Искам да ви кажа до какво достигнах след месеци наред търсене и проучване на интернет за Long Range оборудване. Наистина по света има 7-8 фирми (по-скоро човека), които са се захванали да произвеждат модули (предаватели) и приемници за Long Range FPV. Целта на всички е да постигнат поне 10 километра обхват и практически всички са се справили с тази цел. Всички декларират по 20-30 километра, а някои споменават 60 или дори 100. Друг е въпроса дали това наистина е така. Скоро ще разберем - като дойде поне едно устройстяво и го пробвам.

Общото между всичките световни спецове е това, че те са избрали 433 MHz за честота на устройствата си. Един единствен е разработил 2.4 GHz устройство и неговите постижения като обхват са най-скромни.

Другото общо е, че всички използват сравнително маломощни предаватели (под 1W). Всъщност тайната на огромния обхват се дължи на свръх-високата чувствителност на техните приемници. Говори се за чувствителност -110 или дори -120dBm. Това е мили (-30), микро (-30), нано (-30), пико (-30). Тоест 1 пиковат напрегнатост на полето. НЕВЕРОЯТНО !!!! Опсссс - сбърках. За 0 dBm е приета мощност от 1 mW. Следователно говорим за сигнал, 1000 пъти по-слаб от пико-то. Не знам кое е следващото под пико......

Та битката на всички е да разработят колкото се може по-чувствителен приемник и това всъщност предопредели моя избор. В началото се бях подвел по големите мощности и си бях избрал тази система:
http://www.tslrs.com/tx_v5_pro_new.aspx
Пича, който я е разработил, е признат за най-добрия спец в целия свят по тези въпроси. Постига много големи разстояния, но си помага с 8W усилвател.

Впоследствие попаднах на една много по-добра (според мене) система. Разработчиците не са чак толкова известни, но при тях има един много интересен подход, който страшно много ми хареса. Те също имат един много добър и свръхчувствителен приемник, но те не залитат в големите мощности на земята, а в подобряването на чувствителността чрез защита на приемника от смущения. Това го постигат като в модела слагат приемника колкото се може по-далече от предаватели, мотори, сервомашинки - абе от всичко, по-което тече ток и което може да предизвика електромагнитни смущения. Та приемника им е на майната си в някое от кишетата на модела и е захранен от собствената си малка батерийка, а сигналите за управление на сервомашинките се прехвърлят посредством ОПТИЧЕН КАБЕЛ там, където са необходими.

Идеята е страхотна - осигуряване на приемника на колкото се може по-чист ефир вместо слагане на мощни предаватели на земята, които да ти облъчват мозъка и топ.... (други по-важни части).

Ето я системата: http://www.foxtechfpv.com/rmilec-uhf-lrs-c-53.html
Има модули както за FUTABA, така и за Spectrum/JR.
От раз се влюбих в нея именно заради оптичния начин на прехвърляне на сигнала. Това отваря неподозирани възможности и създава съвършенно нова концепция за разпределение на оборудването вътре в модела. Цената на 1 комплект предавател и приемник си е направо превъзходна, като се има предвид какво точно купуваш.