+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 115

Тема: Електровелосипед или казано по нашенски Колело на ток

Threaded View

  1. #1
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Гошо,
    Благодаря за подсещането,ама съм ги проверил -имат на поносима цена,но не казват производител.Още не съм се отказал от мисълта за Ли-По или Ли-Фе.За сега карам по малко и си нося зарядното с мен.Където и да спра търся ток.Ще мисля и за малки соларни панели,които да се събират под седалката.При спиране да се разпъват и да дават достатъчно ток за дозаряд.Най важното е че карам по бавно и по икономично сега!Пускам по инерция навсякъде където може.
    Петър Славов

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    След кратък размисъл като че ли нещата започнаха да се изясняват. Излиза, че оловните акумулатори освен че са тежки, имат още няколко недостатъка.

    1. Зареждат се бавно. Бързият заряд ги съсипва по-бързо.
    2. Чувствителни са към сътресения.
    3. Стареят бързо, както откъм брой цикли, така и откъм фактор време.
    4. Стават все по-скъпи заради някакви екологични такси, които така и не успях да разуча подробно.


    Иначе казано бройка оловен акумулатор за скутер или колело струва:

    50 лева с ДДС за 12V/12Ah
    77 лева с ДДС за 12V/20Ah
    187 лева с ДДС за 12V/40Ah

    Това са най-масово използваните варианти, като с увеличаване на капацитета им, нараства и нуждата от повече на брой батерии.
    Например най-малкото, което се използва масово като напрежение и капацитет е 36 волта на 12 амперчаса. Това са 3 акумулатора по 50 лева.
    В горната граница - при 3-киловатовите мотопеди масово се използват 4 или 5 акумулатора по 40 амперчаса (60 волта), което излиза около 935 лева.


    При така направената сметка, използвайки оловни акумулатори, излиза че електрическият транспорт си заслужава само и единствено при едно условие - ако се използва МНОГО. Колкото повече, толкова по-добре. Точка 3 е особено интересна - оловните акумулатори се амортизират дори когато не се използват. Т.е. щем не щем, за да има някаква икономическа изгода, електрическия мотопед (колело) трябва да се експлоатира ежедневно, колкото се може повече. Тогава сметката излиза и цената се връзва.
    Ако, обаче, електрическото возило се използва малко (веднъж седмично или всеки ден, но на малки разстояния), тогава то излиза доста по-скъпо.

    Ето го и моят практически опит:
    4-тактов скутер, 50сс за 3,5 години и изминати 5 000 километра е похарчил общо 400 лева. В тази сума влиза бензина, 6 смени на масло и филтри плюс една смяна на ремък и ролки на вариатора. Включени са и 5 смени на диференциалното масло. Дефакто сумата е малко под 390 лева, но закръглям в посока нагоре.

    Ако измина тези километри с еквивалентен електрически скутер, след 3,5 години ще се наложи така или иначе да сменя акумулаторите. Тяхната стойност е 309 лева. За 5 000 километра ще изгоря ток за 20 лева. Дотук нещата са в полза на електричеството, но...

    Има едно огромно НО! Само който кара ежедневно мотопед, знае как се изминават 5 000 километра за 3 години и половина. Най-общо казано това са около 10 километра всеки ден, 6 месеца в годината. Или с други думи - половин година, абсолютно всеки работен ден да се ходи на работа (примерно), без значение дали времето е подходящо. На думи звучи чудесно, но на практика не е точно така. Дефакто, ако човек не е запален моторист, а ползва мотор само като транспорт, няма да се изкуши да кара, ако навън вали или ако прогнозата е лоша. Под 18 градуса температура също не е приятно.. Всъщност комфортното пътуване с мотор (до работа и обратно) не надхвърля 3 пълни месеца през годината. Казвам го от собствен опит, като този опит е натрупан в продължение на години, а аз съм преминал през всички фази на мотоманията. Ако съм 15-16 годишен, ще карам мотора дори в снега. Днес това е абсурдно. Гледам да си запазя външния вид (все пак не мога да се появя на работа мърляв или мокър, или целия в мухи...), а и този на возилото.

