+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 69

Тема: Модели, подходящи за FPV. Разполагане на оборудването.

Threaded View

  1. #1
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Камерата и предавателя на видеоизображението ги разположих върху крилата колкото се може по-близо до центъра на тежестта. Надявам се че влиянието им върху баланса на самолета ще е минимално:

    Росимир Матеев

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ето как изглежда крилото отдолу. Ясно се виждат дървените трупчета, с които го прикрепям към корпуса на самолета. На едното от трупчетата се вижда и феритния пръстен, на който съм навил няколко навивки от захранващия кабел на камерата и предавателя. Целта е развързване на смущенията между аналоговата и цифровата част.




    Росимир Матеев

  3. #3
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ето и поглед отвътре - дефакто отвътре нищо не остана (освен батерията). Цялото оборудване е изнесено отвън. Просто така се оказа по-удобно и по-функционално.

    Росимир Матеев

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    А ето как изглежда самолетчето след окончателната сглобка:

    Росимир Матеев

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Ето я и HD камерата, монтирана на носа:

    Росимир Матеев

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Като цяло самолетчето изглежда доста старо и огрухано, но това е точно търсения ефект. Нарочно исках да си правя експериментите със стар и огрухан самолет, защото ако сложа нов - ще ми е жално да го разбия и да го направя на клечки за зъби.

    А основание за притеснения има. Стотици са гафовете, които могат да се случат, и всеки един от тях води до краш. Днес дори научих нещо ново, което дори и не съм го предполагал. Никъде не съм го и чел из интернет. Трябваше сам да го науча от собствен опит. Та докато си правех сухи експерименти с видеоочилата, а модела го държеше един колега и го въртеше около мене, в един момент се заклатих и аха да падна по гръб. Явно мозъка ми беше подлъган от движенията на модела и по инстинкт се опитваше да компенсира с моето тяло. Силен и бърз наклон на модела напред, реакция за изправяне от мозъка, главата ми се килна назад и цялото тяло направи опит за същото и загубих равновесие и аха да падна. Явно докато свикна при първите FPV полети ще се наложи да управлявам модела седнал на стол.

    Също така и с позицията на камерата - нещо не ми харесва и главата ми ще се изкриви в опит да повдигне изображението или да погледне малко наляво или надясно. Явно човек трудно се оттърсва от инстинктите си. Май ще се наложи да си поиграя малко и да пусна да работи вградената Head Tracking система. Досега я подценявах и си мислех, че няма полза от нея. Да, ама не. Без нея явно има сериозен проблем с ориентацията и с баланса и равновесието на тялото.
    Росимир Матеев

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Другото, което сериозно ме разочарова, е качеството на видеоизображението. И в двата модела използвам камери с 420 TV линии разрешаваща способност. Просто те бяха Plug & Play към предавателя и не ми се занимаваше да приспособявам по-добри камери. Да ама изображението, предавано от тях, е доста размазано. Загубих половин час в напразни опити да дофокусирам размазаното изображение. В общия случай къщата се виждаше на 50 метра, но дървото пред нея - не. С такава една скапана камера лесно мога да се блъсна в дърво или в стълб или в жици на далекопровод.

    Та следващия извод, който си извадих:
    За FPV трябва да се използват възможно най-добрите камери, които се предлагат на пазара. Има такива със 700 TV линии и явно трябва да си доставя такива и да си преоборудвам моделите с тях.
    Росимир Матеев

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    Dec 2011
    Живее в
    София
    Мнения
    19

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Ето я и HD камерата, монтирана на носа:



    Би ли показал някакво клипче от тази камера? :)

  9. #9
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Quote Originally Posted by X_NRG View Post
    Би ли показал някакво клипче от тази камера? :)
    Ще покажа, когато направя. Все още не съм летял с тези модели. Днес Даниел Георгиев беше у дома и имахме желание да литнем нещо с FPV (мое или негово), но просто времето беше против нас - хем студено хем ветровито. Той въпреки всичко опита да вдигне във въздуха неговия самолет, но и двата пъти безуспешно. Още на два метра над земята вятъра го поема и единия път го блъсна в къщата, а втория - в едно дърво. Повече не си правихме експерименти и благоразумно влязохме на топло.
    Росимир Матеев

  10. #10
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Дойде ми на ум защо вчера за пореден път се запуши единия канал-елеватора като пуснахме едноватовия видео предавател.Предполагам от напрегнатостта на полето се индуктира или просто блокира сигнала на сервото,понеже кабелчето миннава на 2см от антената,затова и като я преместих на страни в друга равнина се оправи и елеватора започна да се движи,иначе беше застинал сякаш изобщо не беше свързвано сервото към приемника.Сега тези дни ще пробвам да сложа предавателя на едното крило до сервото на елерона и ако се получи сущия ефект ,значи ясна работата,или може би самия приемник не става и трябва по качествен
    Последна редакция от danikronos; 31.12.2011 на 07:09.
    Даниел Георгиев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен