+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 16

Тема: Предаватели, мощности, антени, диаграми на насоченост, минимизация на смущенията

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    СТОП и ВНИМАНИЕ!!!!

    Вчера Lidl пуснаха в продажба комплекти PMR (уоки-токита) в същия честотен диапазон на цена 22 лева. Комплекта включва две станции, зарядно, комплекти акумулатори, слушалки. Офертата е толкова примамлива, че се разграбиха на секундата и въпреки че имам вероятно десетина подобни, се изкуших да си купя и аз. Между другото работят изключително добре, имат и система за цифрово кодиране, освен досегашния стандарт с нискочестотно... както и да е.


    Исках да кажа, че милата ни Родина ако досега беше забравила този вид комуникация, в близките няколко месеца (години) ефирът ще бъде задръстен в буквалния смисъл от всевъзможни джумоления... Ако преди месеци/години назад можех да оставя на сканиране и дни наред станцийката да не чуе нищо, снощи нямаше свободни канали, че дори и кодираните се препокриваха.

    Тоест - точно сега е доста рисковано да се карат модели с такъв вид станции.

    Иначе - работят! Успявал съм да направя точно същата система, използвайки подобни станции, но много компактни - навремето продаваха комплекти часовници със същото радио, но наблъскано в миниатюрен формат. Платка с размер 2,5/3,5 сантиметра и като се поореже - работата става. В нея имаше дори вградено автоматично зарядно. Успях да си направя няколко приемника и предавателни модули. Беше готино, защото запазвайки дисплея, можеше да се търсят свободни канали при евентуална намеса.

    Вече е безсмислено... за съжаление! За още по-голямо съжаление, всичко това ще попречи и на long-range модулите, които работят в диапазона на PMR. Досега съм срещал два основни вида - PMR и на любителския банд 433-435 MHz. И двата работят без никаква кодировка и защита.
    Георги Русинов

  2. #2
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    A тези кодирани ли са имат ли защита? http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...R_module_.html ,че вече година си точа зъбите за това и тоя сезон мисля да си взема вече един такъв модул
    Даниел Георгиев

  3. #3
    Наблюдател Аватар на exot
    Регистриран
    Feb 2013
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    13

    Аз оставям мойте радио станции да си сканират честотата в продължение на часове и освен когато се обади съседната нито едно смущение нямам! Незнам може би мойте радио станции да са доста децко испълнение... Направи ми впечатление, че като свия зад ъгъла на блока и край с приемането! Но като имам в предвид че видео предавателя и той до ъгъла на блока стига значи това не е критерий.
    В неделя ще опитам да карам самолет чрез радиостанциите да вида поне километър да направя...
    Момчил Георгиев гр. Пловдив
    0887263641

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    37

    Quote Originally Posted by danikronos View Post
    A тези кодирани ли са имат ли защита? http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...R_module_.html ,че вече година си точа зъбите за това и тоя сезон мисля да си взема вече един такъв модул
    Дани, имам го този модул и до сега проблеми не съм срещал, а летя в София където е доста зашумен ефира.
    Водят я "скачаща честота" и то леко извън границите на 433MHz. Днес или утре ще я пробвам на земя колко ще откара като растояние и ще пиша.
    Ивайло Трайков, София

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    Jun 2011
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    7

    здравейте

    RMILEC може и да се фиксира за да не излиза от диапазона 433 МхЦ.
    Имаше го на едно място по форумите
    Иначе като обхват е към 20 км и нагоре

    Поздрави
    Красимир

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен