+ Ново Мнение
Страница 8 от 12
ПърваПърва ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 71 до 80 от общо 115

Тема: Електровелосипед или казано по нашенски Колело на ток

  1. #71
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Запознат съм с много системи на мазане и смятам,че крайния резултат е блокаж. Не случайно собствениците на чз350 преди много години се отказаха от разделната система на мазане и започнаха да добавят маслото в горивото.

  2. #72
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    ЧЗ-тата нямат нищо общо с истината. Казвам го като собственик (вече бивш) на два такива мотора. Архаична немска концепция, тиражирана безкрайно много и безкрайно дълго от соц.-държавите в лицето на ижове, чезети, яви, декавета и тям подобни (в низходящ ред по отношение на годината на производство).
    В мазето ми още се мъдри (или май го подарих - не си спомням) двигател за едно от най-адските изчадия - Ява Велорекс... Триколка за "пътешествия" от метална стоманена тръбна конструкция, облечена с кожа. Двигателят й е странна приумица, съчетаваща в себе си следните "гениални" изобретения:

    - Династер (динамо-стартер), който служи като елмотор, щом му се подаде ток. Триколката няма задна скорост и за целта има превключвател - включваш го "назад", въртиш ключа и мотора пали наобратно... извършваш маневрата, гасиш и палиш "напред".
    - Принудително въздушно охлаждане - вероятно най-странното възможно решение - в лявата част на двигателя, на капака има отвор, заустен със семеринга, а през отвора минава удължение на коляновия вал, който върти ремъчна шайба, която върти двустранна турбина, разположена в специален кожух, захванат за двете глави на цилиндрите... При вариантите с двигател 250сс, това става с една проста перка
    - Крачен съединител - спор няма, едно от най-полезните неща. Ако човек се усъвършенства достатъчно, дори може да го използва при тръгване... с риск да се пребие. Какъв кеф - само щракаш скоростите, без да натискаш ръчката
    - Комбиниран лост за палене и скорости - това вече е стопроцентов хит. Обувките редовно ми бяха изпрошнати в опит да вкарам или изкарам лоста за някоя от двете му функции.

    Та за разделното мазане:
    Почти всички съвременни двутактови мотоциклети (изключая някои спортни варианти) са с разделно мазане. Дори има доста видове масла, на които специално е написано че не са подходящи за предварително смесване - повреждат се ако стоят повече от няколко часа в бензин.
    Георги Русинов

  3. #73
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Е последно- има ли контрол на мазането и ако има какъв е.Ако само се разчита на контрол на нивото в казана Няма ли пряк контрол - няма и сигурност и оттам само късмета остава. Все едно е да си караш колата без датчик за налягането в маслената магистрала.

  4. #74
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    :)

    И аз съм с "триколка" Изрових го преди време от отдел забравени проекти.Било е някаква идея за голф-количка и забутана по рафтовете , но моторите се оказаха що-годе добри - английски, 300 Вата 24 В - редуктора не го знам колко е, но дава на изхода 530 оборота - измерено с тестер. С моделисткия ватметър и липо 6 кл дава стартов ток 45А ( при ускоряване ) след което се закрепва на 7-8 А ( това с моите 110 кг отгоре ) Контролера е набързо сглобен от мен с една 324 и 3 ирфз44 , задния ход е с релета т.е. сменя се с ключе .Макс скорост към 15-20 км - нямам скоростомер. Та, това си го ползвам за тестове ..а също да ходя за кафе
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  5. #75
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Супер триколка!

    Аз днес карах ето това

    С полимерки е. С едно зареждане минава 40-45 км.

    Същото, с двигател 50сс е доста по-мудно и доста по-шумно!!! А 70сс-вариант (който карам от известно време) е направо чудовищно шумен. Имах идея за хибрид, но тя ще има нужда още да отлежи...

    Да се върна на електричките:
    На пазара има много подобни предложения. Повечето от тях са с "гелови" оловни акумулатори, които издържат една година и после... Продават се дори с опция "без гаранция" за по 400-500 лева. Интересното е, че всички се правят в Китай, но нивата на качество и оборудване са много различни. Това, което пробвах ( а аз изпробвах няколко различни варианта ) си показа точно тези качества, които са описани от дилъра - скорост, мощност, ергономичност. В съчетание с две години пълна гаранция и LiFePo4 батерии, предложението е доста примамливо.

    Очаквам мнения и се надявам да се оформи дискусия на тази тема, въпреки лиричните отклонения в предишните постове. Така или иначе няма сърдити, че темата се е разводнила, така че засега я оставям така.

    Всъщност това е и логичното развитие на подобни теми - след като търсим икономия в придвижването, защо да не обхванем всички възможни аспекти? Така ще стигнем секи за себе си най-бързо до истината. За мен тя се доближава до тротинетката от снимката по няколко причини:

    1. Електрическия велосипед е чудесно решение, но пробегът е ограничен от тежките оловни или скъпите полимерни батерии, които се предлагат фабрично.
    2. Фабричните електро-велосипеди (качествени) гонят цена около 2 000 лева и пробегът им рядко достига 20-22 километра, което за рамките на Троян (примерно) е прилично, но за Варна, София или Пловдив, е недостатъчно.
    2. По-мощните и съответно ергономични електро скутери предлагат по-дълъг пробег, но на цената на изключително тежка и ненадеждна оловна батерия. Тук нещата са на тото - ако китайците са сложили кадърни акумулатори, ще им се радваме 2, със зор 3 години. След това между 400 и 1200 лева за нови, което обезсмисля реализираната до този момент икономия. Имах идея вместо посочения в другата тема Вромос, да закупя два пъти по скъп и три пъти по-мощен електро макси-скутер, пълно подобие на притежавания вече от мен 150сс 4-тактов. Под пълно подобие разбирайте абсолютно 1:1 външен вид, окачване, спирачна система и т.н. Щеше да стане много добро сравнение между абсолютно еднакви МПС-та, но с различно задвижване. Уви, бюджетът ми не го позволява. Както и да е - скутера мога да закупя, но след 2 години ще трябва да сменям цели 5 акумулатора по 40 Ah..., защото скутера работи с толкова - 60 волта, 40 амперчаса (УАУ) и тежи цели 180 килограма...
    3. Ако батериите на по-големите и удобни скутери (над 1 киловат, достигащи до 5-6 киловата) са литиеви, то тяхната цена (на скутерите) достига 10 000 лева... което пак излиза от рамките на икономичния начин на придвижване, ако разделим цената на 5 години, колкото е приблизително живота на литиевите батерии.
    4. Тротинетката от снимката предлага много добра динамика и много изминати километри. Сгъва се, което я прави приложима в много случаи. Може да се използва всекидневно, дори при по-ниски температури, защото може да се движи и бавно, и бързо (за разлика от повечето скутери, които при скорост под 20 км/ч износват съединителя). Същата (тротинетката) предлага удобството на широка велосипедна седалка, има стабилно окачване, изключително здрава е, а батерията й е компактна и... литиева. :):) което означава, че в комплекта е включена иначе така скъпата и сложна електроника за заряд и баланс.
    А цената е повече от добра!!! Няма нужда да купувам електричка с оловни батерии, които после да мисля как да заменям с литиеви...

    Имам още 2-3 седмици обмисляне, след което ще продължа темата "Безплатен транспорт", където евентуално ще заменя първоначалния Вромос с една такава тротинетка. Трябва ми още малко време за размисъл. Очаквам и предложения за фотоволтаични панели, но там нещата също са доста разтегливи...

    Към Петьо: Спомням си, че Конрад предлагаха подобни оловни акумулатори - защо не се разходиш да разгледаш потребителския им каталог? Поне ако пише "гелови", значи ще са такива и ще се различават от китайската масовка. Само предположение.
    Последна редакция от ajcinema; 16.06.2013 на 13:00.
    Георги Русинов

  6. #76
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Гошо,
    Благодаря за подсещането,ама съм ги проверил -имат на поносима цена,но не казват производител.Още не съм се отказал от мисълта за Ли-По или Ли-Фе.За сега карам по малко и си нося зарядното с мен.Където и да спра търся ток.Ще мисля и за малки соларни панели,които да се събират под седалката.При спиране да се разпъват и да дават достатъчно ток за дозаряд.Най важното е че карам по бавно и по икономично сега!Пускам по инерция навсякъде където може.
    Петър Славов

  7. #77
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    След кратък размисъл като че ли нещата започнаха да се изясняват. Излиза, че оловните акумулатори освен че са тежки, имат още няколко недостатъка.

    1. Зареждат се бавно. Бързият заряд ги съсипва по-бързо.
    2. Чувствителни са към сътресения.
    3. Стареят бързо, както откъм брой цикли, така и откъм фактор време.
    4. Стават все по-скъпи заради някакви екологични такси, които така и не успях да разуча подробно.


    Иначе казано бройка оловен акумулатор за скутер или колело струва:

    50 лева с ДДС за 12V/12Ah
    77 лева с ДДС за 12V/20Ah
    187 лева с ДДС за 12V/40Ah

    Това са най-масово използваните варианти, като с увеличаване на капацитета им, нараства и нуждата от повече на брой батерии.
    Например най-малкото, което се използва масово като напрежение и капацитет е 36 волта на 12 амперчаса. Това са 3 акумулатора по 50 лева.
    В горната граница - при 3-киловатовите мотопеди масово се използват 4 или 5 акумулатора по 40 амперчаса (60 волта), което излиза около 935 лева.


    При така направената сметка, използвайки оловни акумулатори, излиза че електрическият транспорт си заслужава само и единствено при едно условие - ако се използва МНОГО. Колкото повече, толкова по-добре. Точка 3 е особено интересна - оловните акумулатори се амортизират дори когато не се използват. Т.е. щем не щем, за да има някаква икономическа изгода, електрическия мотопед (колело) трябва да се експлоатира ежедневно, колкото се може повече. Тогава сметката излиза и цената се връзва.
    Ако, обаче, електрическото возило се използва малко (веднъж седмично или всеки ден, но на малки разстояния), тогава то излиза доста по-скъпо.

    Ето го и моят практически опит:
    4-тактов скутер, 50сс за 3,5 години и изминати 5 000 километра е похарчил общо 400 лева. В тази сума влиза бензина, 6 смени на масло и филтри плюс една смяна на ремък и ролки на вариатора. Включени са и 5 смени на диференциалното масло. Дефакто сумата е малко под 390 лева, но закръглям в посока нагоре.

    Ако измина тези километри с еквивалентен електрически скутер, след 3,5 години ще се наложи така или иначе да сменя акумулаторите. Тяхната стойност е 309 лева. За 5 000 километра ще изгоря ток за 20 лева. Дотук нещата са в полза на електричеството, но...

    Има едно огромно НО! Само който кара ежедневно мотопед, знае как се изминават 5 000 километра за 3 години и половина. Най-общо казано това са около 10 километра всеки ден, 6 месеца в годината. Или с други думи - половин година, абсолютно всеки работен ден да се ходи на работа (примерно), без значение дали времето е подходящо. На думи звучи чудесно, но на практика не е точно така. Дефакто, ако човек не е запален моторист, а ползва мотор само като транспорт, няма да се изкуши да кара, ако навън вали или ако прогнозата е лоша. Под 18 градуса температура също не е приятно.. Всъщност комфортното пътуване с мотор (до работа и обратно) не надхвърля 3 пълни месеца през годината. Казвам го от собствен опит, като този опит е натрупан в продължение на години, а аз съм преминал през всички фази на мотоманията. Ако съм 15-16 годишен, ще карам мотора дори в снега. Днес това е абсурдно. Гледам да си запазя външния вид (все пак не мога да се появя на работа мърляв или мокър, или целия в мухи...), а и този на возилото.

    Казано накратко - електрическите мотопеди са ефективни само за такъв начин на живот, който изисква постоянна употреба.
    Георги Русинов

  8. #78
    Потребител Аватар на passo
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр.Пловдив
    Мнения
    59

    Много съм съгласен с гореизложеното,ще се опитам да изразя собствено становище.Аз карам всеки ден колата из града.За 4г. от 0 съм навъртял 75 000км.,не само в града.Всеки ден ходя при клиенти,обекти,срещи и домашни задължения това прави средно 50км. в града.Купих ел велосипед ,като си мислех да обикалям с него ,но уви.После си мисхлех да карам за удоволствие и пак уви-времето е кът.
    Сега за акумулаторите-напълно ме съгласи.Оловните са от вида- най кофти.Да се търси друг вариант е вече излишно.За сега съм замръзил всичко,стои си в гаража.Карам си колата и това е.Друго си е в жегите с климатик,пък и при тия непредсказуеми вълежи/преди седмица/.
    Ще мисля наистина за друг вид акумулатори,не оловни.Това е за сега!
    Петър Славов

  9. #79
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Аз доста умувах за същото возило като твоето, понеже за сравнително малко пари може да се преоборудва с полимерки.
    Например 4 такива батерии биха свършили работа, поне на теория. При това с повече капацитет от оловните и поне 3 пъти по-ниско тегло.
    Има два проблема - да се запаралелят 2х2 пакетите, при което ще достигнеш общ капацитет 16Ah и... разбира се следенето на разряда на отделните клетки. Вероятно няколко пищялки или някакъв евтин батери-монитор, изнесен като табло...
    Докато пиша, ми хрумна че може да се използват и само 2 такива батерии. 8Ah никак не са малко...
    Георги Русинов

  10. #80
    Автор
    Регистриран
    Jan 2013
    Мнения
    122

    4 такива батерии са около 420 долара, или над 850 лв с доставката. И може да не доживеят трети сезон експлоатация...

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен