СТОП и ВНИМАНИЕ!!!!

Вчера Lidl пуснаха в продажба комплекти PMR (уоки-токита) в същия честотен диапазон на цена 22 лева. Комплекта включва две станции, зарядно, комплекти акумулатори, слушалки. Офертата е толкова примамлива, че се разграбиха на секундата и въпреки че имам вероятно десетина подобни, се изкуших да си купя и аз. Между другото работят изключително добре, имат и система за цифрово кодиране, освен досегашния стандарт с нискочестотно... както и да е.


Исках да кажа, че милата ни Родина ако досега беше забравила този вид комуникация, в близките няколко месеца (години) ефирът ще бъде задръстен в буквалния смисъл от всевъзможни джумоления... Ако преди месеци/години назад можех да оставя на сканиране и дни наред станцийката да не чуе нищо, снощи нямаше свободни канали, че дори и кодираните се препокриваха.

Тоест - точно сега е доста рисковано да се карат модели с такъв вид станции.

Иначе - работят! Успявал съм да направя точно същата система, използвайки подобни станции, но много компактни - навремето продаваха комплекти часовници със същото радио, но наблъскано в миниатюрен формат. Платка с размер 2,5/3,5 сантиметра и като се поореже - работата става. В нея имаше дори вградено автоматично зарядно. Успях да си направя няколко приемника и предавателни модули. Беше готино, защото запазвайки дисплея, можеше да се търсят свободни канали при евентуална намеса.

Вече е безсмислено... за съжаление! За още по-голямо съжаление, всичко това ще попречи и на long-range модулите, които работят в диапазона на PMR. Досега съм срещал два основни вида - PMR и на любителския банд 433-435 MHz. И двата работят без никаква кодировка и защита.