+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 115

Тема: Електровелосипед или казано по нашенски Колело на ток

Threaded View

  1. #1
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Благодаря за линка,но ще търся в Бг.
    Петър Славов

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Точно това е лошото на оловните акумулатори (освен огромното тегло) - след 50-тия цикъл започват да не държат ток. Не помага и цикленето.

    На повечето места пишат, че имат живот 350 цикъла, но това е ала-бала. След 50, максимум 100 цикъла, започва бързо падане на капацитета. Всички подобни оловни акумулатори, които съм използвал, са се държали по един и същи начин - батерии за камери, батерии за компютри, за UPS-и и прочие.

    Използвал съм един трик - още с първите симптоми на падане на капацитета отварях капачетата (на геловите са капсуловани), и под попивателната хартия има гумени тапи - клапани. Добавях по няколко милилитра дестилирана вода и капацитетът отново се възстановяваше, но след още 50 цикъла пак същото. Последващо връщане към живот вече е с нищожен шанс. Но не всички имат такава конструкция.

    За нови акумулатори ще ти отидат около 200 лева. Ако ги разбиеш по километри, ще видиш че разходът ти е двойно по-голям, отколкото за бензин и масло. Затова трябва да се мисли в посока литиеви акумулатори, ако изобщо има смисъл... Май "зеленият" транспорт не е толкова зелен.

    P.s. Отскоро забелязвам тревожна тенденция. Миналата година си купих акумулатор за колата на стойност 100 лева. Тази година същият акумулатор вече струва 186 лева, а под 120 не мога да открия. Казват, че имало повишение на акцизите...
    Георги Русинов

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Май "зеленият" транспорт не е толкова зелен.
    Ако искаш евтино екологично возило, вземаш 4-тактов скутер и му слагаш газ. Продват изпарители специално за мотоциклети.

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by Николай View Post
    Ако искаш евтино екологично возило, вземаш 4-тактов скутер и му слагаш газ. Продват изпарители специално за мотоциклети.
    Можеш ли да покажеш такъв изпарител? Линк или просто снимка. Ще ми е много интересно.
    Георги Русинов

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    Напиши в Гугъл lpg for motorcycle, вземи си по-голяма бира и се наслаждавай:

    http://www.youtube.com/watch?v=OCxay7qhKZ4

    http://www.youtube.com/watch?v=dQApitlUZtg

    http://www.alibaba.com/product-gs/21...itch_pipe.html

    Моторетките имат достатъчно място за 5-литрова газова бутилка и ще се возиш евтино и безпроблемно, без да мислиш колко ток има в батериите и дали не са се подули, пък колко ще стъпи смяната и прочие. Сметката на електриката съм я правил и като драснеш чертата, не излиза.

    Тук може да прочетете за електроконверсия на Голф - http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=52&t=200196

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by Николай View Post
    Напиши в Гугъл lpg for motorcycle, вземи си по-голяма бира и се наслаждавай:...

    Моторетките имат достатъчно място за 5-литрова газова бутилка и ще се возиш евтино и безпроблемно...
    На мен това ми е повече от ясно, защото съм минал неколкократно по тоя път. Въпросът ми беше зададен с друга цел... а именно:

    У нас много трудно се намират изпарители, които не изискват гореща вода. Изцяло електрически съществуват (линк, посочен от теб го илюстрира), но е почти невъзможно да се закупят у нас. Освен това имат огромна консумация и това се отразява зле на повечето мотопеди (претоварване на генератора и т.н.).
    Както сам забелязваш, тези "специфични" изпарители имат определени означения, спрямо мощността на двигателя, респективно неговото потребление на газ в газова фаза. Това още повече затруднява намирането на такъв изпарител...
    А защо такъв? Защото повечето мотопеди са "въздухарки" - нямат водно охлаждане. Може да се използва маслена магистрала, но това означава доста работа по мазилната система (намиране на отвод, най-често с преправяне на тапата-цедка) и допълнително масло, което да циркулира в нея.
    Невъзможно е използването на автомобилен изпарител (редуктор), поради малката кубатура на мотопедите...

    При мотоциклетите е различно - там може да се използва автомобилна система без проблеми. Такова нещо вече съм реализирал и използвал успешно на 650-кубиков скутер с двуцилиндров инжекционен двигател, където поставих газов инжекцион.

    Въпросът е как да се справим с проблема при масово използваните 50-кубикови мотопеди с въздушно охлаждане. Отвоговорът на въпроса никак не е прост, а реализацията също е деликатна работа. Общо взето "слагаш и караш" не става.


    Иначе съм съгласен напълно, че това е най-икономически оправданото решение. Аз го практикувам навсякъде, където мога.
    Електрическото МПС може да бъде изгодно само ако се употребява ежедневно и акумулаторите издържат поне 5 години. Иначе наистина няма смисъл.
    Георги Русинов

  7. #7
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Имам някакво предчувствие,че изпаряването може да стане в самата бутилка, а самия изпарител само да редуцира налягането и подаде в двигателя. Естествено това би било възможно при ниска консумация,каквато е и при малките кубатури. За пример бих дал най-0бикновена газова горелка. Друг пример- ако смукателната тръба в ботилката е високо може да се движите на газ дори и 5 км ,но при нисък дебит. Заслужава да се пробва. Най много да се изстудите на бутилката.Може да е готино да седнеш лятос на нея- това е шега.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    :)

    Хех ... да постна и моето мнение : Да се занимаваш с подобна инсталация на нещо от порядъка 500 см3 + го разбирам (не съвсем ) , но е ясно, че като навиеш масура, подобен мотор харчи х2 на една средна колица ...... но да тормозите една "тротоазетка " с 50 см3 ...е не го разбирам ... целта е : да спечелим 1 лв или 1,50 лв на сто км с цената на сумати часове приспособяване, неопределимо висок риск за водача ! редовен абонат на станцията ... увеличение на общата маса на фона на 3-4 те конски силици с които разполага подобно моторче (от които не е ясно, колко ще оцелят след трансформацията ) .. и т.н. Не, че нещо, но темата е за : Ел. велосипед


    П.п. последното ми двуколесно беше KX250F ... хахах -- с газ ?!! няма да има такъв майтап


    Доп.: през 1992 г. имах възможността да се порадвам на ямаха 50 см3 , 9 кончета ... до към 6000-7000 оборота - средния разход беше около 1,8 - 2,0 л на 100 км ... в случай, че изпадаш в екстаз до 12 000 -- съответно - 3,5 - 4 литра ... скорост максимална 110 км/ч ..... после се занимавах с едни италиански отрочета, които си вървяха с 130км/ч ....но разхода бе --- наистина- не искате да знаете ;–) та тъй ... всякакви ги има ... само споделям ...Поздрави !
    Последна редакция от sides; 13.06.2013 на 08:53. Причина: допълнение :–)
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by sides View Post
    Хех ... да постна и моето мнение : Да се занимаваш с подобна инсталация на нещо от порядъка 500 см3 + го разбирам (не съвсем ) , но е ясно, че като навиеш масура, подобен мотор харчи х2 на една средна колица ...... но да тормозите една "тротоазетка " с 50 см3 ...е не го разбирам ... целта е : да спечелим 1 лв или 1,50 лв на сто км с цената на сумати часове приспособяване, неопределимо висок риск за водача ! редовен абонат на станцията ... увеличение на общата маса на фона на 3-4 те конски силици с които разполага подобно моторче (от които не е ясно, колко ще оцелят след трансформацията ) .. и т.н. Не, че нещо, но темата е за : Ел. велосипед


    П.п. последното ми двуколесно беше KX250F ... хахах -- с газ ?!! няма да има такъв майтап


    Доп.: през 1992 г. имах възможността да се порадвам на ямаха 50 см3 , 9 кончета ... до към 6000-7000 оборота - средния разход беше около 1,8 - 2,0 л на 100 км ... в случай, че изпадаш в екстаз до 12 000 -- съответно - 3,5 - 4 литра ... скорост максимална 110 км/ч ..... после се занимавах с едни италиански отрочета, които си вървяха с 130км/ч ....но разхода бе --- наистина- не искате да знаете ;–) та тъй ... всякакви ги има ... само споделям ...Поздрави !
    Идеята е да се движим икономично и парите, които влагаме в транспорт да се използват за нещо по-полезно. В основата си тази идея е свързана с проблемът, наречен ТРАНСПОРТ, който касае всеки жител на планетата. Лично аз желая да се придвижвам от точка А до точка Б с възможно по-малко средства, а спестените такива да харча за по-приятни или полезни неща. Мога да ходя на работа с колата, но не го правя, защото ходенето до същата (работа) с макси-скутер ми излиза 3-5 пъти по-евтино. Годишно спестявам между 700 и 1200 лева от разликата в консумацията на двете превозни средства. Грехота е да се возя сам в 4-местна кола само за да отида на работа или да напазарувам за семейството си.

    Сметката ми е проста:
    Колата ми харчи бензин за около 18 лева на 100км в града.
    Същата кола, използвайки LPG ми струва около 8-10 лева за всеки 100км.
    Скутер 150сс 4-тактов, при внимателна експлоатация ми струва около 4,6 до 5 лв за 100км.

    Месечно изминавам 2 - 3 000км, ходейки до работата си и вършейки домашни задължения (пазаруване, ходене до село и прочие).
    Ако минавам тия километри с колата на бензин, ще харча 360 - 540 лева за гориво.
    На газ това ми струва 180 - 270лева
    Със скутера ми излиза около 93 - 140.

    Тоест, аз икономисвам всеки месец малко под или малко над 100 лева (между 90 и 120) и колкото повече пътувам, толкова повече икономисвам...
    За 6 месеца, колкото е топлия сезон, в джобчето ми дрънкат 700 лева от разликата между кола на газ и скутер и още 700 лева, ако на колата нямах газ...

    Тези пари предпочитам да похарча за ядене и пиене, за модели, за нови дрешки, за всичко останало, но не и за да слушам виртуалното дрънчене на върволицата стотинки, излизащи през ауспуха ми.

    От тук нататък сметката може да бъде коренно различна, ако вложа в уравнението спортен дух, високи обороти, мощности, "ластици" по светофарите и дръпки с приятелчета... Не ги влагам, защото искам да пътувам ИКОНОМИЧНО, а не да се състезавам.

    По-сериозният въпрос е дали уравнението не може да бъде още по-печелившо, без да се налага да правя сериозни компромиси. Мисля, че това е идеята и на самата тема - сигурен, удобен и приятен транспорт, който е икономичен и в същото време екологичен.

    Тези дни мисля да покажа едно колкото алтернативно, толкова и агресивно превозно средство. Персонално, със спортен нрав и идиотска визия. Надявам се да успея да го реализирам...
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен