всеки месец ако не го заредя... Миналото лято едва въртеше 15 кубиков мотор.
    Георги Русинов

  6. #6
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Аз не карам много и затова 160лв.ще ме оправят.Проблема който споменаваш и на мен ми се струва неразрешим-да попаднеш на 4бр.еднакви акумулатори.Тези от оригиналния пакет ги огледах и включих с отворен капак на кутията в която са.Единия веднага,след включване на зарядното,започва да изруска пара и мирише ужасно.Другия се нагрява и изглажда подут,а двата останали си стоят мирно.Премерих напрежението на празен ход-10,8В,11,1В,12,9В и 13,1В.Общо-47,9В при необходими поне 56В.Зарядното е импулсно и немога да му премеря напрежението,но на него пише -59В-1,8А.Под напрежение от 44В контролера не включва мотора.Това съм установил към момента.
    Мисля да купя 4бр.гелови и каквото стане.Преминаване на друг вид ми се струва скъпо и нереоправдано.В интернет магазините Ли-По от порядъка на 8Ач-12бр се продават 599лв до 699лв.Намерих една обява на човек който прави пакети и зарядни Ли-Йон 15Ач-12бр,промишлени клетки,за цена 640лв. и зарядно за тях 50лв. лично на мен това ми струва скъпо.Не съм наясно и дали контролера ще понесе други акумулатори.
    http://www.alo.bg/1385989
    Последна редакция от passo; 08.03.2015 на 10:11.
    Петър Славов

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Моят съвет е да не си хабиш времето и парите за глупости. Слагай 4 оловни гелови, възможно най-евтини със същите параметри. От личен опит знам, че китайците фабрично слагат в изделията си възможно най-смотаните батерии, като башка не се знае как и колко ги е съхранявал търговеца. Слагай смело най-евтините, които намериш и ще те изкарат минимум двойно, спрямо оригиналните.
    Има в Конрад, има и в Кузмов.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 4 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 4 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен