Най-накрая, след няколко години четене, проучване, изпробване и експерименти, най-сетне стигнах до практическата реализация на проекта.

Не съм писал и не съм показвал опитите си, но преминах през много варианти, докато се спра на най-подходящите според критериите ми.
А те са:
1. Ергономичност и ефективност (удобство и минимум енергия за максимален резултат)
2. Готина визия.
3. Лесна поддръжка / транспортиране / пренасяне
4. Максимално опростена конструкция.

Естествено, няма как всичко това да стане "от раз", затова ще работя едновременно по три велосипеда.
Единият е добре познатото "Балканче" - сгъвалка. Много е компактно и позволява да се направят много неща - по-добри и здрави капли, по-добри спирачки и т.н.
Вторият велосипед отново е "сгъвалка", но много компактна - с 20 инчови гуми и здрава рамка и задно окачване.

Снимки на тези два велосипеда ще публикувам скоро - не остава време да ги снимам. Балканчето е разглобено напълно. Предстоят няколко заварки за новите спирачки, пескоструене и нова боя.
Планирам двете сгъвалки да бъдат оборудвани с двутактови двигатели с принудително охлаждане на задното колело, а отпред електродвигатели с мощност между 750 и 1500 вата.

Черешката на тортата е третият велосипед. Успях да намеря оригинален Schwinn Stingray. За него купих 4-тактов двигател. Монтирането му ще е сериозно предизвикателство.








И за трите велосипеда, освен "пулстартер", предвиждам монтирането и на електрически стартер. Всъщност стартерите представляват компактни династери (динамостартери). Куплират се към двигателите чрез стандартен фланец. Когато им се подаде ток - въртят и палят двигателя. По време на работата му, генерират електричество, което ми е нужно за зареждането на батериите за електрическото задвижване. На този етап съм се спрял на клетки 18650, които ще бъдат свързани в конфигурации 12-14S, 5-6P. За целта купих няколкостотин качествени клетки с капацитет между 2,5 и 3,5 амперчаса.
Ако теглото и/или размерите надвишат предварителните сметки, ще мина на вариант LiFePo4 "меки" клетки от по 30 или 40 амперчаса.