    Казано накратко - електрическите мотопеди са ефективни само за такъв начин на живот, който изисква постоянна употреба.
    Георги Русинов

  3. #3
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Много съм съгласен с гореизложеното,ще се опитам да изразя собствено становище.Аз карам всеки ден колата из града.За 4г. от 0 съм навъртял 75 000км.,не само в града.Всеки ден ходя при клиенти,обекти,срещи и домашни задължения това прави средно 50км. в града.Купих ел велосипед ,като си мислех да обикалям с него ,но уви.После си мисхлех да карам за удоволствие и пак уви-времето е кът.
    Сега за акумулаторите-напълно ме съгласи.Оловните са от вида- най кофти.Да се търси друг вариант е вече излишно.За сега съм замръзил всичко,стои си в гаража.Карам си колата и това е.Друго си е в жегите с климатик,пък и при тия непредсказуеми вълежи/преди седмица/.
    Ще мисля наистина за друг вид акумулатори,не оловни.Това е за сега!
    Петър Славов

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Аз доста умувах за същото возило като твоето, понеже за сравнително малко пари може да се преоборудва с полимерки.
    Например 4 такива батерии биха свършили работа, поне на теория. При това с повече капацитет от оловните и поне 3 пъти по-ниско тегло.
    Има два проблема - да се запаралелят 2х2 пакетите, при което ще достигнеш общ капацитет 16Ah и... разбира се следенето на разряда на отделните клетки. Вероятно няколко пищялки или някакъв евтин батери-монитор, изнесен като табло...
    Докато пиша, ми хрумна че може да се използват и само 2 такива батерии. 8Ah никак не са малко...
    Георги Русинов

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    4 такива батерии са около 420 долара, или над 850 лв с доставката. И може да не доживеят трети сезон експлоатация...

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    За тази цена ако минавам 70 километра, ще съм повече от доволен, защото алтернативата за същите километри е около хилядарка (оловни), на 3 пъти по-скъпо МПС...

    3 сезона са относително понятие - тези батерии няма да работят в екстремни режими. При кротка експлоатация аз лично смятам, че ще изкарат доста повече от 3 години (около 6-7).
    Използвам едни от най-качествените полимерки в не натоварени устройства. При написани 30С на батерията, аз черпя 0,5 до 2 максимум, като ежедневно се прави поне по един цикъл. За 5 години няма никакъв проблем по отношение на външния вид (подуване) или капацитета. Вероятно С-то е намаляло, но за моите нужди то не е от значение.

    В темата ми за Edge-540, която е във временен застой, мисля че показах една бордова батерия 2S 4000mAh, която беше предвидена за бордово захранване. Тъй като проектът е паркиран, трябва да използвам тази батерия за нещо друго. През тези 2 години, я ползвам за различни нужди и най-вече за да захранва една преносима машина. Правя й около 6-7 цикъла месечно и до този момент си е жива и здрава. Няма и следа от подуване и си отдава същия капацитет, който имаше като нова.

    Най-големият парадокс, обаче, е една 3S батерия 2200mAh, която купих в комплекта на един модел. Т.е. купих модела с нея. Беше използвана 3 години преди да купя модела, който е при мен вече 4-та година. Един цял сезон съм я карал, като я зареждах БЕЗ ДА Я БАЛАНСИРАМ. В името на експеримента, последната една година правя същото - използвам тази батерия, но БЕЗ да я балансирам при заряд. Балансирам я само когато я оставям зимата в Storage. Едва тази година (7-мата), усетих едва доловимо подуване след престой от . Клетките всички показваха еднакво напрежение. След зареждане до максимума, подуването изчезна...
    Георги Русинов

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    70 километра пробег - мечти!

    6 - 7 години живот - може, но не тези батерии на тази цена.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен