Сигурно трябва да се направи разграничаване на целите на един подобен продукт.

Дотук ясно виждам две направления:

1. Моторизиране на леко превозно средство с цел подобряване на настоящите му динамични качества (например велосипед, който искаме да се движи "сам" и по-бързо")

2. Оптимизиране на разходите за придвижване.

Точка 2 е интересна, защото най-евтино излиза да се ходи пеша, но това е за сметка на скоростта и товароносимостта на човека. Следващото ниво е велосипед, но става само за кратки разстояния и нулева товароносимост.

Следвайки логиката, аз съм се насочил към универсално превозно средство, което да ми позволи да се придвижвам в града на първо място евтино, с не особено висока скорост и някаква товароносимост (1-2 торби покупки). Превозно средство, което може да се движи "с пари" и "без пари".
Продължавайки пътя на логическата мисъл, започнах да експериментирам първоначално с конвенционални МПС-та. Скутерът от предишния ми пост е 4-тактов, 150 кубически сантиметра. Способен е да развива скорост до 120 км/ч, но при спазване на правилата за движение в града (50км/ч), неговият разход е едва 1.3 литра на 100 километра (!!!!!) или с други думи 3,30 лева за 100км.
В сравнение с автомобила ми, разликата е 3-6 пъти, в зависимост от средата.

Хубаво... ама бензин. Зависимост от рафинерии, дистрибутори, акциз и данък. Ок, минаваме на електричество!

На пазара се предлагат готови решения за велосипеди и готови електро-скутери. Каква е разликата - както каза Бовянски - трудно ще качиш скутер по етажите. Следователно тук има една разделителна точка - НАЧИНЪТ НА СЪХРАНЕНИЕ и достъп до МПС-то. Очевидно тя е доста важна за различните потребители. За мен проблемът е решен с гараж под наем - 50 лева месечно и няма мъка по етажите, колата ми стои на топло и сухо, моторите мога да вадя без проблем. Но... 50 лева са си 50 лева.


Значи какво става: за мен решението е ХИБРИДНО моторно средство или няколко превозни средства за различните цели.
От много години си "играя" по темата "МОТОКОЛЕЛО". Направил съм няколко велосипеда с двигатели и едно мини-моторче от нулата. Всички те имат някакви предимства пред оригиналите и доста недостатъци. Недостатъците са главно в практичността на двете им функции - крачна и моторна. Ако има мотор е СУПЕР, но като свърши горивото механичните загуби от съединителя не са много приятни за въртящия педалите...
За радост, на пазара се появиха китайските комплекти ДВГ за велосипед. Те са толкова практично измислени, че буквално за един час стандартен велосипед се моторизира, при това с минимално добавяне на тегло.
След дълго търсене успях да намеря 80сс двигатели, които струват около 250 лева бройката. Комплектовани са с всичко, необходимо за монтажа. Неслучайно публикувах линка с двата вида задвижване, защото както казах по-горе горивата са доста неприятна тема.

След всичките тези размисли, къде реализирани, къде само размисли, стигнах до идеята да монтирам още един двигател, но електрически. Така когато "имам пари за бензин" - мога да си позволя лукса да бръмча. Когато не желая да харча за гориво - мога да заредя акумулаторите. А чудесното е, че ДВГ може да ми зарежда акумулаторите в движение...

Та така ги виждам аз нещата - универсално МПС, което да може да движи един брой задник, два броя торби, да е леко, здраво, надеждно и адски икономично!

Засега тези качества ги притежава само скутера на снимката. На него лесно може да се монтира един 100-80 директно на съединителя или през още един съединител, за да не се товари елмотора с празен ход. Има и доста място за акумулатори. Надявам се някой ден да реализирам проекта...
За капак - една фотоволтаична клетка на капака на куфара и... всичко ще е идеално.



Що се касае за електро-велосипедите. Елдвигателят от линка представлява готова за монтаж 26 цолова капла. С едно зареждане на 3-те оловни акумулатора може да се изминат около 40-50 километра на средна скорост. Както вече казах, същите капли съм ги виждал в Конрад на цена 250-260 лева. Мощността е напълно достатъчна за придвижване с обичайната за велосипед скорост. Наклоните НЕ СА за велосипеди.
Ако се мине на варианта монтаж на моделен бръшлес, тогава цялата механична част се усложнява, защото всяка една предавка ще затрудни въртенето на педалите. Това е основното предимство на вградените в каплата двигатели - имат масивен въртящ момент и почти нулево въздействие, когато не се използват.