Ами това беше. Можете вече да обсъждате. От написаното по-горе не съм сигурен само в едно - колко е мощността на една апаратура в режим Range Test? Това че е 1 mW мисля че съм го срещал някъде, но не можах да намеря източника.

Може би при различните апаратури е различно. Единствения начин да се разбере това, е да се направи обратен експеримент - тоест да се премери обхвата както в режим Range Test, така и на пълна мощност, и след това с обратната формула да се изчисли с колко децибела се намалява мощността при Range Test. От тук нататък вече лесно ще се смята всичко останало.

А ето и един пример, с който можем да сметнем възможно най-доброто постижение на една 2.4 GHz апаратура:

Даденост
- Предавател - 100 mW или 20 dBm, но в режим Range Test е 1 mW или 0 dbm
- Антена - 2 dBi
- Long Range приемник
- Измерен обхват в режим Range Test - 50 m

Тюнинг
- Добавен усилвател 2W - общо 33 dBm. От тях нови децибели са 33-0=33 dBm.
- Сложена е параболична антена с 24 dBi. От тях нови децибели са 24-2=22 dBi.

Резултат
- Общо са добавени 33+22=55 dB. Загубен 1 dB по кабели и куплунзи. Остават 54 dB.
- Това прави 9 пъти по 6 dB, което означава 9 пъти удвояване на началния обхват от 50 m.
- Новия обхват става 2*2*2*2*2*2*2*2*2*50 = 25 600 m.

Ами в общия случай това са теоретичните възможности при 2.4 GHz управление на модела. В най-добрия случай могат да се постигнат 25 километра и то само ако има пряка видимост. Трябва обаче да се знае, че 24 dBi антена е една много остро насочена антена и има реална опасност модела да напусне лъча на сигнала и да стане неуправляем. Затова в практиката се използват 14-16 dBi антени, тъй като те имат много по-широк лъч и малки грешки в позиционирането на въртящата система не са опасни. При 14-16 dBi антени обхвата се редуцира до 8-10 km и точно това е и моята цел.