+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 115

Тема: Електровелосипед или казано по нашенски Колело на ток

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Първи впечатления: МНОГО ЗАБАВНА ИГРАЧКА!!!

    И много полезна! Наложи се рано-рано да зазимя мотоциклетите...

    Заглеждам това колело от няколко години. В известните магазини се появяваше в различни конфигурации - отснабдено с външна батерия и аксесоари (но без окачване) на сравнително ниска цена го има навсякъде. Варира от 800 до 1100 лева.
    По-високото ниво на здравина БЕЗ аксесоари се намираше на сравнително нелоша цена (около 1300 лева). Най-високото ниво на окачване до миналата година се продаваше БЕЗ аксесоари (калници, багажник и други такива) за доста по-висока цена (около 1 600 лева).
    Тази година за пръв път го видях на аналогична цена, но оборудвано сравнително добре. Рамката позволява както дискови, така и обикновени спирачки. Колелото е с много здрава и лека рамка, предната спирачка е дискова (с жило), а задната е обикновена. Но... рамката и джантата позволяват монтиранието И на дискова спирачка отзад. Джантите са двойни, усилени. Дерейльорът е марков и сравнително добър.
    С това към Балканчето ще добавя и тази занимавка. Ще монтирам армирани гуми, хидравлични дискови спирачки отпред и отзад, както и предница с повече ход. На практика не е нужен, но разполагам с качествена маркова чисто нова предница, която пасва идеално.
    Купих и двигател с вътрешно горене, който започвам да подготвям за монтаж.

    Първи проби:
    С едно зареждане при ниска скорост (около 15 км/ч) се изминават над 60 километра САМО на ток.
    С пълна газ максималната скорост с мен е около 32-34 км/ч. Изминатото разстояние на пълна газ в този случай е около 25-30 километра.
    С асистент, пробегът може да бъде и над 100 километра, в зависимост от нивото на подпомагане.

    За съжаление нямам пълен менюъл на контролера. Има 16 нива, от които в ръководството са описани едва 8... В интернет намерих частична информация, за съжаление не пълна. Тия дни ще пиша на българския търговец. Надявам се да ми предостави пълно упътване.

    Хубавото (което и търсех) е, че елдвигателят не добавя абсолютно никакво усилие при каране като чист велосипед.
    Батерията е поместена в рамката и подсигурена срещу кражба. Може да се рециклира. Цената на нов комплект клетки е под 200 лева.
    Колелото е доста леко. Тежи около 17 килограма.
    Зарежда се за между 3 и 5 часа в зависимост от състоянието на батерията и външната температура.
    Георги Русинов

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Тази седмица ходих на работа с елосипеда.
    5 дни по 10 километра плюс още 13 километра, които изминах в града, отново по работа.
    Поддържах скорост 15 - 20 км/ч, като понякога съм стигал и до 25. Навиците от мотоциклетите ме карат неволно да навивам "масура", за да догонвам инстинктивно потока коли.
    Всичко това САМО на ток - общо 63 километра. Използвах педалите единствено за да активирам масура. Ако не се завъртят поне четвърт оборот в началото, газта не работи.
    Остана още малко ток - индикаторът показваше 36 волта в покой, но не исках да оставям батерията да нощува полупразна.
    Зареди се за 3,5 часа.

    Много съм впечатлен!

    Ето и самата батерия:





    Мястото й е тук:



    И се заключва:

    Георги Русинов

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Преди около 3 седмици се наложи да зазимя велосипеда, поради невъзможност да използвам двуколесни в близките 6 месеца. Наложи се да претърпя медицински "тунинг", който изисква поне половин година възстановяване.

    Равносметката за малко повече от месец употреба на возилото и около 500 изминати километра е:
    1. Много удобно за град с инфраструктура за велосипеди! Това е възможно най-бързият транспорт в час пик.
    2. Това, че е сгъваемо и леко, му дава допълнително предимство - лесно се качва по етажи и съхранението му не изисква много място.
    3. 100 km = 0.09лв. (девет стотинки на сто километра).
    4. Въпреки безумно ниския разход, инвестицията няма "избиване", освен ако човек не сменя по два автобуса в посока... Но дори тогава ще е за поне 2 години. Така че, идеята е "за идеята", а не от икономически съображения.
    5. Не на последно място - този модел е много по-здрав от събратята си (сгъвалки) с външна батерия.
    6. Нулевото съпротивление на мотора при режим чист велосипед е супер. При изчерпване на тока се прибирам без проблеми на педали. Семейните велоразходки също са възможни без да се налага да ползвам друг велосипед.
    Георги Русинов

  4. #4
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Бързо възстановяване и весели празници ти желая!
    Впечатляваща машинка!
    Как се справя с изкачването на баири ?
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Няколко пъти съм качвал "Бетонният мост" и надлез "Родопи". Може да ги качи само на ток, но помагам с педалите. За леки наклони става, но за по-сериозни е грехота да го мъча. Все пак е само 250 вата.
    Силата на това колело е в три неща -
    1. Леко и компактно
    2. Зарежда се бързо
    3. Като свърши тока продължаваш спокойно.
    Георги Русинов

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    А какво ви е мнението за модерната напоследък изгъзица:


    ?
    Георги Русинов

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Натрупах достатъчно информация и личен опит, за да споделя впечатления от първо лице, единствено число.
    Напоследък залитам силно в посока електрически транспорт. Като гледам как вървят нещата, си правя извода, че след 5 до 10 години този вид транспорт ще е преобладаващ. Има много спорове по темата, но така или иначе посоката е една.
    Като всеки потребител без опит, и аз се интересувах основно от батериите на моите ел. транспортни средства и най-важният въпрос беше: "Колко ще изкара и колко струва нова?".
    Още със закупуването на първия си ел. скутер преди години, аз започнах да обмислям варианти за нова батерия (нищо, че "старата" е чисто нова).
    Оказа се, че съм грешал...
    Днес батериите са последното нещо за което се сещам.

    Това е така по две причини. Първата е, че акумулаторните пакети в днешно време са все по-устойчиви и все по-"умни". Втората причина е, че с годините натрупах знания и опит, които помагат да запазя акумулатора в кондиция за много по-дълъг период от време.
    И конкретно към тротинетката:
    Купих я в началото на есента. Избрах вариант с по-мощен двигател и по-голяма батерия. Конкретният модел разполага с 300 (600 пикова) вата мощност и пробег в ежедневен режим от 45 километра.
    Първото и най-силно впечатление ми направи управлението. Умишлено избрах тротинетка, която е от компактен вид. Има тротинетки с широки и дебели гуми, както и с подобаващо окачване... но са тежки и не се вписват в таргета ми.
    А таргетът беше: компактно средство, което да може да се носи в ръка; да се сгъва за секунди и да се побира в купето и/или багажника на всякакъв автомобил.
    Следва продължение...
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен