+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 11

Тема: Hobbyking Wireless Battery Tracker 869Mhz - Ревю

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Hobbyking Wireless Battery Tracker 869Mhz - Ревю

    Както вече знаете, благодарение на Матеев, при мен попадна това устройство за следене състоянието на батерията в полет. Ще се постарая да опиша всички плюсове и недостатъци в тази тема. Решил съм да тествам трекера в полет на електро и ДВГ модел, както и на земя. Ще се постарая да отговоря на всякакви въпроси, стига да има такива. :)

    И така, ето го и самият Tracker:



    Техническите му данни са скромни:

    Тегло на предавателчето - 7 грама
    Тегло на приемника - 35 грама
    Разстояние (според Хобисити) - 300-400 метра.
    Брой отчитани клетки - от 2 до 6 (* 1 клетка не може да бъде отчетена)
    Вградената батерия в приемника е двуклетъчна полимерка.


    Включването на системата става по следния начин:
    1. Предавателчето се закача за балансерния извод на батерията.
    2. Приемника се включва и непосредствено след това чрез натискане на единствения бутон се избира броя на клетките.
    3. След 3 секунди системата заработва.

    Стандартно светят зелени диоди за всяка клетка от батерията, когато напрежението им е над 3,7 волта. Когато напрежението падне под 3,7 волта, светват червените диоди.
    Когато напрежението падне под 3 волта, червените диоди започват да мигат, заедно със звуков сигнал.
    Георги Русинов

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    И така, започвам с експериментите.

    Ето реалните размери на приемника:





    Първоначално искам да установя колко е обхвата на тази системка без прекъсвания. За целта симулирах полет, като поставих предавателя нависоко (около 15 метра) с максимално изпъната и изправена антена на предавателчето.




    Уви, резултатът е не особено радващ. Границата е около 50-60 метра. Следващата граница, тази при която сигналът изчезва напълно, съвпада с тази на Хобисити - между 300 и 400 метра.

    Все пак, нека се има предвид, че това е само първоначален тест, проведен при симулирани условия. При първа възможност ще сравня резултатите в реални полетни условия. Съмнявам се разликите да са фрапантни, но все пак да изчакаме.
    Георги Русинов

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Без да променям условията, навих антената на предавателя и повторих опита:





    Поне теоретично, това би трябвало да увеличи близката граница (тази на постоянен, непрекъсваем сигнал) и да скъси далечната (тази на пълно изчезване на връзката).

    Резултатите потвърдиха очакванията ми:

    Непрекъсваема връзка около 70-90 метра.

    Граница на пълна загуба на сигнала - 470 метра. Интересно, второто не го очаквах...

    Както и да е, дотук стана ясно, че предавателната антена работи по-добре, ако е навита. Не знам точно как се отразява това, а и нямам нужните уреди да измеря толкова малък предавател. Освен това не искам да повреждам механически изделието и да експериментирам с дължините - държа да остане в първоначалния си вид - НОВО.
    Георги Русинов

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Би могъл да увеличиш обхвата, като сложиш малко по-качествени антенки както на приемника, така и на предавателя. В случая и двете са с усилване по около 1.5 dBi. Би могло да стане на 3, че дори и на 5 dBi само с игра на проводничета и тръбички. Не знам обаче дали си струва загубеното време.

    Ети виж какви антенки се препоръчват на този сайт: http://www.tslrs.com/antennasetup.aspx
    А трябва да знаеш, че на този сайт са едни от най-добрите спецове в света по Long Range FPV (постигат 100 километра със 7W).
    За да си направиш такива антенки е достатъчно да изчислиш четвърт дължина на вълната (толкова е едното рамо) и да имаш парченце коаксиален кабел от тънкия (ако нямаш, ще ти дам).
    Росимир Матеев

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Несъмнено обхватът може да бъде увеличен и то по много начини. Но моята цел не е такава. Аз искам да разбера точните граници, в които работи това устройство.

    Идеята, която са имали създателите му очевидно е била да конструират просто, евтино и универсално средство за следене на батерията в определени граници. Това не е супер-мощна телеметрия. Това е малко устройство, което може да си позволи всеки. Аз не искам да изляза от тази идея, а да разбера точните граници на нейното приложение.

    Например: не ми е нужно всяка секунда да знам какво се случва с батерията. Никога не карам моделите си постоянно далеч от мен, освен ако нямам това като самоцел. Повечето модели минават близо покрай пилота на определен, но не много дълъг интервал от време. На мен ми е достатъчно в този интервал да проверя какво се случва.
    Изключвам планерите и по-скоростните модели. Говоря за по-универсален стил на каране, ако мога да го нарека така.

    Следващата проба, която ще направя, е да разбера максималния непрекъсваем обхват с чувствителен, "професионален" приемник - радиостанцията ми.

    Всички тези проби до тук една по една нямат кой знае какво практическо приложение. На практика нещата ще станат ясни, когато поставя трекера на модел и направя нужните проби. На този етап аз просто събирам колкото се може повече косвена и пряка информация. Такъв е начинът ми на работа по принцип.


    Иначе благодаря за линка, ще използвам точно тази идея с коаксиалния кабел за друга цел съвсем скоро. :)
    Георги Русинов

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Честотата, която успях да засека е 870.17 MHz.
    Георги Русинов

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр. Девин
    Мнения
    1

    Tracker

    Здрасти Георги
    Имах същото устройство на 870 мегахерца, но бях супер разочарован. Червените светодиоди светваха при 3.7 - 3.8 волта, което е почти веднага след като модела излети и ел.двигателя е натоварен и естествено има пад на напрежението в батерията. А докато се включи зумера на устройството батерията е разредена на 100 %. Има разни тримери на предавателя, поиграх си с тях, не знам какво тримираха, но само не регулираха границите на напрежението при които се включва съответната сигнализация.

    Както и да е предавателя изчезна някъде по ливадите за което не съжалявам хич, приемника с батерията ако ги искаш ти ги подарявам.

    Интересно ще ми бъде твоето ревю за да разбера при мен ли беше попаднал боклук или просто си е такъв комплекта!

    Поздрави!
    Антоний Моллов

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Здрасти, Тони!

    Аз визирах точно твоя трекер в началото на темата. Той беше първият и единствен, който видях наживо, но за съвсем кратко.
    Чакам първия по-топъл ден, за да пробвам устройството в реални условия и с натоварване. Засега тествам само дистанцията, в която работи добре. По-натам ще се занимая с точността на измерване и в какви области може да се приложи по-добре. Моята цел е ДВГ модели с полимерно захранване. Но все още е студено за полети.

    Дотук опитите показаха, че предавателчето е сравнително читаво. Излъчва в що-годе тесен спектър. Пробите показаха, че приемникът е по-"глух" от нормалното, но това тепърва ще става ясно.



    Поздрави и за много години!
    Георги Русинов

  9. #9
    Потребител Аватар на rusi
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Кърджали
    Мнения
    68

    Имам такова устройство от много време от първата версия (вече е повредено), безценно за електро самолети дори задължително, работеше безотказно на радиус 500м, но нещо се разбалансира и не отчита правилно.
    Руси Петков
    0899248862

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Нещо интересно. Случи се така, че "опитно" установих една много важна особеност...

    Трекерът няма индикация за включен приемник и е адски лесно приемника да бъде забравен и да остане включен при спрян предавател. При което батерийката се изтощава "до дупка".

    Е, успях да я хвана в последния момент... Вероятно има звукова сигнализация за изтощена батерия на приемника, но довечера ще проверя това.

    Трекерът е монтиран в новата Катана и чака хубаво време за проба както на модела, така и на трекера.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен