Quote Originally Posted by soton View Post
Аз не само разбирам а и имам ценза да преподавам - разбира се и аз научавам нови неща.Та да се върнем на темата :формулата се ползва само че за феритни тела а вашите двигатели доколкото разбрах са железни,така че не я размахвай.Точно това в същност ме учудва - и при колекторните двигатели импулсите в ротора са в същия порядък на честотата но там мощностите са ниски.Относно конеца - теста се прави за по ниски обороти и резутатите се ексраполират за колкото искаш защото зависимостта между обототите и тока е линейна.Който иска да направи теста може да си я изчисли - например при D=5 мм за един оборот се навиват олколо 16 мм конец ,при 100 об.- 1.6 м.,при 1000 - 16 м. ,което е напълно възможно за един експеримент.
Това е най простия тест.Има и по сложни,но не са толкова точни.

Колега, заиграването с моделни елмоторчета и конци най-вероятно ще доведе до отрязани или прежулени пръсти. Не те съветвам да го правиш, освен ако в главата ти не се върти някоя налудничава идея...

Сега, тук сме предимно хора моделисти. Т.е. правим и си играем с играчки, наречени моделчета.
В последните няколко години електродвигателите в нашето хоби се развиха значително, а производителите на двигатели все повече се стараят да ни угодят. Моторчетата стават все по-малки, по-леки и по-мощни.

За да не откриваш топлата вода и за да не правиш безсмислени и безполезни И НАЙ-ВЕЧЕ ОПАСНИ експерименти, МОЛЯ ТЕ да се свържеш с някой от нас и да осъществиш ЖИВ контакт. Демек - наживо. Аз лично те каня, ако имаш път през Пловдив, да ти демонстрирам няколко електродвигателя и ти сам да прецениш дали изобщо може да се подлагат данните им на съмнение и в какви граници.

Разбери, че тук до един сме Тома-неверници, но забележи как почти няма (да не кажа няма) теми, в които дадена техника да се подлага на съмнение...

Ако цял живот си имал вземане-даване с колекторни мотори, то е повече от ясно, че няма как да схванеш докъде са стигнали "нашите" двигатели само по инфо от интернет.
На втора страница от темата пуснах няколко филмчета с демонстрации, но май не си ги изгледал...

На тези филмчета ясно се вижда как двигателче с размера на юмрук задвижва възрастен човек и то с немалко ускорение и с немалка скорост. Моля те, прегледай ги отново и ако не ти направи впечатление, ние спираме с приказките.