+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 46

Тема: Камери, подходящи за FPV. Модели, параметри, функционални възможности.

Threaded View

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Отварянето на нова тема за камерите наистина е добра идея. Има много неща, които трябва да се знаят, за да не допускат другите грешките, които например аз съм допуснал.

    Първо на модела могат да се слагат два вида камери - такива, които служат за управление и такива, с които се прави качественото заснемане. Хубаво е тези камери да са разделени и да не се прави опит да се ползва една и съща камера.

    Камера за управление
    Тази камера всъщност имитира главата на пилота с неговите очи. Поставя се на такова място, щото носа на модела задължително трябва да се вижда в кадъра. Това помага на пилота в управлението. Ако има OSD, неговата информация се наслагва именно върху тази камера. Сигнала от тази камера се изпраща на земята и се наблюдава от ПИЛОТА на модела. Запис на видеоизображението се извършва на земята, за да се вижда и OSD-то. Възможно е тази камера дистанционно да се управлява на ръка или посредством HEAD TRACKING система. Възможно е и друго - на модела могат да се монтират две или повече камери, осигуряващи различен поглед на пилота, и тези камери да се превключват от земята.

    Камера за видеозаснемане
    Тази камера трябва да е по-голяма, по-тежка и по-стабилна HD камера с колкото се може по-голям обектив, хардуерно стабилизиран против вибрации. Обикновенно тази камера се поставя на жиро-стабилизирана стойка, която се управлява от земята по отделни канали и обикновенно от отделен човек - ОПЕРАТОР на видеозаснемането. Камерата се слага на такова място в модела, щото нито една част от модела да не влиза в нейния кадър. Видеозаписа се извършва в самия модел с колкото се може по-високо качество. Същия този видеосигнал се изпраща на земята, за да може оператора да гледа какво заснема. Изпращането на земята обаче силно влошава качеството на сигнала.
    Росимир Матеев

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    От гледна точка на качеството на картината - за видеозаснемането то трябва да е възможно най-добро. Използват се фабрични HD камери, като колкото една камера е по-тежка, толкова по-добри резултати ще се получат и по-мазна ще е картината. Това е за професионални цели. За любителски е достатъчно да се сложи каква да е HD камерка, по възможност по-лека и по-компактна. Аз лично съм заложил и ще летя със следните два модела:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s..._5MP_CMOS.html
    http://gopro.com/products/?gclid=COv...FQaHDgodV3w4nA

    Втората камера е много по-добра от първата, обаче изисква по-голям модел с размах на крилете поне 2 метра и с тегло поне кило и половина.

    Колкото до камерата на пилота - тя трябва да е най-обикновенна VGA камера, като единственото изискване е да има колкото се може по-голяма разрешаваща способност по хоризонтала. Скапаните камери на Hobby King имат по 420 вертикални TV линии, а малко по-добрите - 520 TV линии. Но както едните, така и другите не са подходящи за FPV. Изображението е замазано и пилота трудно преценява разстоянията. Въобще пилотирането ще е живо мъчение. Аз лично препоръчвам камери с поне 600TV линии, а има такива дори и със 700 линии - например тази:
    http://www.readymaderc.com/store/ind...roducts_id=581

    Това е камерата, на която аз съм заложил. За който не знае - броя на вертикалните TV линии зависи от качеството и честотната лента на аналоговия усилвател вътре в камерката. Ако камерката е качествена и с много TV линии, това качество трябва да се съхрани и по време на предаването на изображението към земята. За да стане това, трябва да се използват по-качествени приемници - напр. този:
    http://www.readymaderc.com/store/ind...roducts_id=514

    Сътщо така и очилата трябва да са с разрешаваща способност минимум 640х480, за да може да се съхрани качеството на изображението. Няма нужда от свръхскъпи очила 800х600, защото видеосигнала не е с такова качество и само ще хвърлите пари на вятъра.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен