+ Ново Мнение
Страница 4 от 5
ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 31 до 40 от общо 42

Тема: NIMH i NICD акумолотори

  1. #31
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Напротив - прави цикли с умната зареждачка, но ако наистина искаш да разбереш колко е истинския капацитет в момента, най-добре е преди това да заредиш батериите ДО ДУПКА. Това обаче не се гарантира от Delta Peak функцията.

    По магазините и техномаркетите се продават разни зареждачки-евтинийки за NiCd и NiMH, които в общия случай са куча марка и са големи боклуци, но точно в това е и тяхната сила. Обикновенно тези зареждачки са просто някакво изправителче с някакъв лимит на тока и нищо повече. Голяма част от тях нямат Delta Peak и точно те са подходящи за този режим, който препоръчвам. Четеш на гърба на кутийката какъв ток осигуряват и после смяташ колко часа трябва да зареждаш, за да се натъпче 1.4C.

    През годините за различни нужди съм купувал различни такива боклуци и към момента имам пълен кашон с всякакви такива, но точно те са безценни в случай като този. Имам такива с ток 50mA, имам и с 500mA, имам и една камара междинни. И преди време когато си правих експерименти с възстановяване на стари батерии, точно тези зареждачки куча марка ми свършиха много добра работа. Само трябва да смяташ времето, но не е беда и да презаредиш батериите с повече от 1.4C. Една NiCd и NiMH батерия си взема точно толкова енергия, от колкото се нуждае, и след това преобразува излишъка в топлина. Тoзи процес е безопасен за батериите, което означава, че можеш спокойно да ги презареждаш с колкото си искаш. Важното е обаче да не ги прегрееш, затова се предпочитат токове от по 50 или най-много 100 mA.
    Росимир Матеев

  2. #32
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Аз днес успях да се сблъскам с този приблем и съживя кадмиеви клетки паднали до нулата. Решението е МНОГО ГОЛЯМ ток за кратко време. В умрелите клетки стават необратими химични процеси и единствения начин да се въстановят е да се подадат за кратко време големи токове. например 1000 милиамперчаса клетка с 3 ампера заряден ток за 5 минути се въстанови до 1.3 вотла (без да загрее ваобще) след това с нисък ток се дозарежда...съживих така 3 клетки.Някои направо използват еклектрожен за да подадат много голям ток и напрежение за кратко време (секунди) със същия резултат но споредмен е опасно за самата клетка...
    Имам чувството че колегата мери грешно с амперметъра -трябва да е свързан поседователно на някакъв товар...
    А минимално напрежение на разреждане на кадмиеви е 0.85 на металхидридни 0.9-1
    Аз имам въпрос относно зареждачка Imax B6- когато зареждам кадмиеви/металхидридни в ръчен и автоматичен режим каква е разликата?
    До колкото разрах при ръчен режим винаги поддържа тока който съм задал а при автоматичен не превишава стойността която съм задал и заряда става много бавно? Какво е по специфичното при автоматичен заряд?
    Габриел Димитров
    Варна

  3. #33
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by gabriel.dimitrov View Post
    ... Решението е МНОГО ГОЛЯМ ток за кратко време. В умрелите клетки стават необратими химични процеси и единствения начин да се въстановят е да се подадат за кратко време големи токове. например 1000 милиамперчаса клетка с 3 ампера заряден ток за 5 минути се въстанови до 1.3 вотла (без да загрее ваобще) след това с нисък ток се дозарежда...съживих така 3 клетки.Някои направо използват еклектрожен за да подадат много голям ток и напрежение за кратко време (секунди) със същия резултат но споредмен е опасно за самата клетка...
    Ти... сериозно ли..?
    Електрожен!?


    http://www.youtube.com/watch?v=cfLbL6CWlOY
    Последна редакция от ajcinema; 14.05.2010 на 13:04.
    Георги Русинов

  4. #34
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Да сериозно!!!
    Ето виж: http://www.youtube.com/watch?v=H60xtiY8gXE (гледай от 4тата минута нататък същинската част)
    Клипа който показваш не е презареждаема батерия, а със обикновена!
    Първо се прави наобратно няколко пъти (обърнат поляритет) и след това се обръща и се прави още няколко пъти.
    Габриел Димитров
    Варна

  5. #35
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Според мен това е глупаво.
    Неделчо Брънчев

  6. #36
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    На мен също ми се вижда странно но явно само големия ток успява да направи необратимите хим реакции обратими. Аз нямам електрожен в нас и затова го правя със зарядното и разбира се доста по малък ток и после вече циклирам с по малък ток. Засега се получава. В клетка 1000 милиамперчаса успях да вкарам със 0.1 ампер заряден ток 1121 милиамперчаса. Загряване няма но зарядното винаги спира заряда рано (още преди да започне да загрява батерията) защото съм активирал делта пика.
    Габриел Димитров
    Варна

  7. #37
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Габриеле, досега се стараех да не се връзвам на "съветите", които бълваш във всички области - знайни и незнайни. Но мисля, че е крайно време да помислиш доколко е редно да ги даваш, и дали някое дете няма да вземе да повярва и в крайна сметка да си извади очите или да се осакати, пускайки ЕЛЕКТРОЖЕН през батерийка. Разбери, че става О П А С Н О !!!

    С риск да си навлека проблеми (както това се е случвало), ще се постарая да не оставам равнодушен към твърдения от подобен характер (електрожен) и ще удрям по една "контра" където се наложи.
    Я сега си представи, че 12-годишният Х вземе, че прочете това и отиде да го пробва с електрожена на баща си да зареди батерийка? Съзнаваш ли каква беля може да си отвори?
    На твое място бих ПРЕСТАНАЛ да давам съвети и бих се ЗАХВАНАЛ с правенето и карането на моделите.

    И понеже най-вероятно ще ми отговориш в стил "Ама то го пише в интернет", ще ти обясня кое-що за НЕОБРАТИМИТЕ процеси. Те точно затова са НЕОБРАТИМИ, защото НЕ МОГАТ да се "обърнат". Една умряла батерия се ИЗХВЪРЛЯ и на нейно място се купува НОВА. Батериите, независимо какви са те, са пълни с отровни и канцерогенни химикали. Освен това имат определен живот - съвкупност от фактори (време и параметри), при които са годни за употреба. След това стават ОПАСНИ както за живота и здравето на човека, така и за околната среда. Никоя батерия не може да бъде "ВЪЗСТАНОВЕНА" 100%. Може да се изцеди още малко прослужено време, но всяко нещо си има край и граници. Материалите, от които са направени батериите са под силно корозивно въздействие на химикалите (най-често калиева основа). Те чисто механически не издържат дълго във времето. Освен това самите електролити се замърсяват и изпаряват.
    Ще ти го кажа още веднъж: Щом една батерия "умре", тя трябва да се замени с НОВА. Батериите са консуматив, а не злато на кюлчета.
    Георги Русинов

  8. #38
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by gabriel.dimitrov View Post
    В клетка 1000 милиамперчаса успях да вкарам със 0.1 ампер заряден ток 1121 милиамперчаса.
    Аз мога да вкарам 20 000 или ако искаш 100 000 милиампера в клетка от 1000 милиамперчаса. Въпросът е не колко ще вкараш, а колко ще изкараш после. И с какво натоварване ще ги изкараш.
    Я й дай разряд 1А и виж колко ще източиш! Я изкара минута, я не...
    Георги Русинов

  9. #39
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Разреждах я още предния ден след 1вите цикли- изкарах около 800 но засега съм доволен...
    За това си прав тя може цял ден да стои на заряд и да "вкарам" 200000...
    От целия пакет (10 келтки) имаше само 3 умрели и тази се представя най зле-ако резултатите не се са добри ще ги изхвърля както казваш а от останалите клетки ще направя например захранване за щипка на свещ или нещо друго а за дрелката ще ползвам полимерен акумулатор.
    Забравих да напиша-разреждах я с 0.5 ампера.
    Габриел Димитров
    Варна

  10. #40
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Имам NiCd акумулатори, произведени в далечната 1965-та година, които все още работят. Но за какво ли са ми тези акумулатори? За да им сменям електролита на всеки 6 месеца, да ги промивам с дестилирана вода, да им сменям капсул-вентилите и изобщо да си играя с тях, когато нямам друга работа. Да, тези акумулатори работят като нови, но усилията, които полагам за тях струват повече, отколкото е ползата, която извличам. По тази причина от доста време НЕ се занимавам с такива упражнения. Купувам НОВ акумулатор, използвам го душмански 1-2 години и после го ИЗХВЪРЛЯМ. По този начин винаги разполагам с перфектни акумулатори и не мисля в какво състояние са.
    Тук идва един друг тънък момент - да се подберат такива акумулатори (разбирай вид и марка), които да отговарят на следните критерии:
    1. Да не са "ментета"
    2. Да отдават толкова, колкото пише
    3. Да имат малък саморазряд
    4. Да държат на голям товар.
    Ако изпълнят всичките тези точки, значи съм улучил десятката. Уви, това рядко се случва. Затова редовно експериментирам с нови и нови видове клетки. Изводите, до които съм стигнал са много и най-различни, но не си позволявам да ги пиша под формата на съвети, защото понякога са противоречиви. Само веднъж си позволих да дам пример за най-добрите клетки (според мен) на този етап. Това са SANYO ENELOOP. Наистина по всички 4 показателя са най-доброто от Nixx технологиите, до което съм се докосвал. Една батерийка струва 4-6 лева.
    Габриеле, веднага ти го казвам в прав текст - събираш парички и си купуваш SANYO ENELOOP! След което за 2-3 години забравяш що е то проблеми с никеловите клетки... След тези 2-3 години ще си натрупал повечко опит и ще мислиш по друг начин, но НЯМА да си рискуваш живота с електрожен или нещо подобно. Така че няма смисъл да се разтягат локуми, след като нещата са ясни и топлата вода е открита.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен