+ Ново Мнение
Страница 9 от 12
ПърваПърва ... 5 6 7 8 9 10 11 12 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 81 до 90 от общо 115

Тема: Електровелосипед или казано по нашенски Колело на ток

  1. #81
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    За тази цена ако минавам 70 километра, ще съм повече от доволен, защото алтернативата за същите километри е около хилядарка (оловни), на 3 пъти по-скъпо МПС...

    3 сезона са относително понятие - тези батерии няма да работят в екстремни режими. При кротка експлоатация аз лично смятам, че ще изкарат доста повече от 3 години (около 6-7).
    Използвам едни от най-качествените полимерки в не натоварени устройства. При написани 30С на батерията, аз черпя 0,5 до 2 максимум, като ежедневно се прави поне по един цикъл. За 5 години няма никакъв проблем по отношение на външния вид (подуване) или капацитета. Вероятно С-то е намаляло, но за моите нужди то не е от значение.

    В темата ми за Edge-540, която е във временен застой, мисля че показах една бордова батерия 2S 4000mAh, която беше предвидена за бордово захранване. Тъй като проектът е паркиран, трябва да използвам тази батерия за нещо друго. През тези 2 години, я ползвам за различни нужди и най-вече за да захранва една преносима машина. Правя й около 6-7 цикъла месечно и до този момент си е жива и здрава. Няма и следа от подуване и си отдава същия капацитет, който имаше като нова.

    Най-големият парадокс, обаче, е една 3S батерия 2200mAh, която купих в комплекта на един модел. Т.е. купих модела с нея. Беше използвана 3 години преди да купя модела, който е при мен вече 4-та година. Един цял сезон съм я карал, като я зареждах БЕЗ ДА Я БАЛАНСИРАМ. В името на експеримента, последната една година правя същото - използвам тази батерия, но БЕЗ да я балансирам при заряд. Балансирам я само когато я оставям зимата в Storage. Едва тази година (7-мата), усетих едва доловимо подуване след престой от . Клетките всички показваха еднакво напрежение. След зареждане до максимума, подуването изчезна...
    Георги Русинов

  2. #82
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    70 километра пробег - мечти!

    6 - 7 години живот - може, но не тези батерии на тази цена.

  3. #83
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    :)

    Аз си мислех за един вариант - примерно: закупуват се поетапно, единични клетки по 5,8Ач - да кажем 6 броя ... прави се алуминиева кутия - сепарирана, за всяка клетка.В последствие се връзват в паралел х2 или х3 Изработва се система за следене на клетките ... като се забележи,че някоя не стига навреме заряда с другите - за ушите навън и нова .. А да, ще е хубаво да се разполага с 2-4 запасни . Само размисли ...

    п.п. м,да като са две в паралел - се подменят и двете - после се преглеждат - като цяло идеята е да се подменят бързо и ППС-то да не спира :)
    Последна редакция от sides; 24.06.2013 на 20:18. Причина: допълнение
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  4. #84
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Геловите акумулатори окончателно умряха.Пускам ги на контролен дозаряд,а те само се нагряват и миреше ужасно.Сега трябва да се търси варант.Нови гелови 4бр.х40лв или нещо друго.
    Петър Славов

  5. #85
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Е, за по 40 лева отдавна са си избили парите. За съжаление е въпрос на късмет, когато става въпрос за акумулатори.
    Пример - купих два абсолютно еднакви в един и същи ден от Кузмов. Една партида, поредни номера. Единия вече 4-та година безпроблемно ми пали мотоциклета, а изобщо не е проектиран за това. Става дума за смешно "сухо" акумулаторче 3,3 амперчаса при заводски изисквания минимум 7... след 4 зими върти като лудо и досега никога не съм го зареждал.

    Другото ми е в "универсалната стартерна кутия" и умира всеки месец ако не го заредя... Миналото лято едва въртеше 15 кубиков мотор.
    Георги Русинов

  6. #86
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Аз не карам много и затова 160лв.ще ме оправят.Проблема който споменаваш и на мен ми се струва неразрешим-да попаднеш на 4бр.еднакви акумулатори.Тези от оригиналния пакет ги огледах и включих с отворен капак на кутията в която са.Единия веднага,след включване на зарядното,започва да изруска пара и мирише ужасно.Другия се нагрява и изглажда подут,а двата останали си стоят мирно.Премерих напрежението на празен ход-10,8В,11,1В,12,9В и 13,1В.Общо-47,9В при необходими поне 56В.Зарядното е импулсно и немога да му премеря напрежението,но на него пише -59В-1,8А.Под напрежение от 44В контролера не включва мотора.Това съм установил към момента.
    Мисля да купя 4бр.гелови и каквото стане.Преминаване на друг вид ми се струва скъпо и нереоправдано.В интернет магазините Ли-По от порядъка на 8Ач-12бр се продават 599лв до 699лв.Намерих една обява на човек който прави пакети и зарядни Ли-Йон 15Ач-12бр,промишлени клетки,за цена 640лв. и зарядно за тях 50лв. лично на мен това ми струва скъпо.Не съм наясно и дали контролера ще понесе други акумулатори.
    http://www.alo.bg/1385989
    Последна редакция от passo; 08.03.2015 на 11:11.
    Петър Славов

  7. #87
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Моят съвет е да не си хабиш времето и парите за глупости. Слагай 4 оловни гелови, възможно най-евтини със същите параметри. От личен опит знам, че китайците фабрично слагат в изделията си възможно най-смотаните батерии, като башка не се знае как и колко ги е съхранявал търговеца. Слагай смело най-евтините, които намериш и ще те изкарат минимум двойно, спрямо оригиналните.
    Има в Конрад, има и в Кузмов.
    Георги Русинов

  8. #88
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Гошо,
    Много си прав и аз така си мислех.Намерил съм 12Ач/12В гелови по 42,90лв/бр и ще ги купя.Търговеца дава 6м. гаранция.Мисля,че е малко,но за тази цена си струват, според мен.Искам само да видя датата на производство и купувам.Ще пиша тия дни като ги купя.
    Петър Славов

  9. #89
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Здравейте отново!

    Време е да съживим форума и след дъъъълга почивка, започвам отново с пълни сили.
    В моделарските теми ще се разпишем с нови модели още утре, а по тази тема искам да споделя малко опит.

    Става дума за по-преди възникналата дискусия на тема "Пропан бутан на мотопед". Тъй като последните 2 години съм активен моторист и това в съчетание с хобито дава интересни резултати, най-напред успях да реша проблема с подгряването на евентуалният газов изпарител чрез топлината от горещото двигателно масло.
    На този етап този основен проблем е решен, при това много удачно: чрез специална планка, която прекъсва маслената магистрала, водеща към разпределителния вал (за двигатели SOHC - с горен разпределителен вал), отклонявайки я към друго желано трасе (в случая маслен радиатор) и връщайки я обратно.

    Изпълнението, което показвам е с цел добавяне на допълнително охлаждане. Маслото напуска двигателя, охлажда се и се връща обратно в най-горещата зона, но с доста по-ниска температура, като по този начин охлажда много ефективно.

    Няма да губя място с показване на процеса, а ще покажа готовото изпълнение. Така изглежда мотопедът ми отдалече. На пръв поглед не се забелязва никаква интервенция:



    Поглед отблизо, обаче, разкрива чудесен маслен радиатор и изработените специално за целта термоустойчиви тръби:








    В момента се опитвам да реша "проблема" с дебита на обикновен автомобилен изпарител (но много компактен) и съм на път да го реша. Резултатите са много добри. По-скоро ме притеснява вида и евентуалното място на съда с газ. Най-вероятно ще го изработя ръчно от неръждаема стомана. Още обмислям къде точно да бъде поставен, но имайки предвид малките му размери (максимум 4 литра), най-вероятно ще го поставя под куфара (респ. багажника), тъй като там има подходяща ниша. По този начин няма да се вижда. За изпарителя има достатъчно място под палстмасовите капаци. Свързването на маслото най-вероятно ще стане преди масления радиатор с цел по-бързо преминаване "на газ", тъй като радиаторът охлажда доста ефективно.

    На едно друго МПС, всъщност детска играчка на дъщеря ми, която е със същия тип двигател, но с по-голяма кубатура (90сс) реализирах същата система, но изнесох радиатора в най-предната част на АТВ-то и добавих термостат и вентилатори. Този двигател е по-натоварен термично и въпреки че е предвиден да се охлажда САМО от насрещния въздушен поток (който е страшно оскъден), аз не се поколебах да го "охладя", при това сериозно - чрез 3 вентилатора. Един, насочен към радиатора, втори доста по-голям, който обдухва най-топлата част на двигателя (в зоната на изпускателния клапан) и трети, който обдухва цилиндъра "челно", дублирайки естествения въздушен поток. За разлика от мотопеда ми, тук тръбопроводите са по-дълги.

    И така, на пръв поглед нищо необичайно:



    Поглед отблизо на радиатора:



    Тръбопроводите за маслото и закрепването:



    Термостата, закрепен близо до изпускателната тръба и подбран така, че да включва при 115 градуса с хистерезис 20 градуса:



    Постарах се да намеря такова място на термостата, че при активиране на 115 и деактивиране на 95, успявам да поддържам температура на маслото в двигателя минимум 80 и максимум 85 градуса в най-големите летни жеги. Това на практика е повече от идеално - една сравнително постоянна температура.

    Големият вентилатор и плочката за маслото:



    Както и крайният резултат - едно щастливо момиченце, което се забавлява да вози ненормалния си баща, барабар с биричките отзад в розовата кошница:



    https://www.youtube.com/watch?v=MldRfzZCNL8

    Жена ми, противно на всяка логика, също се забавлява доста:

    https://www.youtube.com/watch?v=NMuK27Wm918


    Ами... продължавам по темата с нови експерименти, които ще публикувам. Следващият ми проект е хибридно задвижване (като в началото на темата), но не точно на велосипад, а на друг мотопед, но с педали, който може да се придвижва както с двигател, така и изцяло на педали. В момента работя по добавянето на бръшлес двигател към въпросното МПС. То е още по-компактно от мотопеда, показан по-горе и позволява безпроблемно придвижване в градска среда.

    Ето го малкото животинче:







    При тегло 38 килограма, добавянето на малък електродвигател и неголямо количество батерии ще е лесно. Още обмислям какво да бъде предаването - зъбчато или ремъчно. Отхвърлям верижното по ред съображения, но затова ще стане дума по-нататък.
    Георги Русинов

  10. #90
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387


    Страхотна работа!
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен