Понеже за сега продаваните UHF модули на пазара не са ми по джоба, реших да си направя собствен.
Намерих едни евтини радио станции който като обхват разтоянието им е около 7 км (земя - земя)
По не потвърдени данни излъчват в диапазона 467 MHz. Имат 8 канала и силата на предаване на предавателя е около 500 mW.

Разглобих ги и започнах да оглеждам платките за да се орентирам кое предава и кое излъчва.
Click image for larger version

Name:	20130220_100505.jpg
Views:	1330
Size:	237.0 KB
ID:	5587
На снимката се вижда приемо-предавателния модул на радиостанцията като под металната екранировка се намира предавателя. Все още не съм се занимавал да махам екранировката и незная какво има от долу.
Click image for larger version

Name:	20130220_100637.jpg
Views:	1360
Size:	269.2 KB
ID:	5588
Тук се вижда от долу на платката какво има. В горния десен край е приемника и по средата горе се вижда интегралата която е детектора. с отвертката съм показал на кой край излиза сигнала.
А отдолу на куплунга съм запойл един меден проводник по който подавам сигнала директно на предавателя.

Съответно на едната радиостанция предавам а другата приема.

Click image for larger version

Name:	20130220_100909.jpg
Views:	1498
Size:	253.0 KB
ID:	5589Click image for larger version

Name:	20130220_100528.jpg
Views:	1405
Size:	260.8 KB
ID:	5590

След като направих няколко теста, на осцилоскопа се вижда, че поради тясната честотна лента на радиостанцията не може да се предаде пълната команда на ППМ сигнала. Като стане прекалено широк импулса пропада поради затихването в ниските честоти и като стане прекалено тесен пак пропада заради затихването в високочестотния диапазон!

Идеята е сега да мултиплексирам по някакъв начин ппм сигнала така че да мине през тесния канал.
Може да сложа на края експандер който да увеличи резолюцията на сигнала в края. Но по този начин губя разделителната способност и командите ще станат по "назъбени".

Следва да натоваря тези буклуци на един самолет (когато позволява времето) и да видя дали ще може да се кара и разтоянието да измеря...