+ Ново Мнение
Страница 8 от 9
ПърваПърва ... 4 5 6 7 8 9 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 71 до 80 от общо 83

Тема: Увеличаване на обхвата на апаратурата

  1. #71
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Само където Матеев е затънал до шия в лайната (пардон - работата) и не се знае кога ще отдели малко време на хобито.
    Росимир Матеев

  2. #72
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by danikronos View Post
    Днес цял ден правих опити в полет с модул на 2,4гхц. ...Резултатите са плачевни отново и отново...
    Та моите заключения са ,че който иска да пилотира самолет FPV над 1км управлението на самолета НЕ ТРЯБВА ДА Е НА 2,4гхц
    ...

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post

    За наистина далечни СИГУРНИ връзки, най-добре е да се ползват ниски честоти - на границата между КВ и УКВ. 30 - 40, че дори 72 мегахерца са идеални. Хем никой няма да ти каже "копче", хем има колкото си искаш мощни усилватели за жълти стотинки.
    А вече обратната връзка - видеопредаването от модела към земята е друга бира. Там честотата трябва да е колкото се може по-висока с цел икономия на ток, малки габарити и тегло. Моделът е естествена мачта за високочестотната антенка...
    Добро утро от мен!

    Разполагам с нужната техника, като ми липсва само ВЧ модул на ниска честота. Не искам да развалям апаратура, защото всичките налични са ми с вътрешни, за съжаление...

    Дани, ако ти се намира нискочестотен (най-добре на 30-35 мегахерца) модул за JR стандарт, можем да направим една супер-елементарна проба. Ще направя кабел за връзка с усилвателя и мога да пусна сигнал от Кючука. Имам си антени, мачти, всичко. Абсолютно сигурен съм, че в Тракия ще го уловиш с най-обикновен синтезаторен приемник...

    За непловдивчани, това са около 10км градска среда. ПРОБВАНО на 27 мегахерца...
    Георги Русинов

  3. #73
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Няколко пъти търсих подобни модули, но без особен резултат. Който има, си ги пази, че "не се знае". А вече не се продават...

    Иначе ето това е решението за голям обхват, колкото и идиотски да изглежда"



    Е, разбира се, с подходящия към нея "хардуер".
    Георги Русинов

  4. #74
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    С това ГУ-81 дето съм си играл преди години, още повече мощност ще има . Треба си и генератор поне 2-3 киловата още да се носи
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	Gogo GU-81 1 pusk 30.V.2009.JPG‎
Views:	1000
Size:	75.7 KB
ID:	4258  

  5. #75
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Това е много хубаво, само че аз не си играя с тези лампи, а имам реално работещ усилвател УМ1, който всяка вечер "навърта" няколко часа работа на СВ. Събираме се десетина души и си бъбрим...

    Това е военен "инструмент" и работи доста добре за възрастта и вида си. Предимството му е, че може да резонира всякаква антена, а съгласуването е детска игра. За антена мога да използвам дори отвертка или каквото и да е метално парче.
    На 35 мегахерца му идва "таман"...
    Георги Русинов

  6. #76
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    На страници 3 и 4 от настоящата тема преди време описах еднаа методология как можем грубо да изчислим обхвата на една апаратура, ползвайки информацията от Range Test-a. В тази методология тогава аз предполжих, че в режим Range Test апаратурите излъчват със 100 пъти по-малка мощност и на базата на това направих последващите изчисления.

    На практика нито един производител на апаратури не обявява директно каква е мощността в режим Range Test и колко пъти се намалява обхвата с натискането на това копче. С много колеги сме го обсъждали това нещо и се оказа, че никой нищо не знае по въпроса. Няма го и по форумите (или поне аз не знам къде го има).

    Та от вчера с новия спектрален анализатор вече имам възможността да го премеря и аз веднага го направих. И открих отговора, но освен него видях и други неприятни неща. Първо отговора:

    Натискането на копчето Range Test намалява напрегнатостта на полето с около 30 dB.

    Казвам "около", защото полето не е с константна напрегнатост, а плува с 2-3 dB нагоре-надолу. Та ако приемем, че числото е точно 30, то това означава, че мощността на предавателя се намалява ТОЧНО 1000 ПЪТИ. Като обхват нещата изглеждат така:
    1. Всеки 6dB намаляват обхвата 2 пъти
    2. В 30dB има 5 пъти по 6dB, което означава, че обхвата се намалява 32 ПЪТИ (2*2*2*2*2).

    За по-лесно смятане можем да приемем, че:

    Натискането на копчето Range Test намалява обхвата 30 ПЪТИ.

    Тоест ако на земята с Range Test сме премерили 30 метра, то това означава, че във въздуха модела ще има обхват около 900 метра.
    Росимир Матеев

  7. #77
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    А сега да кажа за двете лоши открития. Първото е, че:

    Отношението сигнал/шум на излъчвания сигнал от апаратурата (JR/Spectrum DSX-9) е около 30dB.

    Това означава, че освен полезния сигнал, апаратурата излъчва и шум, който освен всичко друго е широкоспектърен и заема целия диапазон от 2.4 GHz и двата диапазона от по 100 МHz от двете му страни. Тоест апаратурата зашумява целия обхват от 2300 до 2600 MHz, като повдига околното ниво на шума около 500-1000 пъти (25-30dB). Това може да представлява сериозен проблем за някои устройства, които работят в непосредствена близост до апаратурата (20-30 метра). Например ако обратния канал с видеоизображението също е на 2.4 GHz и приемника на видеото е близо до апаратурата, то тогава приемания сигнал просто ще бъде заглушен. Може да бъде заглушен и приемания сигнал на колегите - моделисти, който са в 30 метровата зона около вас. От тука произтича и първия извод, който всички го знаем, но сега вече го видях с очите си:

    Правия и обратния канал ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да са от различни честотни диапазони. Това важи за вас и за всички други моделисти в 30-метровата зона около вас.

    На около 30 метра разстояние от апаратурата излъчения от нея шум вече намалява до нивото на околния шум. Всички тези измервания са направени у дома, където околния шум вероятно е доста по-висок от този, който можем да премерим там на поляната.

    А над това ниво на зашумяване, излъчвано от апаратурата, вече има ясно оформени две честотни ленти, които са с амплитуда около 30dB (1000 пъти по-мощни от шума). Тези ленти имат формата на немска каска от втората световна война (камбановидна крива с извивки навън в долния си край). До тук добре. Неприятното обаче е, че:

    Двете честотни ленти, които излъчва апаратурата, СА ПРЕКАЛЕНО ШИРОКИ.

    Забравих да им премеря точната ширина, но визуално се вижда от екрана, чe в диапазона от 2400 до 2500 MHz има място за не повече от 10-12 апаратури, при това плътно нагъчкани една до друга. Тринадесетата ще се наложи да се сблъска по честота с някоя от първите 10-12. Това със сигурност ще доведе до загуба на пакети и от двете апаратури, което пък от своя страна ще доведе до намаляване на резолюцията на управление и до евентуални проблеми (плавно движение на стика ще води до стъпаловидно движение на някоя сервомашинка в модела).
    Росимир Матеев

  8. #78
    Потребител
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    София/Казанлък
    Мнения
    54

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Забравих да им премеря точната ширина, но визуално се вижда от екрана, чe в диапазона от 2400 до 2500 MHz има място за не повече от 10-12 апаратури, при това плътно нагъчкани една до друга. Тринадесетата ще се наложи да се сблъска по честота с някоя от първите 10-12.
    Не забравяш ли нещото наречено frequency hopping? Примерно сигналът на едно Turnigy 'скача' по 16 канала.
    Don't let your mouth write checks your ass can't cash
    Йордан Славов

  9. #79
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Моята апаратура е JR/Spectrum DSX-9. Тя използва технологията DSM2. При тази технология апаратурата си избира две честоти (които са най-малко зашумени) и после твърдо стои само на тях. Това се вижда и от измерванията. В началния момент след включването нище не се случва. Явно апаратурата сканира. Около 2 секунди след това апаратурата започва да излъчва на едната честота и след още около 2 секунди започва и на втората.

    Живот и здраве по поляните ще имам шанса постепенно да запиша и да видя какво представлява излъчването и на други модели апаратури. А това с подскачането на честотите вече го гледах на WiFi мрежата у дома. Дори се наложи да я изключа, за да изчистя картинката с показанията от апаратурата.
    Росимир Матеев

  10. #80
    Наблюдател
    Регистриран
    Jun 2013
    Живее в
    София/Димитровград
    Мнения
    1

    Здравейте

    Прочетох доста от постовете в темата относно увеличаване на обхвата. Искам да попитам възможно ли е увеличаване обхвата на 27МHz аматьорска апаратура? Как може най-лесно и просто да се постигне. Имам RC кола,но обхвата ми е нищожен около 6-7м.Ако може малко помощ ще съм ви признателен.

    Поздрави

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен